Vondra slíbil konzultace o radaru v NATO

Red Zah, ČTK
27. 2. 2007 12:25
Berlín - Český vicepremiér ujistil Německo, že případné umístění části amerického protiraketového systému v ČR bude se spojenci řádně projednáno.
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Ludvík Hradílek

Místopředseda české vlády Alexandr Vondra slíbil intenzivnější konzultace na toto téma při svém dnešním setkání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, který nedávno kritizoval postup, jakým Spojené státy základny ve střední Evropě prosazují.

Německý ministr na společné tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že debata o raketách by neměla vyvolávat jakékoli protiamerické nebo protiruské reakce.

Steinmeier, který je členem sociální demokracie, tak komentoval některé výtky německých médií nebo politiků koaličního křesťanského bloku CDU/CSU, že zastává protiamerická stanoviska.

Došlo i na euroústavu

Vondra zopakoval, že chystaný systém USA není namířen proti Rusku, ale proti případným hrozbách z oblasti Středního východu. Moskva už několik týdnů americký záměr ostře kritizuje.

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier | Foto: Reuters

Vondra a Steinmeier rovněž probírali institucionální reformy Evropské unie, které Německo v tomto pololetí předsedá. Berlín si jako jeden z cílů vytkl posunout vpřed zamrzlou ratifikaci evropské ústavy.

Česko patří mezi několik zemí, které dokument neschválily a mají vůči němu řadu výhrad.

Český vicepremiér zdůraznil, že jakékoli řešení by mělo EU spojovat a nikoli rozdělovat. Kvalita je důležitější než spěch, uvedl. Českým cílem podle něj je, aby EU byla schopna pružně reagovat na globální výzvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy