Ruská flotila v Abcházii. Chystá Kreml druhou frontu?

Reuters,bh
10. 8. 2008 14:27
Ruské válečné lodi v Černém moři jsou v pohotovosti
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto.
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto. | Foto: Černomořská flotila

Tbilisi - Situace v Gruzii se nadále vyostřuje. Rusko, které v pátek zahájilo protiofenzívu v Jižní Osetii, nyní zmobilizovalo své vojenské kapacity i v nejzápadnější části Gruzie, separatistickém regionu Abcházie.

Podle gruzínských zdrojů sem dorazila ruská černomořská flotila v síle až čtyř tisíc mužů.

"Lodě přistály v přístavu Očamčira," citovala agentura AFP tajemníka gruzínské Národní bezpečnostní rady Aleksandra Lomaju.

Tbilisi prý reagovalo stažením svých vojsk z Abcházie - výhradně ale kvůli humanitárním důvodům, neboť by boje zasáhly civilisty. Moskva ale tvrdí pravý opak - vojenská přítomnost Tbilisi v Abcházii posiluje a Gruzie se chystá na boje.

"Naše hlídky pozorovaly gruzínská palebná postavení," citovala agentura Interfax ruského generála Vladimira Ivanova.

Zda Rusko chystá otevření druhé fronty, není možné ověřit, protože v regionu nejsou nezávislí pozorovatelé.

Moskva ale tvrdí, že přítomnost ruských vojenských lodí u abcházských břehů má čistě preventivní charakter: "Nechceme, aby se události, jichž jsme byli svědky v Cchvinvali, opakovaly i v Abcházii. Je to zcela přirozená akce," vysvětloval na nedělní mimořádné tiskové konferenci náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin.

Mezi Moskvou a Tbilisi vrcholí slovní válka a obě strany přičítají vinu na rozpoutání konfliktu právě protivníkovi.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dal příkaz vojenské prokuratuře, aby začala vyšetřovat případné válečné zločiny spáchané při gruzínském ostřelování Cchinvali. Ruský ambasador při OSN Vitalij Čurkin dokonce mluvil o "genocidě" páchané na Osetincích.

Ruské 152mm samohybné houfnice pálí na gruzínské pozice u osady Džhava.
Ruské 152mm samohybné houfnice pálí na gruzínské pozice u osady Džhava. | Foto: Reuters
Fotogalerie:
Boje pokračují, Gruzínci údajně ustupují
 

Cchinvali, správní středisko Jižní Osetie, je podle všeho zničené. Není ale jasné, kolik tu zahynulo obyvatel. Zatímco ruské zdroje hovoří až o dvou tisících, Tbilisi mluví jen o desítkách.

Podle ruských armádních zdrojů navíc ostřelování Cchinvali z gruzínských pozic pokračuje i poté, co Gruzie avizovala stažení všech svých sil z oblasti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy