Sýrie použije chemické zbraně, tvrdí bývalý velvyslanec

Radim Klekner Radim Klekner
17. 7. 2012 16:30
Svobodná syrská armáda zahajuje "totální ofenzivu" proti režimu
Povstalecká armáda má údajně již třicet tisíc mužů ve zbrani.
Povstalecká armáda má údajně již třicet tisíc mužů ve zbrani. | Foto: Reuters

Dauhá - Režim syrského vůdce Bašára Asada nebude váhat použít proti opozici chemické zbraně, bude-li zahnán do úzkých.

V rozhovoru pro televizní stanici BBC to prohlásil syrský velvyslanec v Iráku Naváf Fáris, který minulý týden přešel na stranu povstalců.

"Máme nepotvrzenou informaci, že chemické zbraně již byly částečně použity v Homsu," zdůraznil Fáris.

Při březnovém útoku na obec Karm Zejtún poblíž západosyrského Homsu použily provládní milice proti civilistům mimo jiné také blíže neurčenou hořlavinu. Při akci tehdy zahynulo sto lidí, převážně žen a dětí.

Sýrie je jednou ze sedmi zemí světa, které nepodepsaly mezinárodní Úmluvu o chemických zbraních z roku 1993. Damašek po léta rozvíjí program výroby těchto zbraní a má k dispozici značné zásoby yperitu, sarinu a tabunu. Spojené státy v úterý varovaly Asadův režim, že bude povolán k zodpovědnosti, pokud poruší zásady bezpečného skladování chemických zbraní. USA a Izrael mají totiž informace o tom, že armáda teď část těchto zbraní přesouvá z původních skladů na jiné místo.

Fáris, který v uplynulých letech zastával řadu významných funkcí v rámci vládní strany Baas, uprchl minulý týden do Kataru, kde se nyní zdržuje. Údajně si dělá ambice, že bude součástí vlády, která má být v zemi ustavena po Asadově pádu. Ten se podle jeho slov nezadržitelně blíží.

"Je naprosto jisté, že tato vláda v krátké době padne," řekl v rozhovoru pro BBC.

Stejného názoru jsou také povstalci ze Svobodné syrské armády (FSA), kteří po dlouhé měsíce bojují s Asadovými jednotkami a nyní kontrolují rozsáhlé části země. Vyhnat se je vládním silám nepodařilo ani z některých částí hlavního města Damašku, zejména ze čtvrtí Midan a Tadamon.

V bojích s povstalci dnes vláda v metropoli vůbec poprvé použila také armádní vrtulníky. Rebelové na některých místech hlavního města zřídili barikády, armáda proti nim vyjela s tanky.

Operace Damašský vulkán

FSA v úterý oznámila, že zahajuje operaci "Damašský vulkán a syrské zemětřesení" jako první krok k "všeobecné občanské neposlušnosti" vůči Asadově režimu. Přiměly ji k ní údajně poslední masakry, kterých se armáda a provládní milice Šabíha dopustily na civilním obyvatelstvu.

Velvyslanec v Iráku Naváf Farís odepřel Asadovu režimu poslušnost.
Velvyslanec v Iráku Naváf Farís odepřel Asadovu režimu poslušnost. | Foto: Reuters

Během operace mají všechny povstalecké jednotky v rámci "všeobecné ofenzivy" zaútočit na kontrolní stanoviště a pozice vládních sil a eliminovat je.

FSA má k dispozici přibližně třicet tisíc mužů ve zbrani. Jejich výzbroj však zatím tvoří jen samopaly, kulomety a raketomety odpalované z ramene a s Asadovými jednotkami, které mohou použít stovky tanků, děl a bojových letounů, se zatím nemohou ani v nejmenším měřit.

Spoléhají však na to, že bojeschopnost Asadovy armády výrazně snižují neustále se množící dezerce. Do Turecka již uprchlo 18 generálů, desítky důstojníků s hodností plukovníků a majorů a s nimi i několik tisíc řadových vojáků.

Další příslušníci armády včetně vysokých důstojníků přešli tureckou hranici v noci na úterý ve skupině 1200 syrských běženců.

FSA ale bez pomoci ze zahraničí Asada nesvrhne. Logisticky ji zatím podporuje Turecko, peněžní pomoc přislíbil Katar a Saúdská Arábie. Zbraně jsou nyní do rukou povstalců pašovány především přes hranici s Libanonem.

USA se ovšem k přímé vojenské intervenci před listopadovými prezidentskými volbami sotva odhodlají. Zpřísnění sankcí, které by dále podkopaly Asadův režim, zatím brání nesouhlasný postoj Ruska a Číny.

V Moskvě na toto téma jedná s prezidentem Vladimirem Putinem zvláštní vyslanec OSN Kofi Annan. Generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun se stejným záměrem odcestoval do Pekingu.

 

Právě se děje

Další zprávy