Ukrajina vsadila před volbami na Clintonovou. Teď se bojí Trumpovy pomsty

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
11. 11. 2016 23:00
Všichni významní ukrajinští politici vsadili na vítězství Hillary Clintonové v amerických prezidentských volbách. Donalda Trumpa naopak během kampaně silně kritizovali za jeho proruské výroky. Teď můžou mít problém navázat s ním normální vztahy. Kyjev přitom potřebuje od Bílého domu ujištění, že Spojené státy pomůžou Ukrajině v konfliktu s Kremlem.
Donald Trump na ruské matrjošce.
Donald Trump na ruské matrjošce. | Foto: ČTK

Kyjev – V Kyjevě po zvolení Donalda Trumpa zavládl šok. Všichni hlavní političtí aktéři totiž vsadili na vítězství Hillary Clintonové.

Někteří navíc řekli v minulých týdnech na jeho adresu slova, která rozhodně nepomůžou v navazování vztahů s budoucí americkou administrativou. Útěchou pro prezidenta Petra Porošenka může být to, že podpora Ukrajiny má podporu obou hlavních politických stran v USA – republikánů i demokratů.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov v létě označil Trumpa za "nebezpečného marginála, který přikyvuje Putinově diktatuře". Bývalý premiér země Arsenij Jaceňuk zase prohlásil, že Trump "představuje výzvu hodnotám svobodného světa a mezinárodního práva a páchá zločin proti etickým a civilizačním principům". Do protitrumpovské kampaně se zapojil i ukrajinský velvyslanec ve Washingtonu Valerij Čalyj, který na amerických kanálech otevřeně vyzýval Američany, aby Donalda Trumpa nevolili.

Lidé kolem Donalda Trumpa taky jen tak nezapomenou na tzv. aféru Manafort. Týkala se zveřejnění tajného účetnictví Strany regionů uprchlého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. V něm se sumou přes sedmnáct milionů dolarů figuroval Paul Manafort, který coby konzultant a lobbista pracoval od roku 2009 pro Viktora Janukovyče.

Problém byl v tom, že peníze dostával v hotovosti a nefigurují v jeho daňovém přiznání. Jako na potvoru byl přitom Paul Manafort od března letošního roku šéfem předvolebního štábu Donalda Trumpa.

Demokraté toho přirozeně využili a prezentovali to jako důkaz napojení Donalda Trumpa na Moskvu. Toto obvinění by nejspíš ustál, to že Manafort peníze nepřiznal ale nikoli a šéf předvolebního Trumpova štábu raději rezignoval na svůj post.

USA zůstanou silným partnerem

Faktem zůstává, že z ukrajinského pohledu se Donald Trump během předvolební kampaně dopouštěl povážlivých výroků.

Vyjádřil například pochopení pro ruskou anexi Krymu. "Musíme vzít v potaz to, že lidé na Krymu chtějí být v Rusku, a ne tam, kde byli předtím," řekl americký miliardář.

Zpochybnil taky americké angažmá na Ukrajině. "Ukrajina nás zajímá podstatně méně než jiné země NATO, ale přesto to táhneme sami. Oni nic nedělají. Proč za Ukrajinu neodpovídá třeba Německo? Proč se tím nezabývají jiné země Aliance, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti Ukrajiny?" prohlásil na jednom z mítinků.

Trumpův tým taky dosáhl toho, že z republikánského programu vypadl bod o dodávkách zbraní pro ukrajinskou armádu.

Jiné zprávy jsou ale pro Kyjev příznivější. Americká velvyslankyně na Ukrajině Mary Jovanovichová prohlásila krátce po volbách, že "Spojené státy zůstávají silným partnerem Ukrajiny".

Důležité ale je především to, že mezi americkými politiky panuje ohledně pomoci Ukrajině shoda. Aktuálně schvalují zákon o podpoře stability a demokracie na Ukrajině. Otázka dodávek zbraní v něm ale zmíněna není.

"Ale ta možnost tam je. Dokonce je to teď pravděpodobnější, protože ostře proti byl celou dobu Barack Obama. Možná důležitější ale je, že se připravují společné projekty v oblasti obranného průmyslu," řekl zdroj z ukrajinské vlády listu Nězavisimaja gazeta.

 

Právě se děje

Další zprávy