Somálské běžence sužuje hlad a válka s islamisty

Radim Klekner Radim Klekner
31. 10. 2011 16:48
Při pumových útocích proti jednotkám Africké unie zahynuly desítky vojáků
Keňa útočí v Somálsku na islamisty z hnutí Al-Šabáb.
Keňa útočí v Somálsku na islamisty z hnutí Al-Šabáb. | Foto: Reuters

Mogadišo - Nejdříve decimovalo somálské uprchlíky katastrofální sucho a s ním spojený hlad, pak dlouhotrvající deště a nemoci. Teď jsou hlavními oběťmi konfliktu, v němž na jedné straně stojí somálské vládní síly a vojenské oddíly, které do země sužované dvacetiletým bezvládím vyslala sousední Keňa, a na druhé straně islamisté z organizace Al-Šabáb napojené na Al-Káidu.

Při náletu, jež v neděli odpoledne podniklo keňské letectvo na povstaleckou základnu poblíž města Džilíbu na jihu země, zahynulo nejméně pět civilistů z nedalekého běženeckého tábora a pětačtyřicet dalších utrpělo zranění. Tři z mrtvých byly děti.

Mluvčí keňské armády major Emmanuel Chirchir popřel, že by vojenské letouny zasáhly uprchlíky. To, že běženci zahynuli při náletu, ale potvrdila nizozemská pobočka humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), jež v oblasti působí.

"Dostali jsme informaci, že povstaleckou základnu u Džilíbu se chystá navštívit vysoký představitel Al-Šabábu," řekl Chirchir britské stanici BBC. "Zabili jsme deset bojovníků Al-Šabábu a dalších 47 zranili."

Vedoucí mise nizozemské pobočky Lékařů bez hranic Gautam Chatterjee BBC sdělil, že MSF nechala následně svůj tým z okolí Džilíbu evakuovat.

Lékaři bez hranic organizují v Somálsku pomoc pro několik milionů uprchlíků, kteří se v důsledku sucha a občanské války dali na pochod. Zvláštní konto na bankovním účtu 100 27 557 27/2700 zřídila za tímto účelem i česká pobočka organizace. Veřejná sbírka probíhá i pomocí dárcovských SMS zasílaných na číslo 87777 ve tvaru DMS MSFSOMALSKO.

Islamisté zintenzivnili v posledních týdnech své aktivity a ve čtvrtek zaútočili na kontingent mírových jednotek Africké unie (AU), přičemž zabili na osm desítek vojáků z Burundi. Počátkem měsíce zahynula při sebevražedném pumovém útoku Al-Šabábu v metropoli země stovka osob.

V sobotu podnikli islamisté v Mogadišu proti oddílům Africké unie další sebevražedný atentát, při němž byl zabit blíže neurčený počet mírotvorců AU.

Jak se ukázalo, útočníkem byl bývalý student střední školy v americkém Minneapolisu Abdisalán Hussejn Alí. Také další dva sebevražedné útoky uskutečněné v říjnu měli na svědomí Somálci, kteří dříve studovali v Minneapolisu.

Keňa odůvodnila svou intervenci v Somálsku nárůstem únosů humanitárních pracovníků zaznamenaným v posledních měsících.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy