Začněte spolu mluvit, vyzvali politiky lidé v Madridu a Barceloně. Nezávislost Katalánska nechtějí

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2017 17:56
Desítky tisíc lidí v sobotu demonstrovaly v Madridu za zachování jednoty Španělska, která je v ohrožení po referendu o nezávislosti Katalánska. Souběžně probíhaly protesty v Barceloně. I tam lidé požadovali dialog mezi katalánskou regionální reprezentací a španělskou vládou. Podobné demonstrace se v sobotu konaly i v pěti desítkách dalších španělských měst a brzy odpoledne v poklidu skončily. Některé banky a podniky mezitím přesouvají svá sídla z Katalánska. Španělé se proto bojí, že kromě politické krize zasáhne zemi i ta ekonomická.
Španělé na demonstraci v Madridu.
Španělé na demonstraci v Madridu. | Foto: Reuters

Madrid/Barcelona - "Španělsko je lepší než jeho vůdci", hlásala hesla na transparentech demonstrantů, kteří v sobotu zaplavili Madrid a Barcelonu.

Jen v Madridu protestovaly desítky tisíc lidí. Volaly po zachování jednoty Španělska, která je v ohrožení po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska.

Mnohatisícový dav se shromáždil pod velkou španělskou vlajkou na Kolumbově náměstí. Provolával mimo jiné "Ať žije Španělsko", ale i "Ať žije Katalánsko".

"Přišla jsem, protože se velmi cítím být Španělkou a moc mě zarmucuje, co se stalo," řekla 47letá nyní nezaměstnaná úřednice Rosa Borrasová, která se k manifestaci v metropoli země připojila.

"Chtěla jsem tu být kvůli jednotě, protože se také cítím jako Katalánka. Moje rodina žije v Katalánsku," dodala Rosa. Na sobě měla samolepku s nápisem "Katalánsko, milujeme vás".

"Bez dialogu to skončí špatně"

V katalánské metropoli Barceloně demonstranti požadovali dialog mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích.

Zástupy lidí tu v katalánštině skandovaly "Promluvme si". Mnozí nesli také transparenty, které kritizovaly politické vůdce za to, že nejsou schopni najít diplomatické řešení patové situace.

"Vyvolává to v Katalánsku společenský rozkol a to se musí řešit dialogem, nikdy ne jednostrannými kroky," je přesvědčený 61letý ekonom José Manuel García.

"Jsem velmi znepokojený. Tohle (bez dialogu) skončí špatně a poškozeni budou všichni," dodal.

Manifestace v podobném duchu se konaly v pěti desítkách měst po celé zemi. Brzy odpoledne v poklidu skončily. Žádné incidenty nebyly hlášeny.

Na znamení podpory klidného řešení se obyvatelé leckde oblékli do bílého.

Obava z ekonomické krize

Lidé se zejména obávají negativního dopadu politické krize na ekonomiku.

Řada bank a podniků pokračuje v ohlašování, že kvůli politické nejistotě odejdou z Katalánska, bohatého regionu na severovýchodě země.

V sobotu například oznámila španělská nadace La Caixa Banking, že přestěhuje po dobu politického napětí v Katalánsku svou centrálu do města Palma de Mallorca.

Holdingová společnost, pod kterou La Caixa Banking spadá, kontroluje i třetí největší španělskou banku Caixabank, Samotná Caixabank už v pátek oznámila, že svou oficiální adresu přenese do Valencie.

Odchod z Katalánska oznamují i další velké španělské společnosti. Španělská vláda navíc v pátek schválila dekret, který jim takový přesun usnadňuje.

Co bude dál?

Demonstrace byly uspořádány na výzvu občanské iniciativy v situaci, kdy už brzy může zaznít vyhlášení katalánské nezávislosti.

Celá země čeká na to, s čím přijde v úterý večer na schůzi katalánského parlamentu předseda regionální vlády a vůdce separatistů Carles Puigdemont.

O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda. V tom se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Přitom účast činila 43 procent.

Obě strany mohou podniknout dramatické kroky. Barcelona může jednostranně vyhlásit nezávislost. Madrid má pravomoc omezit katalánskou autonomii. Obojí by mohlo vyprovokovat ústavní krizi, připomněl britský web BBC. 

Španělská vláda neměla jinou možnost než se k situaci postavit tvrdě. Kdyby uznala referendum, spustil by se řetězový proces v dalších regionech. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy