reklama
 
 

Spojení mezi Saddámem a Al-Káidou? Nikdy nebylo

13. 3. 2008 15:24
Pentagon v tichosti připustil, že se před invazí mýlil

Washington - Žádné operativní spojení mezi iráckým režimem Saddáma Husajna a Al-Káidou neexistovalo.

Takový je výsledek studie amerického ministerstva obrany založené na prozkoumání 600 000 iráckých dokumentů, které Američané získali po svržení diktátora roku 2003.

Podle americké televizní a rozhlasové sítě ABC je závěr studie pro administrativu amerického prezidenta George Bushe tak trapný, že Pentagon raději zrušil tiskovou konferenci, na které měl o zprávě informovat, a rozhodl se ji ani nepublikovat na svých internetových stránkách.

Její odtajněná verze tak bude k dispozici pouze na požádání. Příští týden se mají konat oslavy pátého výročí americké invaze a administrativa se zřejmě hodlá vyhnout sarkastickým komentářům v médiích.

Nepravdy stále v kurzu

Útok na Irák americká vláda zdůvodňovala existencí iráckých zbraní hromadného ničení a kontakty mezi Saddámem Husajnem a Al-Káidou. Obojí se později ukázalo jako nepravda.

Podobná prohlášení o tomto spojení přitom v amerických médiích kolují dosud. Televize Fox News se například nedávno posmívala demokratickému kandidátovi na prezidenta Baracku Obamovi, který tvrdil, že tyto konexe neexistovaly.

Předmětem kritiky se v tomto ohledu stal jeden z největších jestřábů americké administrativy, viceprezident Dick Cheney, který o spojení Saddáma s globálním džihádem mluvil i poté, co ho popřela zpráva nezávislého auditora Pentagonu v minulém roce.

"(Bývalý předák Al-Káidy v Iráku Abú Musá) Zarkáví se tam usadil předtím, než jsme se do Iráku vůbec vydali, organizoval operace Al-Káidy v Iráku ještě předtím, než jsme se objevili na scéně," řekl podle Guardianu například minulý rok v dubnu.

Cíl teroru: Iráčané

Studie nicméně prokázala napojení Saddámova režimu na palestinské teroristické organizace. Diktátor také zkoumal účinky bomb umístěných v autech a explozivních vest pro sebevražedné atentátníky.

Těžiště teroru iráckého režimu však bylo lokální.

"Hlavním cílem iráckého státní teroru byli iráčtí občané, jak uvnitř, tak vně Iráku," shrnuje problém dokument Pentagonu.

autor: gaz | 13. 3. 2008 15:24

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama