Keňa: Teroristé v nákupním centru zabili 68 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 9. 2013 20:35
Somálští islamisté se zaměřili na ne-muslimy. Drží rukojmí a jsou obklíčeni
Foto: Reuters

Nairobi - Skupina somálských islamistických ozbrojenců od sobotního přepadení nákupního střediska keňské metropoli Nairobi zabila nejméně 68 lidí, včetně více než desítky cizinců. Informoval o tom Červený kříž. Policie podle agentury AFP navíc varovala, že počet mrtvých může ještě výrazně stoupnout.

Zásah armády a policie proti islamistům ze somálských milicí Šabáb, kteří se k útoku přihlásili, dál pokračuje. Na místě je neupřesněný počet rukojmích.

Podle sdělení české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými zřejmě nejsou žádní čeští občané. O život ale přišli přinejmenším tři Britové, dva Francouzi, dva Kanaďané a Číňan. Na místě prý pomáhají s řešením situace izraelští poradci.

Maskovaní ozbrojenci v sobotu vnikli do čtyřpatrového luxusního nákupního centra Westgate Mall a začali střílet a házet granáty. Cílem útočníků byli podle svědků jednoznačně lidé nemuslimského vyznání.

Islamisté na svém účtu na sociální síti Twitter uvedli, že jejich bojovníci zabili stovku lidí a že bitva pokračuje. Jako důvod pro útok uvedli islamisté odvetu za keňské angažmá v Somálsku. "Dlouho jsme vedli válku proti Keňanům ve své zemi, nyní je čas změnit bojiště a přivést válku do té jejich," citovala zdůvodnění agentura Reuters.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta podle Reuters sdělil, že mezi zabitými jsou i blízcí členové jeho rodiny. Agentura rovněž uvedla, že věk zraněných sahá od dvou let až po 78 roků. Podle AFP teroristé zavraždili i známého 78letého ghanského básníka a státníka Kofiho Awoonora.

Počet lidí, jež útočníci zadržují, není podle úřadů jasný. Policie a armáda v neděli po půlnoci zahájily operaci k zneškodnění útočníků a osvobození rukojmích. Podle AFP se po několika hodinách klidu ráno z budovy opět ozvala střelba.

Ministerstvo vnitra informovalo, že horní patra nákupního centra jsou již zabezpečena a že útočníci byli vytlačeni do přízemí a do podzemních prostor. Agentura AP ale citovala bývalého premiéra Raila Odingu, podle něhož teroristé zadržují rukojmí v přízemí a také ve třetím patře. Zdroje DPA ovšem tvrdí, že ozbrojenci jsou ve třetím a ve čtvrtém patře.

Agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že policie a vojáci zajistili jednoho útočníka. Někteří ze zachráněných tvrdili, že mezi teroristy byla minimálně jedna žena. Podle BBC byli zatčeni čtyři ozbrojenci a další krátce po zadržení podlehl svým zraněním.

Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z Jeruzaléma napsal, že izraelští poradci pomáhají keňským úřadům s vyjednávací strategií, jak ukončit nastalou situaci. Ale "žádní Izraelci nejsou zapojeni do žádné připravované úderné operace", dodal zdroj.

Původně se mluvilo o loupeži

Keňské ministerstvo vnitra už dopředu avizovalo, že by se mohlo jednat o teroristický útok. Na pomoc policii byla povolána armáda, uvedli svědci.

První informace policie hovořily o tom, že incident začal pokusem o loupež v jednom z obchodů. Vláda však později nevyloučila, že šlo o teroristický útok a stejně to vidí i policie. "Styl útoku a způsob, jímž (útočníci) mluvili k obětem, jasně ukazuje, že se jedná o dobře připravený teroristický čin," citovala agentura AFP nejmenovaného představitele policie.

První policejní jednotky se na místo dostavily asi půl hodiny po začátku útoku, podle svědků se v tu dobu snažilo útěkem z budovy zachránit několik desítek lidí.

Útočníci podle policie mají rukojmí. Jeden z lidí, který v obchodním centru v době útoku byl, řekl agentuře AP, že střelci nakupujícím oznámili, že budou zabíjet jen nemuslimy. "Ozbrojenci řekli muslimům, aby se sebrali a odešli. Jsou mimo ohrožení, terčem budou nemuslimové," uvedl Elijah Kamau.

To britskému deníku The Daily Telegraph potvrdil i další svědek, Charles Karani. "Schovával jsem se pod autem se svými dcerami a viděl jsem muže, kteří si seřadili asi 40 lidí a ptali se jich, kdo je muslim. Od těch to chtěli potvrdit odpovědí na otázku, jak se jmenovala prorokova matka," popsal.

Ozbrojenci prý měli na hlavě bílé šátky a byli rozdělení do několika skupin, aby získali přehled o všech podlažích pětipatrové budovy.

Největší útok od roku 1998

Nákupní středisko Westgate leží v zámožné západní části keňské metropole a navštěvují ho především bohatí Keňané a cizinci.

Přepadení Westgate Mallu je největším jednotlivým útokem v Keni od bombového útoku teroristů na velvyslanectví USA v Nairobi v roce 1998.

Podobných útoků jako o tomto víkendu bylo od roku 2011 v Keni již několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby tam pomohly v boji s islamistickou milicí Šabáb, napojenou na teroristickou síť Al-Káida. Islamisté v odvetě útočí v Keni.

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

 

Právě se děje

Další zprávy