Evropa se musí přestat spoléhat na obranu zvenku, napsali Sobotka a Juncker

ČTK ČTK
6. 6. 2017 11:02
Evropa musí převzít svou obranu do vlastních rukou. Ve společném článku v americkém listu Wall Street Journal to napsali český premiér Bohuslav Sobotka a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle nich se Evropa musí přestat spoléhat na pomoc zvenku. Partnerství EU s NATO je do budoucna stále zásadní, ale unie musí umět taky "nezávisle a náležitě reagovat na vnější hrozby". V tomto případě zmiňují zvýšení rozpočtů na obranu.
Český premiér Bohuslav Sobotka.
Český premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Český premiér Bohuslav Sobotka a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve společném článku v americkém listu The Wall Street Journal (WSJ) napsali, že Evropská unie musí převzít svou obranu do vlastních rukou.

Podle nich se starý kontinent příliš dlouho spoléhal na vnější pomoc a potřebuje nový plán posílení spolupráce a zvýšení výdajů na obranu.

V textu oba politici uvedli, že poslední teroristický útok o víkendu v Londýně znovu připomněl, že "v Británii, Belgii nebo Francii" jsou lidé, kteří ohrožují nejcennější evropské hodnoty.

EU, která je podle Sobotky a Junckera "domovem nejsvobodnější, nejotevřenější a nejtolerantnější společnosti", se po válkách a násilnostech z minulosti stala "baštou míru a stability v nestabilním světě". "Nemůžeme a nesmíme nic z toho považovat za samozřejmost," upozornili.

Podle nich unie využívá své "měkké síly" ke stabilizaci regionu a přilehlých oblastí, ale pokud současné zákonné prostředky nebudou na udržení míru stačit, nesmí váhat použít "mírotvorné prostředky". V oblasti obrany byla politika členských států EU po desítky let neúčinná.

"Je na čase, aby Evropa vzala svou obranu a bezpečnost do svých rukou. Nikdo jiný to za nás neudělá," uvedli český premiér a šéf Evropské komise.

"V téměř každé členské zemi, včetně České republiky, je bezpečnost jedním z hlavních předmětů obav. Naši občané očekávají, že se jejich vlády spojí a ochrání je," napsali dále autoři článku.

Podle nich je partnerství EU s NATO do budoucna stále zásadní, ale unie musí umět také "nezávisle a náležitě reagovat na vnější hrozby". Kromě zvýšení rozpočtů na obranu je hlavním úkolem unie sjednotit obranné systémy, aby armády jednotlivých zemí mohly účinně spolupracovat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy