CNN: Trump osobně řídil kampaň proti Joe Bidenovi na Ukrajině, chtěl mu uškodit

ČTK ČTK
16. 11. 2019 16:38
Podle americké televize CNN se Donald Trump loni v prosinci osobně setkal se dvěma podnikateli z bývalého SSSR a pověřil je "tajnou misí" na Ukrajině, která měla poškodit pověst prezidentova volebního soka Joea Bidena.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

O údajné schůzce Donaldem Trumpa se Lvem Parnasem a Ihorem Frumanem informovala televize CNN s odvoláním na nejmenované zdroje. Parnas a Fruman mají americké pasy, ale pocházejí z Ukrajiny, respektive z Běloruska. Trump dosud tvrdil, že tyto muže nezná. Podle CNN jim na prosincové schůzce řekl, aby přiměli ukrajinskou vládu obnovit vyšetřování Bidena a jeho syna Huntera, který na Ukrajině podnikal.

Joe Biden je favoritem demokratické nominace do boje o Bílý dům a příští rok se nejspíš pokusí zabránit Trumpovi v obhajobě mandátu. Aktivity Parnase a Frumana v USA nakonec skončily skandálem, když byli v říjnu na washingtonském letišti zadrženi a obviněni z nezákonného lobbingu.

Schůzky amerického prezidenta Trumpa s oběma muži, která byla zachycena na fotografii, se podle CNN zúčastnil i prezidentův právník Rudy Giuliani, který je některými médii označován za hlavního architekta "paralelní" diplomacie USA na Ukrajině. Ta měla zvýšit Trumpovy šance na znovuzvolení.

Giulianiho advokát CNN řekl, že k žádné soukromé schůzce loni v prosinci v Bílém domě nedošlo, Trump si prý s oběma podnikateli jen potřásl rukou.

VIDEO: Trump zahajuje volební kampaň za znovuzvolení. 

Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 19 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy