Spojení mezi Saddámem a Al-Káidou? Nikdy nebylo

gaz
13. 3. 2008 15:24
Pentagon v tichosti připustil, že se před invazí mýlil
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn | Foto: Reuters

Washington - Žádné operativní spojení mezi iráckým režimem Saddáma Husajna a Al-Káidou neexistovalo.

Takový je výsledek studie amerického ministerstva obrany založené na prozkoumání 600 000 iráckých dokumentů, které Američané získali po svržení diktátora roku 2003.

Podle americké televizní a rozhlasové sítě ABC je závěr studie pro administrativu amerického prezidenta George Bushe tak trapný, že Pentagon raději zrušil tiskovou konferenci, na které měl o zprávě informovat, a rozhodl se ji ani nepublikovat na svých internetových stránkách.

Al-Káida tam byla, trvá na svém Dick  Cheney. Navzdory zjištěním expertů
Al-Káida tam byla, trvá na svém Dick Cheney. Navzdory zjištěním expertů | Foto: Reuters

Její odtajněná verze tak bude k dispozici pouze na požádání. Příští týden se mají konat oslavy pátého výročí americké invaze a administrativa se zřejmě hodlá vyhnout sarkastickým komentářům v médiích.

Nepravdy stále v kurzu

Útok na Irák americká vláda zdůvodňovala existencí iráckých zbraní hromadného ničení a kontakty mezi Saddámem Husajnem a Al-Káidou. Obojí se později ukázalo jako nepravda.

Podobná prohlášení o tomto spojení přitom v amerických médiích kolují dosud. Televize Fox News se například nedávno posmívala demokratickému kandidátovi na prezidenta Baracku Obamovi, který tvrdil, že tyto konexe neexistovaly.

Předmětem kritiky se v tomto ohledu stal jeden z největších jestřábů americké administrativy, viceprezident Dick Cheney, který o spojení Saddáma s globálním džihádem mluvil i poté, co ho popřela zpráva nezávislého auditora Pentagonu v minulém roce.

"(Bývalý předák Al-Káidy v Iráku Abú Musá) Zarkáví se tam usadil předtím, než jsme se do Iráku vůbec vydali, organizoval operace Al-Káidy v Iráku ještě předtím, než jsme se objevili na scéně," řekl podle Guardianu například minulý rok v dubnu.

Cíl teroru: Iráčané

Studie nicméně prokázala napojení Saddámova režimu na palestinské teroristické organizace. Diktátor také zkoumal účinky bomb umístěných v autech a explozivních vest pro sebevražedné atentátníky.

Těžiště teroru iráckého režimu však bylo lokální.

"Hlavním cílem iráckého státní teroru byli iráčtí občané, jak uvnitř, tak vně Iráku," shrnuje problém dokument Pentagonu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy