Keňa: Teroristé v nákupním centru zabili 68 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 9. 2013 20:35
Somálští islamisté se zaměřili na ne-muslimy. Drží rukojmí a jsou obklíčeni
Foto: Reuters

Nairobi - Skupina somálských islamistických ozbrojenců od sobotního přepadení nákupního střediska keňské metropoli Nairobi zabila nejméně 68 lidí, včetně více než desítky cizinců. Informoval o tom Červený kříž. Policie podle agentury AFP navíc varovala, že počet mrtvých může ještě výrazně stoupnout.

Zásah armády a policie proti islamistům ze somálských milicí Šabáb, kteří se k útoku přihlásili, dál pokračuje. Na místě je neupřesněný počet rukojmích.

Podle sdělení české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými zřejmě nejsou žádní čeští občané. O život ale přišli přinejmenším tři Britové, dva Francouzi, dva Kanaďané a Číňan. Na místě prý pomáhají s řešením situace izraelští poradci.

Maskovaní ozbrojenci v sobotu vnikli do čtyřpatrového luxusního nákupního centra Westgate Mall a začali střílet a házet granáty. Cílem útočníků byli podle svědků jednoznačně lidé nemuslimského vyznání.

Islamisté na svém účtu na sociální síti Twitter uvedli, že jejich bojovníci zabili stovku lidí a že bitva pokračuje. Jako důvod pro útok uvedli islamisté odvetu za keňské angažmá v Somálsku. "Dlouho jsme vedli válku proti Keňanům ve své zemi, nyní je čas změnit bojiště a přivést válku do té jejich," citovala zdůvodnění agentura Reuters.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta podle Reuters sdělil, že mezi zabitými jsou i blízcí členové jeho rodiny. Agentura rovněž uvedla, že věk zraněných sahá od dvou let až po 78 roků. Podle AFP teroristé zavraždili i známého 78letého ghanského básníka a státníka Kofiho Awoonora.

Počet lidí, jež útočníci zadržují, není podle úřadů jasný. Policie a armáda v neděli po půlnoci zahájily operaci k zneškodnění útočníků a osvobození rukojmích. Podle AFP se po několika hodinách klidu ráno z budovy opět ozvala střelba.

Ministerstvo vnitra informovalo, že horní patra nákupního centra jsou již zabezpečena a že útočníci byli vytlačeni do přízemí a do podzemních prostor. Agentura AP ale citovala bývalého premiéra Raila Odingu, podle něhož teroristé zadržují rukojmí v přízemí a také ve třetím patře. Zdroje DPA ovšem tvrdí, že ozbrojenci jsou ve třetím a ve čtvrtém patře.

Agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že policie a vojáci zajistili jednoho útočníka. Někteří ze zachráněných tvrdili, že mezi teroristy byla minimálně jedna žena. Podle BBC byli zatčeni čtyři ozbrojenci a další krátce po zadržení podlehl svým zraněním.

Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z Jeruzaléma napsal, že izraelští poradci pomáhají keňským úřadům s vyjednávací strategií, jak ukončit nastalou situaci. Ale "žádní Izraelci nejsou zapojeni do žádné připravované úderné operace", dodal zdroj.

Původně se mluvilo o loupeži

Keňské ministerstvo vnitra už dopředu avizovalo, že by se mohlo jednat o teroristický útok. Na pomoc policii byla povolána armáda, uvedli svědci.

První informace policie hovořily o tom, že incident začal pokusem o loupež v jednom z obchodů. Vláda však později nevyloučila, že šlo o teroristický útok a stejně to vidí i policie. "Styl útoku a způsob, jímž (útočníci) mluvili k obětem, jasně ukazuje, že se jedná o dobře připravený teroristický čin," citovala agentura AFP nejmenovaného představitele policie.

První policejní jednotky se na místo dostavily asi půl hodiny po začátku útoku, podle svědků se v tu dobu snažilo útěkem z budovy zachránit několik desítek lidí.

Útočníci podle policie mají rukojmí. Jeden z lidí, který v obchodním centru v době útoku byl, řekl agentuře AP, že střelci nakupujícím oznámili, že budou zabíjet jen nemuslimy. "Ozbrojenci řekli muslimům, aby se sebrali a odešli. Jsou mimo ohrožení, terčem budou nemuslimové," uvedl Elijah Kamau.

To britskému deníku The Daily Telegraph potvrdil i další svědek, Charles Karani. "Schovával jsem se pod autem se svými dcerami a viděl jsem muže, kteří si seřadili asi 40 lidí a ptali se jich, kdo je muslim. Od těch to chtěli potvrdit odpovědí na otázku, jak se jmenovala prorokova matka," popsal.

Ozbrojenci prý měli na hlavě bílé šátky a byli rozdělení do několika skupin, aby získali přehled o všech podlažích pětipatrové budovy.

Největší útok od roku 1998

Nákupní středisko Westgate leží v zámožné západní části keňské metropole a navštěvují ho především bohatí Keňané a cizinci.

Přepadení Westgate Mallu je největším jednotlivým útokem v Keni od bombového útoku teroristů na velvyslanectví USA v Nairobi v roce 1998.

Podobných útoků jako o tomto víkendu bylo od roku 2011 v Keni již několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby tam pomohly v boji s islamistickou milicí Šabáb, napojenou na teroristickou síť Al-Káida. Islamisté v odvetě útočí v Keni.

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy