Súdánská policie zatkla kvůli demonstraci vůdce opozice

hp
7. 12. 2009 10:04
Opozice požaduje reformy a referendum o nezávislosti
Mapa Súdánu. Ilustrační foto.
Mapa Súdánu. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Chartúm - Súdánská policie zatkla několik vůdců hlavní opoziční strany jižního Súdánu poté, co odmítli zrušit manifestaci, kterou naplánovali na dnešek.

Generální tajemník opoziční politické strany Sudánského lidového osvobozeneckého hnutí (SPLM) Pagan Amum, zástupce generálního tajemníka strany v severním Súdánu Yasir Arman a ministr vnitra Abbas Gumma byli zadrženi a odvezeni pryč před parlamentní budovou v Chartúmu.

Policie včera pozdě večer oznámila, že demonstrace k prosazení reforem ještě před národními volbami a na podporu referenda o nezávislosti jižního Súdánu je nezákonná.

Policie zakročila proti demonstrantům

Podle agentury AFP zablokovaly bezpečnostní složky silnici vedoucí k parlamentu, aby zastavily demonstranty. "Ten, kdo se demonstrace zúčastní, poruší zákon," prohlásil policejní důstojník Mohammed Babikir ve státní televizi poté, co Arman novinářům oznámil, že očekává na demonstraci tisíce lidí.

Stovky demonstrantů ale i přes zatčení vůdců opozice a varování policie vyšly do ulic hlavního města. Proud demonstrujících, kteří mávali transparenty a vykřikovali hesla jako "Chceme svobodu!", podle AFP lemovaly řady armádních policistů. Poté, co dav lidí začal narůstat, použili proti nim policisté slzný plyn a snažili se je rozehnat obušky.

Opozice ihned po incidentu obvinila vládu z potlačování svobody slova. Ovšem súdánský ministr vnitra se hájil tím, že protesty opozice jsou nezákonné. Organizátorům prý byla jejich žádost o povolení demonstrace zamítnuta.

Súdánský prezident Omar al-Bašír. Ilustrační foto.
Súdánský prezident Omar al-Bašír. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Volby poprvé po třiadvaceti letech

Opoziční SPLM se nebyla schopná dohodnout s vládnoucí Stranou národního kongresu (NCP) prezidenta Omara al-Bašíra na demokratických reformách ještě před volbami, které se mají konat v dubnu příštího roku, a také na zákoně o konání referenda na jihu země naplánovaného na leden 2011.

Celonárodní hlasování v parlamentních, prezidentských a místních volbách se bude v zemi konat poprvé od roku 1986. Tehdy demokraticky zvolená vláda se ale u moci moc dlouho neudržela. Tři roky nato ji svrhl současný prezident al-Bašír během nekrvavého vojenského puče.

SPLM a dalších přibližně dvacet opozičních skupin v minulých dnech vyzvalo Súdánce k pokojnému protestu, aby se tak společně pokusili přesvědčit vládnoucí stranu o nezbytnosti konání referenda a uskutečnění reforem.

Reformy a změny volebního zákona se staly klíčovými aspekty mírové dohody z roku 2005, která ukončila v Súdánu dlouholetou občanskou válku mezi severem a jihem země. Během ní zemřelo přes jeden a půl milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy