Slovenský terorista prý na sebe chtěl pouze upozornit

Lucie Kalivodová
22. 1. 2010 14:00
Rodina mladého muže tvrdí, že je nesmysl označovat jejich syna za teroristu

Bratislava - Slovenská policie poprvé v historii země obvinila někoho z terorismu. Třiatřicetiletý Stanislav Č., který pobývá ve vazbě už několik měsíců, se měl přiznat k tomu, že chtěl odpálit bombu v jednom ze slovenských kostelů.

Důvodem měla být antipatie k církvi, o které si muž myslí, že se snaží manipulovat lidmi a brzdí pokrok. Rodina mladého muže ze Spišských Vlachů ale tvrdí, že je nesmysl označovat jejich syna za teroristu.

Podle jejich slov chtěl pouze upozornit na svůj případ a vyvolat diskusi o legalizaci měkkých drog. O absolventovi farmaceutické fakulty věděla policie už déle.

Měl podle dostupných informací obchodovat s drogami. Když pak v říjnu loňského roku u něho udělali domovní prohlídku, našli tam kromě drog i výbušninu, která mohla způsobit škody asi jako ruční granát.

Na čtvrteční tiskové konferenci policie uvedla, že muž výbušniny dvakrát vyzkoušel v lese. Za doznání k přípravě teroristického činu Stanislavovi hrozí dalších až patnáct let za mřížemi navíc.

Hrozí mu tak dvacetiletý až pětadvacetiletý trest. O tom, že bude pravděpodobně obviněný z terorismu, informoval svou rodinu dopisem z vazby 3. ledna.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Chci upozornit na problém legalizace měkkých drog a vyvolat diskusi o beztrestnosti vlastnictví drog pro vlastní potřebu," stojí podle slovenského deníku SME v jeho dopise.

"Když jsme dostali od syna tento dopis, celé dny jsme nespali. Je to hodný kluk," řekla Stanislavova matka s tím, že o jeho pokusech s výbušninami nic nevěděli.

"Nevíme o tom, že by něco zkoušel v lese. Je ale nonsens tvrdit, že by nějakou výbušninu umístil do kostela. Tomu nevěřím. Jsme normální věřící," zdůraznil otec Tibor.

"Stát už dříve dělal určitá opatření vůči terorizmu. Teď ale má prvního slovenského teroristu," dodal.

Policie o případu informovala krátce poté, co Slovensko vzbudilo mezinárodní pozornost incidentem na letišti v Popradu. V zavazadle náhodného cestujícího totiž do Dublinu odletěla výbušnina, kterou tam zapomněl policista při cvičení.

Odhalení přišlo také pár dní poté, co země oznámila, že přijme vězně z americké věznice na základně Guantánamo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy