Ruská flotila v Abcházii. Chystá Kreml druhou frontu?

Reuters,bh
10. 8. 2008 14:27
Ruské válečné lodi v Černém moři jsou v pohotovosti
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto.
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto. | Foto: Černomořská flotila

Tbilisi - Situace v Gruzii se nadále vyostřuje. Rusko, které v pátek zahájilo protiofenzívu v Jižní Osetii, nyní zmobilizovalo své vojenské kapacity i v nejzápadnější části Gruzie, separatistickém regionu Abcházie.

Podle gruzínských zdrojů sem dorazila ruská černomořská flotila v síle až čtyř tisíc mužů.

"Lodě přistály v přístavu Očamčira," citovala agentura AFP tajemníka gruzínské Národní bezpečnostní rady Aleksandra Lomaju.

Tbilisi prý reagovalo stažením svých vojsk z Abcházie - výhradně ale kvůli humanitárním důvodům, neboť by boje zasáhly civilisty. Moskva ale tvrdí pravý opak - vojenská přítomnost Tbilisi v Abcházii posiluje a Gruzie se chystá na boje.

"Naše hlídky pozorovaly gruzínská palebná postavení," citovala agentura Interfax ruského generála Vladimira Ivanova.

Zda Rusko chystá otevření druhé fronty, není možné ověřit, protože v regionu nejsou nezávislí pozorovatelé.

Moskva ale tvrdí, že přítomnost ruských vojenských lodí u abcházských břehů má čistě preventivní charakter: "Nechceme, aby se události, jichž jsme byli svědky v Cchvinvali, opakovaly i v Abcházii. Je to zcela přirozená akce," vysvětloval na nedělní mimořádné tiskové konferenci náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin.

Mezi Moskvou a Tbilisi vrcholí slovní válka a obě strany přičítají vinu na rozpoutání konfliktu právě protivníkovi.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dal příkaz vojenské prokuratuře, aby začala vyšetřovat případné válečné zločiny spáchané při gruzínském ostřelování Cchinvali. Ruský ambasador při OSN Vitalij Čurkin dokonce mluvil o "genocidě" páchané na Osetincích.

Ruské 152mm samohybné houfnice pálí na gruzínské pozice u osady Džhava.
Ruské 152mm samohybné houfnice pálí na gruzínské pozice u osady Džhava. | Foto: Reuters
Fotogalerie:
Boje pokračují, Gruzínci údajně ustupují
 

Cchinvali, správní středisko Jižní Osetie, je podle všeho zničené. Není ale jasné, kolik tu zahynulo obyvatel. Zatímco ruské zdroje hovoří až o dvou tisících, Tbilisi mluví jen o desítkách.

Podle ruských armádních zdrojů navíc ostřelování Cchinvali z gruzínských pozic pokračuje i poté, co Gruzie avizovala stažení všech svých sil z oblasti.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy