Tři americké turisty obvinili v Íránu ze špionáže

Lucie Kalivodová
9. 11. 2009 16:37
Vyšetřování třech zadržených amerických turistů v Íránu pokračuje
"Věříme, že neexistuje žádný důkaz, který by podpořil jakékoli obvinění," řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová během návštěvy Berlína.
"Věříme, že neexistuje žádný důkaz, který by podpořil jakékoli obvinění," řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová během návštěvy Berlína. | Foto: Reuters

Teherán - Írán obvinil trojici Američanů, které tamní policie zadržela počátkem srpna za neoprávněný vstup do země, ze špionáže. Informovala o tom agentura Reuters odvoláním na íránskou zpravodajskou agenturu IRNA.

"Trojice čelí obvinění ze špionáže. Vyšetřování třech zadržených Američanů v Íránu pokračuje," řekl hlavní státní žalobce Abbás Džafarí Dolátábádí. Američtí turisté se vydali na túru v letovisku Ahmed Awa v iráckém Kurdistánu známém svými vodopády.

Nevědomky ale překročili hranici mezi Irákem a Íránem, která v regionu není nijak vyznačená. Spojené státy nemají s Íránem diplomatické styky, a proto musely požádat o pomoc při jednání o osudu turistů kromě Iráku i švýcarské velvyslanectví.

"Věříme, že neexistuje žádný důkaz, který by podpořil jakékoli obvinění," komentovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová během návštěvy Berlína.

Vzájemná antipatie mezi USA a Íránem se ještě vystupňovala po červnových prezidentských volbách, které íránská opozice prohlásila za neplatné, a nespokojení voliči proti výsledkům protestovali v ulicích měst.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v zářijovém rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC řekl, že osud tří Američanů by mohl záviset na propuštění íránských diplomatů zadržovaných americkou armádou v Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy