Rusové zaskočili Bílý dům. Zveřejnili fotografie s Trumpem, které měly zůstat v archivu

Martin Novák Martin Novák
12. 5. 2017 15:32
Bílý dům si nepřál, aby se fotografie nebo videozáznamy ze středečního setkání prezidenta Donalda Trumpa se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem dostaly do médií. Jenže oficiální fotograf ruského ministerstva zahraničí zároveň spolupracuje s agenturou TASS. Snímky, na kterých se Trump, Lavrov a ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak přátelsky usmívají, tak okamžitě unikly na internet.
Sergej Lavrov přijíždí na schůzku s Donaldem Trumpem do Bílého domu.
Sergej Lavrov přijíždí na schůzku s Donaldem Trumpem do Bílého domu. | Foto: Reuters

Washington - Když se americký prezident Donald Trump ve středu sešel v Bílém domě s ruskou delegací, na schůzku do oválné pracovny nepustil americké novináře.

Na veřejnost se neměly dostat žádné fotografie nebo videozáznamy z prezidentova setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.

Už o několik hodin později se však na internetu objevila fotografie rozesmátých účastníků schůzky. Vydala ji ve svém servisu ruská státní tisková agentura TASS.

Podle amerického listu New York Times, který se odvolává na zdroj z Bílého domu, bylo Trumpovo okolí ruskou delegací uvedeno v omyl.

Alexandr Ščerbak se představil jako fotograf ruského ministerstva zahraničí, který pořizuje snímky pro jeho archiv a další účely. Nicméně neřekl, že zároveň "spolupracuje" s agenturou TASS.

Výsledek je pro Trumpa nepříjemný. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) momentálně zkoumá vazby jeho poradců na Rusko a možný ruský pokus ovlivnit hackerskými útoky americké prezidentské volby.

Mezitím na prezidentově schůzce s Rusy v oválné pracovně mohl fotografovat jen ruský fotograf.

Trumpovy problémy s Rusy

Dva dny poté, co Trump odvolal ředitele FBI Jamese Comeyho, tak čelí podezření, že to udělal právě kvůli vyšetřování podezřelých ruských kontaktů.

Americké novináře ochranka pustila do oválné pracovny až po schůzce, kdy už Lavrov a Kisljak odešli. V místnosti byl s Trumpem místo nich bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger.

Pozornost při vyšetřování ruského vlivu na tým Donalda Trumpa se soustředí právě na osobu velvyslance Sergeje Kisljaka.

Ten se ještě před Trumpovou lednovou inaugurací sešel s Michaelem Flynnem, kterého si nově zvolený americký prezident vybral do funkce poradce pro národní bezpečnost.

Kisljak a Flynn hovořili o budoucnosti amerických sankcí vůči Rusku kvůli anexi Krymu.

Trump později Flynna odvolal.

Byl to vůbec dobrý nápad?

Bílý dům několik hodin po agentuře TASS zveřejnil vlastní fotografie z rusko-americké schůzky, ale není na nich ministr zahraničí Lavrov.

"Měli jsme tam našeho oficiálního fotografa, stejně jako ruská strana," uvedla zástupkyně tiskového odboru amerického prezidenta Sarah Huckabee Sandersová.

"Je dobrý nápad pustit ruského fotografa s veškerým jeho vybavením do oválné pracovny?" ptal se však na Twitteru po schůzce Colin Kahl, poradce pro bezpečnostní otázky bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena.

"Ne, není," odpověděl mu bývalý náměstek ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Cohen.

Deník Washington Post, ale i další americká média, pak cituje odborníky, podle kterých mohl ruský fotograf pronést do oválné pracovny odposlech.

Neházejte na mě svůj neúspěch

Ruský fotograf  Alexandr Ščerbak na svém facebookovém profilu uvedl, že nevidí žádný problém v tom, že poskytuje fotografie ruskému ministerstvu zahraničí i agentuře TASS. Nekomentoval však tvrzení, že americká strana o jeho práci pro agenturu nevěděla.

"Obracím se na americké novináře s prosbou, aby svůj neúspěch a neúspěch jejich médií při organizaci této schůzky neházeli na jiné lidi," uvedl fotograf.

Podle něj je běžné, že fotografie dává k dispozici ministerstvu zahraničí pro jeho potřeby a zároveň agentuře TASS, vlastněné ruským státem.

Mluvčí ruského ministerstva Anna Zacharovová pak označila stížnosti na fotografie za "intelektuální agónii" amerických médií.

Představte si, co dokážu za 100 dnů vlády! Sestřih projevů Trumpa k jeho "výročí". | Video: PRESIDENT DONALD TRUMP SPEECHES & PRESS CONFERENCE
 

Právě se děje

před 13 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy