USA po roce volí, republikáni mají našlápnuto k úspěchu

Roman Gazdík
3. 11. 2009 12:14
Demokraté přijdou o guvernéra Virginie a možná i New Jersey
Obama vsadil na newjerseyského guvernéra Jona Corzineho i svoji pověst.
Obama vsadil na newjerseyského guvernéra Jona Corzineho i svoji pověst. | Foto: Reuters

Washington - Američané se v úterý zase po roce vydávají k volebním urnám.

V listopadu loňského roku se na vítězné vlně hřáli demokraté. Dostali svého kandidáta do Bílého domu, ovládli Sněmovnu reprezentantů i Senát a slavili úspěch se svými kandidáty na guvernéry.

Letošní volby jsou daleko omezenějšího rozsahu a týkají se dvou guvernérských postů a dvou křesel v dolní komoře Kongresu. Své starosty si volí i některá velká města, mezi nimi New York.

Hlasování tak logicky dominují lokální témata, ale protože jde o jediné letošní volby, jsou ostře sledované i na celostátní úrovni. Hodně si od nich slibují zejména republikáni, který budou jakýkoliv svůj úspěch vykládat jako krach Obamovy politiky a předzvěst hlasování v listopadu příštího roku, kdy se opět obmění celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu.

A zdá se, že Lincolnova strana má opravdu našlápnuto k úspěchu.

Virginie republikánská

Obě uvolněné guvernérské funkce dosud zastávali demokraté. A přinejmenším jedno republikáni získají. Ve Virginii už nemohl současný guvernér Tim Kaine kandidovat a republikánský uchazeč Bob McDonnell tu má nad demokratem Robertem Creighem Deedsem podle průzkumů dvouciferný náskok.

Mcdonnellovi dle analytiků pomohlo i to, že vedl neidelogickou kampaň, zejména zdůrazňoval potřebu vytvořit nová pracovní místa.
Mcdonnellovi dle analytiků pomohlo i to, že vedl neidelogickou kampaň, zejména zdůrazňoval potřebu vytvořit nová pracovní místa. | Foto: Reuters

Virginie, která se nachází na druhé straně řeky Potomac od Washingtonu, vždy volila republikánské kandidáty na prezidenta a minulý rok překvapila, když si vybrala Obamu. Demokraté ji tak okamžitě zařadili mezi státy, se kterými mohou počítat i v budoucnu.

Noviny byly také plné spekulací o novém proobamovském a demokratickém hnutí založeném na mladých a vzdělaných voličích, které bude nabývat na síle nejen ve Virgínii, ale v USA obecně. Nyní se tak republikáni snaží všemi silami dokázat, že to byly pouze plané řeči a že Virginii opět povládnou oni.

Realita je však zřejmě daleko prostší a místní obyvatelé na státní úrovni hlasují jednou pro toho a podruhé pro onoho. Přestože na prezidentské úrovni volí Virginie republikány, za guvernéra si nemá problém zvolit demokraty, které rovněž posílá i do Kongresu.

Podobně jako druhý ze států, o které se guvernérští kandidáti utkají, také s oblibou volí guvernéry z té strany, jež nevládne v Bílém domě.

Na Deedsově mítinku vystoupil Obama jen jednou, pro Corzina to udělal několikrát.
Na Deedsově mítinku vystoupil Obama jen jednou, pro Corzina to udělal několikrát. | Foto: Reuters

Boj o New Jersey

Jestliže však demokraté republikánské vítězství ve Virginii mohou alespoň navenek odbýt těmito argumenty, v případě New Jersey to je trochu jinak. Stát je totiž tradiční demokratickou baštou a navíc zde kandiduje stávající demokratický guvernér Jon Corzine. Při amerických volbách jsou úřadující funkcionáři obvykle ve výhodě.

Na rozdíl od Deedse, který se během své kampaně snažil získat hlasy i kritikou Obamy, se Obama na Corzinových vystoupeních v kampani systematicky objevoval a vsadil tak částečně v sázku i svou vlastní pověst.

Podle posledních průzkumů má však republikánský uchazeč Chris Christie, který v New Jersey vykonával funkci hlavního prokurátora, jen malý náskok a Corzine ho může u hlasovacích uren stáhnout.

140milionový Bloomberg

Kromě guvernérských křesel se v úterý bojuje i o dvě křesla ve Sněmovně reprezentantů. Obě pozice se uvolnily poté, co úřadující zákonodárci nastoupili do Obamovy administrativy.

Tyto volby však nebudou mít podle všeho na politiku Sněmovny reprezentantů žádný vliv. Demokrat nahradí v Kalifornii demokrata a republikána v New Yorku příslušník zdejší Konzervativní strany, která má podobnou agendu jako republikáni.

Michael Bloomberg
Michael Bloomberg | Foto: Reuters

Američané hlasují také o starostech v Atlantě, Bostonu, Houstonu, Detroitu, Pittsburghu a New Yorku. Pro českého čtenáře budou nejzajímavější volby v posledním z nich, kde má současný starosta Michael Bloomberg před svým demokratickým vyzyvatelem Williamem Thompsonem dvanáctiprocentní náskok.

Bloomberg je velkým favoritem, jeho podpora však není až tak velká, jak by se dalo očekávat. Pokud se u nich neprokáže korupce nebo  nezpůsobí nějakou katastrofu, volí Newyorčané své starosty rádi znovu a znovu. Svědčí o tom i to, jak poměrně snadno dokázal Bloomberg prosadit změnu legislativy, která dosud umožňovala pouze dvě funkční období.

Stal se také americkým - a zřejmě i světovým - rekordmanem v množství peněz, které za kampaň utratil. Bloomberg, jehož jmění se odhaduje na 16 miliard dolarů, za ni ze své kapsy dal 140 milionů. Tedy desetkrát tolik, co jeho vyzyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy