Vážný soupeř pro Trumpa. Do voleb jde miliardář, který si bude kampaň platit sám

Daniel Anýž Daniel Anýž
25. 11. 2019 9:52
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg oznámil kandidaturu na prezidenta, bude se ucházet o nominaci demokratů do boje o Bílý dům. Jeho nedělní vstup do kampaně je nejen hozenou rukavicí Donaldu Trumpovi, ale také výzvou ostatním demokratickým kandidátům, v prvé řadě bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi.
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg | Foto: Reuters

Ještě letos v březnu měl Bloomberg za to, že by sice dokázal porazit současného prezidenta Donalda Trumpa, pochyboval však, že v demokratickém zápase o kandidaturu by mohl uspět proti Bidenovi.

Bidenova dlouholetá politická kariéra, kdy byl osm let viceprezidentem v Bílém domě Baracka Obamy, jeho všeobecná známost a obliba v demokratické základně byly výhodami, které se zdály být těžko k poražení.

"Je mi jasné, jak těžké by bylo získat demokratickou nominaci," uvedl Bloomberg v březnu, když vysvětloval, proč nehodlá kandidovat.

Po osmi měsících je ale všechno jinak. Na Bidena, který přes léto ztratil úlohu jasného favorita, se mezitím dotáhli senátorka Elizabeth Warrenová a senátor Bernie Sanders, kteří představují liberálně-levicové křídlo strany.

Podle průzkumů a také obav demokratického establishmentu jsou však jejich programové cíle pro obyčejné Američany příliš radikální a v přímém souboji s Donaldem Trumpa by tito politici v prezidentských volbách prohráli.

A i když v posledních týdnech v demokratickém poli vystoupal vzhůru sedmatřicetiletý středový demokrat Pete Buttigieg, starosta města South Bend z Indiany, podle řady komentátorů by byl proti Trumpovi hodně lehkou váhou.

"Bloomberg 007" zasahuje?

V posledních dvou měsících tak byla americká média plná varovných hlasů zevnitř demokratické strany, že navzdory nebývale vysokému počtu kandidátů nemají demokraté proti Trumpovi silného soupeře.

Na začátku listopadu, kdy poprvé vážně naznačil možnou kandidaturu, se v tomto smyslu nechal slyšet i Michael Bloomberg. "Musíme zajistit, že Trump bude poražen. Ale Mike se stále více obává, že současné pole kandidátů k tomu není způsobilé," uvedl tehdy jeho poradce Howard Wolfson.

V neděli už to byl sám Bloomberg, kdo potvrdil své přesvědčení, že právě on chce být tím silným kandidátem, po kterém střed strany volá. "Kandiduji na prezidenta s cílem porazit Donalda Trumpa a obnovit Ameriku," oznámil Bloomberg svoji kandidaturu.

Podle Bloombegra si Amerika nemůže dovolit další volební období "bezohledného a neetického" počínání prezidenta Trumpa. "Představuje životní nebezpečí pro naši zem a naše hodnoty," vyhlásil Bloomberg.

Podobná slova ve své kampani používá i Joe Biden. Také on označuje Trumpa za "existenční hrozbu" pro USA a mluví o tom, že prezident ničí "duši" Ameriky. Biden je o rok mladší než sedmasedmdesátiletý Bloomberg. Když ale Američané oba muže sledují, vypadá to přesně naopak.

Biden působí, jak se ukázalo například v dosavadních televizních debatách, poměrně unaveně. Bloombergův projev, když například před týdnem mluvil v kostele v Brooklynu, je mnohem živější, energičtější.

Právě toto Bloombergovo vystoupení v brooklynském černošském kostele ale zároveň upozornilo na mnohé zátěže, které ze své dosavadní profesní a politické dráhy do současné kampaně nese.

Plný batůžek problémů

"Mýlil jsem se, mrzí mě to," omluvil se Bloomberg v Brooklynu za bezpečnostní politiku, kterou praktikoval, když byl v letech 2002 až 2013 starostou New Yorku. V rámci metody "stop and frisk" mohli policisté bez udání důvodu kontrolovat a zadržovat "podezřelé" osoby.

Američtí černoši a hispánci ale od té doby Bloombergovi nezapomněli, že tato politika v New Yorku výběrově dopadla na členy jejich komunit. Bloomberg je mezi těmito menšinami nepopulární.

Jenže především bez podpory Afroameričanů se žádný demokratický kandidát ani v demokratických primárkách, a ani ve všeobecných prezidentských volbách neobejde. Jak se názorně ukázalo ve volbách 2016, kdy Hillary Clintonová ztratila klíčovou Pensylvánii i kvůli tomu, že tam přišlo k urnám málo černošských voličů.

Nedůvěra mezi Afroameričany přitom není zdaleka jediný Bloombergův problém. Mladší, levicovější demokratičtí voliči v něm mohou vidět bohatého miliardáře z Wall Street, který si chce prostě jen "koupit volby".

Bloombergovo jmění se odhaduje na 54 miliard dolarů, patří mezi dvacet nejbohatších lidí světa. Disponuje mnohanásobně většími finančními zdroji než ostatní demokratičtí kandidáti i než současný prezident Donald Trump.

Bloomberg už také oznámil, že na rozdíl od všech svých konkurentů se hodlá obejít bez příspěvků od voličů a sponzorských darů, kampaň si bude hradit sám. A jen v tomto, úvodním týdnu své kampaně utratí ve vybraných státech USA za politické televizní spoty 34 milionů dolarů (přes 750 milionů korun).

Bloombergův pozdní vstup do kampaně navíc znamená, že pravděpodobně vynechá demokratické primárky v úvodních čtyřech státech (Iowa, New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína) a do závodu naskočí s veškerou silou svých reklamních peněz až na takzvané "super úterý", kdy se na začátku března bude volit v celkem 14 státech USA.

Pro jeho soupeře v boji o demokratickou kandidaturu to je ale už teď jedna z hlavních linií jejich kritiky a útoků na Bloomberga. "Jsem znechucen představou, když si Michael Bloomberg nebo kterýkoli jiný miliardář myslí, že může obejít politický proces, utratit desítky milionů dolarů a koupit si volby," uvedl o víkendu senátor Bernie Sanders.

"Vítej v závodě," napsala pak senátorka Warrenová před pár týdny na Twitter, když se objevily informace o Bloombergově pravděpodobné kandidatuře. Šlo však o ironický vzkaz.

Jeho součástí byl link na výpočet, o kolik více na daních by Bloomberg zaplatil, kdyby Warrenová jako prezidentka prosadila jeden ze svých ústředních politických návrhů, kterým je právě uvalení nové daně na miliardáře.

Prostý chlapec ze střední třídy

V dvouminutovém videu, kterým doprovodil start své kampaně, Bloomberg zdůrazňuje, že pochází z obyčejné středostavovské rodiny na předměstí Bostonu a že se musel už od studií starat sám o sebe. A svůj byznys začal "v jedné místnosti", aby ho vybudoval až na společnost s "globální působností".

Michael Bloomberg tím evidentně míří na Donalda Trumpa, který pochází z bohaté rodiny, velký startovní kapitál zdědil od otce a jeho podnikání, kdy prošel několika bankroty, vždy bylo spíš jízdou na horské dráze nežli postupným, setrvalým vzestupem.

Otázkou ovšem je, zda tento autoportrét, který Bloomberg nabízí, může nějak změnit názor progresivnějších, radikálnějších demokratických voličů tak, aby mu v demokratickém souboji dali přednost před Sandersem či Warrenovou. Zatím tomu nic nenasvědčuje.

"Nemyslím si, že je v demokratických primárkách nějaký hlad po Michaelu Bloombergovi. Je v tom všem tolik arogance. Je to prostě miliardář, který si něco usmyslí a pak na to vyhodí peníze, ale takhle demokracie nefunguje," uvedla známá představitelka progresivního křídla strany, aktivistka a poradkyně Rebecca Katzová pro web Politico.

U těchto voličů Bloomberga poškozuje i to, že v minulosti byl "politický nomád". Nejdříve byl dlouholetý demokrat, před první kandidaturou na starostu New Yorku přestoupil k republikánům. V roce 2007, když poprvé uvažoval o kandidatuře na prezidenta, se prohlásil na nezávislého. K demokratické straně se pak znovu oficiálně přihlásil až loni.

Donald versus malý Michael

Bloomberg se tak bude muset nejvíce soustředit na středové demokratické voliče. Bude se je snažit přesvědčit, že po nečekaném výpadku Joe Bidena je teď on tou nejjistější volbou, jak porazit Donalda Trumpa.

Sám Biden se k Bloombergově kandidatuře zatím stavěl, jako by ho neohrožovala. "Michael je pevný chlapík. S jeho účastí v souboji nemám žádný problém. V posledních průzkumech, co jsem viděl, jsem měl pořádný náskok," uvedl Biden na začátku listopadu.

To ovšem ještě nebyla Bloombergova kandidatura jistá. Oficiální start kampaně, s obrovskými prostředky může věci začít měnit. Jednou z Bidenových slabin je právě to, že i v porovnání s dosavadními demokratickými soupeři získal na svoji kampaň méně peněz než od svých voličů dostali Warrenová či Sanders.

A Donald Trump? Ten už má v každém případě pro newyorského starostu přezdívku. "S nikým jiným bych se neutkal raději než s 'malým Michaelem'," prohlásil Trump před nedávnem.

Já jsem Newyorčan a poznám podvod, když ho vidím, řekl ve Filadelfii na adresu Donalda Trumpa podnikatel a bývalý newyorský starosta Bloomberg. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 8 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 10 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy