Ruská flotila v Abcházii. Chystá Kreml druhou frontu?

Reuters,bh
10. 8. 2008 14:27
Ruské válečné lodi v Černém moři jsou v pohotovosti
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto.
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto. | Foto: Černomořská flotila

Tbilisi - Situace v Gruzii se nadále vyostřuje. Rusko, které v pátek zahájilo protiofenzívu v Jižní Osetii, nyní zmobilizovalo své vojenské kapacity i v nejzápadnější části Gruzie, separatistickém regionu Abcházie.

Podle gruzínských zdrojů sem dorazila ruská černomořská flotila v síle až čtyř tisíc mužů.

"Lodě přistály v přístavu Očamčira," citovala agentura AFP tajemníka gruzínské Národní bezpečnostní rady Aleksandra Lomaju.

Tbilisi prý reagovalo stažením svých vojsk z Abcházie - výhradně ale kvůli humanitárním důvodům, neboť by boje zasáhly civilisty. Moskva ale tvrdí pravý opak - vojenská přítomnost Tbilisi v Abcházii posiluje a Gruzie se chystá na boje.

"Naše hlídky pozorovaly gruzínská palebná postavení," citovala agentura Interfax ruského generála Vladimira Ivanova.

Zda Rusko chystá otevření druhé fronty, není možné ověřit, protože v regionu nejsou nezávislí pozorovatelé.

Moskva ale tvrdí, že přítomnost ruských vojenských lodí u abcházských břehů má čistě preventivní charakter: "Nechceme, aby se události, jichž jsme byli svědky v Cchvinvali, opakovaly i v Abcházii. Je to zcela přirozená akce," vysvětloval na nedělní mimořádné tiskové konferenci náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin.

Mezi Moskvou a Tbilisi vrcholí slovní válka a obě strany přičítají vinu na rozpoutání konfliktu právě protivníkovi.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dal příkaz vojenské prokuratuře, aby začala vyšetřovat případné válečné zločiny spáchané při gruzínském ostřelování Cchinvali. Ruský ambasador při OSN Vitalij Čurkin dokonce mluvil o "genocidě" páchané na Osetincích.

Ruské 152mm samohybné houfnice pálí na gruzínské pozice u osady Džhava.
Ruské 152mm samohybné houfnice pálí na gruzínské pozice u osady Džhava. | Foto: Reuters
Fotogalerie:
Boje pokračují, Gruzínci údajně ustupují
 

Cchinvali, správní středisko Jižní Osetie, je podle všeho zničené. Není ale jasné, kolik tu zahynulo obyvatel. Zatímco ruské zdroje hovoří až o dvou tisících, Tbilisi mluví jen o desítkách.

Podle ruských armádních zdrojů navíc ostřelování Cchinvali z gruzínských pozic pokračuje i poté, co Gruzie avizovala stažení všech svých sil z oblasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy