Turecko pustilo z vazby dva novináře, kteří psali o pašování zbraní do Sýrie. Dál jim hrozí doživotí

ČTK ČTK
26. 2. 2016 7:23
Novinářů opozičního listu Cumhuriyet se zastal turecký ústavní soud, tříměsíční vazba podle něj porušila práva obou žurnalistů. Šéfredaktor Can Dündar a ankarský zpravodaj istanbulských novin Erdem Gül zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, které získali mimo jiné z videonahrávky datované lednem 2014. Jsou na ní prý vidět auta jedné z humanitárních organizací vezoucí náklad zbraní. Proces proti novinářům se ale i tak uskuteční, první stání je naplánované na 25. března. Dündarovi i Gülovi hrozí doživotní trest odnětí svobody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Istanbul - Turecké úřady v pátek propustily na svobodu dva novináře z opozičního listu Cumhuriyet, které tři měsíce zadržovaly kvůli zveřejnění informací o údajných tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii. Obviněni byli ze špionáže, podpory terorismu a vyzrazení státního tajemství.

Osvobození následovalo poté, co se novinářů zastal turecký ústavní soud. Vazba podle nejvyšší soudní instance v zemi porušila jejich práva. Žurnalisty u východu z věznice na předměstí Istanbulu uvítali jejich příbuzní a podporovatelé, uvedla agentura AFP.

Šéfredaktor Can Dündar a ankarský zpravodaj istanbulských novin Erdem Gül zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, které získali mimo jiné z videonahrávky datované lednem 2014. Jsou na ní prý vidět auta jedné z humanitárních organizací vezoucí náklad zbraní.

Podle Güla byly přitom tyto zbraně určené radikálům v Sýrii a vyslala je tajná služba MÍT, aby tak podpořila syrskou opozici bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada, a to včetně radikálních islamistů z fronty An-Nusra napojených na teroristickou organizaci Al-Káida.

Soud už v březnu

Proces proti novinářům se ale i tak uskuteční, první stání je naplánované na 25. března. Dündarovi i Gülovi hrozí doživotní trest odnětí svobody.

Zadržení novinářů loni v listopadu vyvolalo mezinárodní protesty i demonstrace v samotném Turecku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už po zveřejnění článku varoval, že jeho autoři "zaplatí tvrdou cenu".

Turecká vláda popírá jakékoli zapojení rozvědky do údajné dodávky zbraní pro syrské rebely a na případ uvalila informační embargo. Erdogan tvrdí, že auta vezla nespecifikovanou pomoc Turkmenům v Sýrii, a obviňuje z vyvolání skandálu svého dlouholetého rivala Fethullaha Gülena.

 

Právě se děje

Další zprávy