Bagdád/Péšávár - Nejméně šedesát mrtvých a 250 zraněných si vyžádala série koordinovaných bombových útoků v irácké metropoli Bagdádu a dalších 11 městech.
Podle úřadů byli jejich cílem především policisté, ale i vládní úřady a restaurace.
Největší škody napáchala puma odpálená v šíitské čtvrti Karráda, kde zahynulo devět lidí a dalších čtyřiadvacet utrpělo zranění. Exploze přišla v době ranní špičky a byla tak silná, že otřásla i domy vzdálenými několik bloků.
Záchranáři sváželi mrtvé do nejbližších nemocnic. Kromě Karrády se vybuchly nálože v dalších čtyřech částech Bagdádu.
Za útoky zřejmě stojí teroristická organizace Al-Káida, která systematicky pracuje na destabilizaci země.
"To, čeho jsme svědky, není jen běžným narušením bezpečnosti. Jedná se o obrovské neštěstí a selhání bezpečnostní složek. Co ty tisícovky policistů a vojáků dělali, když se po Bagdádu potulovali teroristé a šířili tu násilí," postěžoval si reportérovi agentury AP jeden z očitých svědků Ahméd al-Tamámí.
Policisté se stali naposledy terčem útoků 19. února, když sebevražedný útočník v Bagdádu zabil 20 lidí. Útočil na policejní akademii a oběťmi byli především branci.
Policie je považovaná za nejslabší složku iráckých bezpečnostních sil a strážci zákona jsou terči palby nebo pumových útoků téměř denně. Větší akce proti policejním silám se datuje z loňského října. Dva atentátníci tehdy při útocích na policejní stanice zabili 28 lidí.
Teroristé útočili také v severopákistánském městě Péšávar, kde výbuch pumy na autobusovém nádraží zabil nejméně dvanáct lidí. Podle agentury AP je mezi oběťmi i jedno dítě.
Krom toho výbušnina ukryté v zaparkovaném autě zranila dvaatřicet lidí a zdemolovala šest minibusů.
Zda šlo o čin sebevraha, nebo teroristé bombu umístili do zaparkovaného auta, zatím policisté nevědí.
Jasné není ani to, kdo za útoky stojí. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil. Podezření ale padá na hnutí Tálibán, které má na severozápadě země silnou základnu.