Expremiérka Tymošenková čelí obvinění ze zpronevěry

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 12. 2010 17:36
Vůdkyně oranžové revoluce měla zpronevěřit v přepočtu 163 milionů korun.
Julia Tymošenková
Julia Tymošenková | Foto: Reuters

Kyjev - Bývalá ukrajinská vláda Julie Tymošenkové podle tamní auditorské komory zpronevěřila 67,6 milionů hřiven (asi 163 milionů korun), když je nelegálně převedla ze státních rezerv do zvláštního fondu ministerstva spravedlnosti určeného ke krytí nákladů, spojených s mezinárodními soudními spory.

"Finanční prostředky byly přesunuty do fondu určeného na soudní spory namísto toho, aby byly použity na programy zlepšující sociální jistoty ukrajinských občanů," prohlásili podle ruské tiskové agentury RIA Novosti auditoři.

Bývalý premiérka, která je v současné době v opozici, už minulý měsíc přiznala, že byla obviněna ze zpronevěry peněz z ekologických fondů a nesmí opustit Kyjev. Politička se navíc musí pravidelně hlásit prokurátorovi.

Jedna z nejvýraznějších postav ukrajinské politické scény, jejíž pohledná tvář se stala symbolem tzv. oranžové revoluce, musela prorusky orientovaný politik Viktor Janukovič.

Od té doby už byla Tymošenková v souvislosti se svými politickými aktivitami vyšetřována několikrát. Mimo jiné pro podezření, že zpronevěřila část peněz získaných při privatizaci plynárenského průmyslu v zemi.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy