ČSSD zpochybňuje, proč chtějí USA radar

Martina Macková
21. 2. 2007 21:30
Praha - Poslanec Jan Hamáček (ČSSD) přišel s novým dokumentem do diskuse k americkému radaru v Česku.
Foto: repro Aktuálně.cz

Tvrdí, že Američané používají v Kongresu jiný důvod ke stavbě radaru než jakým argumentují v Česku.

"Dokument říká, že radar potřebují USA postavit ve střední Evropě proto, aby ochránili svoje základny ve Velké Británii a v Grónsku. A nám argumentujete, že je to pro ochranu NATO a Česka," řekl Hamáček zástupci amerického velvyslance v České republice Cameronu Munterovi, který dnes odpovídal na dotazy členů zahraničního výboru sněmovny.

"Co je tedy hlavním důvodem pro stavbu základny?," zeptal se Hamáček.

Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Poslanec za ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Poslanecká sněmovna

Zástupce ambasády tím zaskočil. "Nic takového jsem neviděl," řekl Munter. "Umístění základny vychází z technických parametrů. Není to pro ochranu základen, ale pro to, aby technicky protiraketový deštník ochránil spojence. Proto je nejlépe umístit radar zde," prohlásil.

Posléze slíbil, že na dokument se Washingtonu určitě zeptá.

Dokument vydala vládní agentura pro raketovou ochranu a je veřejně přístupný na Internetu. "Našel jsem ho, když jsem hledal argumenty a informace k radaru. Od ministerstva obrany jsme mnoho informací nedostali. Je to rozporné," řekl Aktuálně.cz Hamáček, který ještě tento týden odlétá společně s místopředsedou Strany zelených Ondřejem Liškou do USA.

Právě tam chtějí získat další informace k plánovanému americkému radaru.

Hamáček bere údaje naprosto vážně. "Pro mě jsou zásadně věrohodné. Nedokážu si představit, že by agentura financovaná z daní amerických občanů dovolila uvádět nepravdivé informace," řekl Aktuálně.cz.

V souvislostech

Americký radar v Česku
Fakta: Vše kolem amerického radaru
Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL

Odpověď jednoho z ambasadorů ho překvapila. "Rada pro vojensko-politické otázky, který u jednání také byl, ale naznačoval, že o dokumentu ví," dodal.

Zástupce velvyslance před politiky argumentoval tím, že se USA radarem snaží rozšířit protiraketový deštník i na ostatní partnery NATO.

Další poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek ale namítl: "To je další rozpor. Pokud se to týká všech států aliance, pak by oni měli o tuto ochranu stát. Ale já nevím o tom, že by se na nás někdo obracel, abychom sehráli úlohu při této obraně, ani Německo ani Británie to nedělají," uvedl.

"Rozhodně to neděláme za zády aliance. Debata se vede. Existuje studie aliance, která říká, že protiraketový systém je účinnou obranou proti hrozbám, kterým budeme čelit," řekl Munter. Pokud by obrana pokrývala jen Spojené státy, Evropa se mohla snadněji stát terčem vydírání někoho, kdo by získal zbraň hromadného ničení a vazba mezi USA a evropskými členy NATO by se oslabila, míní zástupce USA.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy