Slovenský terorista prý na sebe chtěl pouze upozornit

Lucie Kalivodová
22. 1. 2010 14:00
Rodina mladého muže tvrdí, že je nesmysl označovat jejich syna za teroristu

Bratislava - Slovenská policie poprvé v historii země obvinila někoho z terorismu. Třiatřicetiletý Stanislav Č., který pobývá ve vazbě už několik měsíců, se měl přiznat k tomu, že chtěl odpálit bombu v jednom ze slovenských kostelů.

Důvodem měla být antipatie k církvi, o které si muž myslí, že se snaží manipulovat lidmi a brzdí pokrok. Rodina mladého muže ze Spišských Vlachů ale tvrdí, že je nesmysl označovat jejich syna za teroristu.

Podle jejich slov chtěl pouze upozornit na svůj případ a vyvolat diskusi o legalizaci měkkých drog. O absolventovi farmaceutické fakulty věděla policie už déle.

Měl podle dostupných informací obchodovat s drogami. Když pak v říjnu loňského roku u něho udělali domovní prohlídku, našli tam kromě drog i výbušninu, která mohla způsobit škody asi jako ruční granát.

Na čtvrteční tiskové konferenci policie uvedla, že muž výbušniny dvakrát vyzkoušel v lese. Za doznání k přípravě teroristického činu Stanislavovi hrozí dalších až patnáct let za mřížemi navíc.

Hrozí mu tak dvacetiletý až pětadvacetiletý trest. O tom, že bude pravděpodobně obviněný z terorismu, informoval svou rodinu dopisem z vazby 3. ledna.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Chci upozornit na problém legalizace měkkých drog a vyvolat diskusi o beztrestnosti vlastnictví drog pro vlastní potřebu," stojí podle slovenského deníku SME v jeho dopise.

"Když jsme dostali od syna tento dopis, celé dny jsme nespali. Je to hodný kluk," řekla Stanislavova matka s tím, že o jeho pokusech s výbušninami nic nevěděli.

"Nevíme o tom, že by něco zkoušel v lese. Je ale nonsens tvrdit, že by nějakou výbušninu umístil do kostela. Tomu nevěřím. Jsme normální věřící," zdůraznil otec Tibor.

"Stát už dříve dělal určitá opatření vůči terorizmu. Teď ale má prvního slovenského teroristu," dodal.

Policie o případu informovala krátce poté, co Slovensko vzbudilo mezinárodní pozornost incidentem na letišti v Popradu. V zavazadle náhodného cestujícího totiž do Dublinu odletěla výbušnina, kterou tam zapomněl policista při cvičení.

Odhalení přišlo také pár dní poté, co země oznámila, že přijme vězně z americké věznice na základně Guantánamo.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy