Spojení mezi Saddámem a Al-Káidou? Nikdy nebylo

gaz
13. 3. 2008 15:24
Pentagon v tichosti připustil, že se před invazí mýlil
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn | Foto: Reuters

Washington - Žádné operativní spojení mezi iráckým režimem Saddáma Husajna a Al-Káidou neexistovalo.

Takový je výsledek studie amerického ministerstva obrany založené na prozkoumání 600 000 iráckých dokumentů, které Američané získali po svržení diktátora roku 2003.

Podle americké televizní a rozhlasové sítě ABC je závěr studie pro administrativu amerického prezidenta George Bushe tak trapný, že Pentagon raději zrušil tiskovou konferenci, na které měl o zprávě informovat, a rozhodl se ji ani nepublikovat na svých internetových stránkách.

Al-Káida tam byla, trvá na svém Dick  Cheney. Navzdory zjištěním expertů
Al-Káida tam byla, trvá na svém Dick Cheney. Navzdory zjištěním expertů | Foto: Reuters

Její odtajněná verze tak bude k dispozici pouze na požádání. Příští týden se mají konat oslavy pátého výročí americké invaze a administrativa se zřejmě hodlá vyhnout sarkastickým komentářům v médiích.

Nepravdy stále v kurzu

Útok na Irák americká vláda zdůvodňovala existencí iráckých zbraní hromadného ničení a kontakty mezi Saddámem Husajnem a Al-Káidou. Obojí se později ukázalo jako nepravda.

Podobná prohlášení o tomto spojení přitom v amerických médiích kolují dosud. Televize Fox News se například nedávno posmívala demokratickému kandidátovi na prezidenta Baracku Obamovi, který tvrdil, že tyto konexe neexistovaly.

Předmětem kritiky se v tomto ohledu stal jeden z největších jestřábů americké administrativy, viceprezident Dick Cheney, který o spojení Saddáma s globálním džihádem mluvil i poté, co ho popřela zpráva nezávislého auditora Pentagonu v minulém roce.

"(Bývalý předák Al-Káidy v Iráku Abú Musá) Zarkáví se tam usadil předtím, než jsme se do Iráku vůbec vydali, organizoval operace Al-Káidy v Iráku ještě předtím, než jsme se objevili na scéně," řekl podle Guardianu například minulý rok v dubnu.

Cíl teroru: Iráčané

Studie nicméně prokázala napojení Saddámova režimu na palestinské teroristické organizace. Diktátor také zkoumal účinky bomb umístěných v autech a explozivních vest pro sebevražedné atentátníky.

Těžiště teroru iráckého režimu však bylo lokální.

"Hlavním cílem iráckého státní teroru byli iráčtí občané, jak uvnitř, tak vně Iráku," shrnuje problém dokument Pentagonu.

 

Právě se děje

Další zprávy