Pět let války v Iráku hájí Bush odkazem na Boha

man
12. 3. 2008 13:05
Prezident svého rozhodnutí nelituje

Nashville - Příští týden uplyne pět let od americké invaze do Iráku. A prezident George Bush nepřipouští pochybnosti o tom, zda se tehdy rozhodl správně.

Při projevu v Nashvillu ve státě Tennessee, kde se setkal se zástupci křesťansky orientovaných rozhlasových a televizních stanic, se odvolával na Boha.

Svoji zahraniční politiku - zejména válku v Iráku a snahu o šíření demokracie na Blízkém východě - hájil i svým náboženským přesvědčením.

Boží dar

"Svoboda je právem daným Bohem. Není americkým darem světu. Je to boží dar celému lidstvu," prohlásil prezident za velkého aplausu.

Američtí a britští vojáci zahájili ofenzívu v Iráku 19. března 2003, Bagdád dobyli 9. dubna. Během dalších pěti let si ale teroristické útoky a boje vyžádaly životy desetitisíců Iráčanů a téměř čtyř tisíců amerických vojáků.

Prezident je přesto přesvědčen, že udělal dobře.

"Rozhodnutí svrhnout Saddáma Husajna bylo správné. Bylo správné na začátku mého prezidentského období, je správné dnes a bude nažvdy správné," řekl Bush.

Současně ale varoval, že přes určité zlepšení v posledních měsících je bezpečnostní situace v Iráku stále špatná a "vítězství je ještě daleko".

Nastane příští rok změna?

Bush rozhodl loni v červnu o vyslání dalších 30 tisíc vojáků do Iráku, což podle amerických velitelů pomohlo snížit počet útoků a násilností v zemi.

Bush v lednu odejde z prezidentského úřadu a další postup v Iráku bude záviset na jeho nástupci. Zatímco republikánský kandidát John McCain v otázce Iráku stojí za Bushem a hodlá tam vojáky dál ponechat, demokraté Barack Obama a Hillary Clintonová je chtějí postupně stáhnout.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy