Trump otevřel bránu pekla, hrozí palestinský Hamás. Vyzval k nové intifádě proti Izraeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2017 13:41
Palestinská radikální organizace Hamás vyzvala k nové intifádě neboli povstání proti Izraeli. V reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele, Hamás vyhlásil třídenní období hněvu.
Podporovatelé hnutí Hamás protestují proti Trumpovu rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.
Podporovatelé hnutí Hamás protestují proti Trumpovu rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. | Foto: ČTK

Jeruzalém - Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja vyzval Palestince k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli.

Hamás reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Už ve středu Hamás oznámil, že Trump svým krokem otevřel "bránu pekla".

Haníja ve čtvrtek řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako "vyhlášení války Palestincům". "Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení," řekl Haníja v Gaze.

Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na čtvrtek jsou svolány demonstrace v mnoha palestinských městech.

Mezitím izraelští představitelé ujišťují, že Jeruzalém uznají jako hlavní město země i další státy - a ne pouze USA.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu ve čtvrtek řekl, že Američany bude následovat "mnoho zemí". Žádnou z nich ale nejmenoval.

Naprostá většina států včetně Česka má své ambasády ve shodě s právním názorem OSN v Tel Avivu.

Netanjahu řekl, že Trump se svým krokem "navždy zapsal do dějin Jeruzaléma". Už ve středu označil oznámení amerického prezidenta za historické.

Ve čtvrtek se měl Netanjahu zúčastnit položení základního kamene v Tiberiasu na severu Izraele, ale z bezpečnostních důvodů cestu zrušil.

Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě se konaly bouřlivé protesty. Srážky jsou hlášeny z měst Kalkílija a Tulkarm. Podle palestinského Červeného půlměsíce tam bylo potřeba ošetřit 14 lidí, kteří se nadýchali slzného plynu.

Lidé pálili Trumpovy a Netanjahuovy fotografie a americké i izraelské vlajky.

Trump dal ve středu americkému ministerstvu zahraničí pokyn, aby začalo připravovat přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, což ovšem může trvat i několik let.

 

Právě se děje

Další zprávy