reklama
 
 

Turecká vláda převzala opoziční noviny. Demonstranty rozehnali policisté slzným plynem

AKTUALIZOVÁNO 5. 3. 2016
Demonstranty, kteří v pátek večer protestovali proti tomu, že turecké úřady převzaly kontrolu nad hlavním opozičním deníkem, rozehnala policie slzným plynem a vodními děly. Podle účastníků demonstrace jde o potírání svobody tisku v zemi.

Istanbul- Turecké úřady převzaly kontrolu nad hlavním opozičním deníkem Zaman, který je spojován s ideovým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Před sídlem redakce v Istanbulu se v pátek večer sešlo několik set protestujících, které policie rozehnala slzným plynem a vodními děly a poté vnikla do budovy.

Stovky příznivců deníku se před budovou shromáždily i v sobotu, policisté je opět rozháněli slzným plynem a gumovými projektily, několik protestujících bylo zraněno, uvedla soukromá agentura Dogan. Páteční zákrok jako ohrožení svobody slova v zemi kritizovala Evropská unie i Spojené státy.

Deník Zaman kroky tureckých úřadů v posledním vydání připraveném ještě před policejní razií odsoudil. V sobotním čísle uvedl, že turecký tisk zažívá "nejtemnější dny své historie". Policie sídlo deníku obsadila pár hodin po rozhodnutí soudu, že bude list pod státní kontrolou, vedení Zamanu se ale ještě podařilo odeslat poslední vydání do tisku, informoval zpravodajský server BBC.

V sobotu se před sídlem redakce shromáždilo asi 500 demonstrantů, kteří vykřikovali hesla jako Svobodný tisk nemůže být umlčen. Několik novinářů z deníku se v sobotu vrátilo do práce, někteří z nich ale na Twitteru napsali, že přišli o přístup na vnitřní servery listu a nemohli se dostat do svých e-mailů. Také byl údajně propuštěn šéfredaktor listu Abdülhamit Bilici a jeden z hlavních komentátorů deníku.

Agentura Reuters uvedla, že tento krok je součástí stále silnějších represí vůči příznivcům duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Erdogan ho obviňuje, že se jej s pomocí svých stoupenců v Turecku pokouší svrhnout, což Gülen odmítá.

"Za poslední tři nebo čtyři roky už se stalo zvykem, že každý, kdo oponuje vládní politice, je stíhán či uvězněn, nebo se dostane pod takovouto kontrolu vlády," prohlásil již dříve Bilici. "Je to temné období pro naši zemi, pro naši demokracii," dodal.

EU je vývojem v Turecku znepokojena

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes kroky úřadů obhajoval. "Turecko má právo vyšetřovat ty, kteří se účastní jasného pokusu o převrat proti zvolené vládě," řekl Davutoglu během své návštěvy Teheránu. Úřady podle něj v souvislosti s případem prošetřují různá obvinění, například i získávání nelegálních financí. "Nikdy jsme ale do tohoto právního procesu nezasahovali," dodal.

Komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn prohlásil, že posledním vývojem kolem deníku Zaman je velmi znepokojen. "Budeme sledovat, co se bude dít. Turecko je kandidátem na členství v EU, tak musí respektovat svobodu slova," doplnil Hahn pouhé dva dny před summitem EU a Turecka o migrační krizi.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz na Twitteru krok Ankary nazval "další ranou svobodě slova" a dodal, že o tématu bude v pondělí hovořit s premiérem Davutogluem.

I podle generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjörna Jaglanda je vývoj v Turecku znepokojivý. "Turecko je zakládajícím členem Rady Evropy a smluvní stranou Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, kterou musí dodržovat. Vyzývám turecké úřady, aby respektovaly svou povinnost chránit svobodu médií," uvedl Jagland.

Americké ministerstvo zahraničí ústy svého mluvčího Johna Kirbyho oznámilo, že lituje poslední série soudních a policejních akcí turecké vlády zaměřené na média a její kritiky.

Novinářům hrozí doživotí

Živý záznam vysílaný v pátek na webu Zamanu ukazoval příznivce listu, jak stojí před sídlem redakce v dešti a mávají tureckými vlajkami a transparenty. Po zásahu pořádkové policie vnikli vládní úředníci a policisté do redakce, kde došlo k potyčkám.

"Skupina Zaman Media je v Turecku umlčována. Potírání svobody tisku bohužel pokračuje," uvedla na Twitteru europoslankyně a zpravodajka Evropského parlamentu pro Turecko Kati Piriová.

Evropská unie je obviňována, že zavírá oči nad porušováním lidských práv v Turecku, včetně smrti stovek civilistů během bezpečnostních operací proti kurdským bojovníkům, protože potřebuje pomoc Ankary pro zvládnutí uprchlické krize.

Nově zvolený prezident Recep Tayyip Erdogan bude chtít z Turecka udělat regionální velmoc, myslí si bývalý velvyslanec Tomáš Laně. | Video: DVTV |  09:38

autor: ČTK | 5. 3. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama