USA: Korupční aféra ztíží život lobbistů

David Koubek
18. 1. 2006 0:01
Washington - Američtí kongresmani se pod tlakem rozsáhlé korupční aféry rozhodli zpřísnit pravidla lobbingu.
Bývalý vlivný lobbista Jack Abramoff rozpoutal kauzu, která má nyní změnit pravidla této "profese"
Bývalý vlivný lobbista Jack Abramoff rozpoutal kauzu, která má nyní změnit pravidla této "profese" | Foto: Reuters/Carlos Barria

Kongresmani demokratické strany dnes zveřejní svůj plán, jak zprůhlednit vztahy lobby a zákonodárců. Má obsahovat mimo jiné zákaz jakýchkoliv darů od lobbistů: pozvání do restaurace, na sportovní utkání nebo zájezdy.

Demokraté se tak snaží využít tlaku na republikánskou stranu, kterou dostalo do problémů vyšetřování bývalého vlivného lobbisty Jacka Abramoffa. Ten se přiznal ke svým netradičním lobbistickým praktikám, do nichž má být zapleten především republikánský poslanec Bob Ney.

Republikáni se snaží očistit

Vlastní návrh na změny etických pravidel pro zákonodárce připravují také republikáni. Jak velká bude "regulace" lobby však zatím není zcela jasné. Agentura Reuters nicméně připomíná, že právě reforma pravidel pro lobbing bude prioritou jednání dolní komory Kongresu, které dnes začíná.

Pozornost médií v USA se zaměřuje na ohijského kongresmana Boba Neye. Právě on je podle médií zákonodárcem, zapleteným do Abramoffova případu
Pozornost médií v USA se zaměřuje na ohijského kongresmana Boba Neye. Právě on je podle médií zákonodárcem, zapleteným do Abramoffova případu | Foto: archiv Roberta Neye

Republikáni se snaží z nepříjemné situace dostat. Bob Ney se pod tlakem strany vzdal předsednictví správního výboru Sněmovny reprezentantů. Mimo jiné proto, že by ve své funkci měl na nově projednávaná pravidla přímý vliv.

Neye dostal do potíží lobbista Jack Abramoff, který se před čtrnácti dny přiznal ke korupci a souhlasil s tím, že bude spolupracovat s vyšetřovateli výměnou za nižší trest.

Úplatný "Poslanec č. 1"

Ve vyšetřovacích spisech nefiguruje jméno Boba Neye, ale média se shodují, že označení "Poslanec č. 1" nemůže patřit nikomu jinému. Ney měl od lobbisty opakovaně přijímat různé dary a požitky a měl za ně poskytovat různé "protislužby".

List New York Times informoval o tom, že podle Abramoffovy výpovědi dopomohl Ney jako šéf správního výboru jedné izraelské firmě k zakázce na bezdrátové připojení v Kongresu. Měl také prosadit legislativu zvýhodňující indiánské kmeny, které zaplatily Jacku Abramoffovi za lobbing.

Nejnovější zjištění přinesla média také v případě "úplatku" deseti tisíc dolarů, jimiž měli Abramoffovi obchodní partneři "přispět" na republikánskou kampaň.

#reklama

Ney: Abramoff to na mě chce svést

Kongresman Bob Ney jakoukoliv vinu v případě popírá. "Všechno, co kongresman Ney udělal, bylo v dobřé víře a v souladu s pravidly Sněmovny a s etickými závazky," řekl jeho právník Mark Tuohey. Ney tvrdí, že ho Abramoff oklamal a teď se na něj snaží svalit vinu.

Kromě Neye zasáhla aféra také šéfa republikánského poslaneckého klubu Toma DeLaye, který kvůli skandálu nebude na právě začínající schůzi Kongresu kandidovat na funkci "šéfa většiny".

Neklid na Kapitolu

Odhalení posledního případu nadstandardních vztahů lobbisty a kongresmana rozdmýchalo neklid mezi americkými zákonodárci. Šíří se zprávy, že vyšetřovatelé se chystají prozkoumat i jiné finanční dary a příspěvky na volební kampaň.

Někteří členové Kongresu už raději vrátili příspěvky od lidí spojených s Abramoffem. Bílý dům oznámil, že se peněz od Abramoffa vzdává a pošle je na humanitární účely.

Případ Abramoff rozvířil debatu o korupci mezi americkými zákonodárci a veřejnými činiteli. Časopis Time informoval o tom, že případů korupce, které vyšetřuje FBI, přibývá. Před čtyřmi lety pracovali federální agenti na 1575 případech podplácení veřejných činitelů, dnes mají těchto případů rozpracovaných 2233.

 

Právě se děje

Další zprávy