Němci ani Švédové nevědí, kam zmizely tisíce dětských uprchlíků

Anna Jordanová
11. 3. 2016 20:00
Západní státy evidují desetitisíce uprchlíků ze Sýrie či Afghánistánu, kteří volí raději nelegální přežívání na ulici nebo v provizorním ubytování, které si sami najdou, než aby se vrátili do své vlasti. Jen ve Švédsku úřady ztratily přehled o pohybu více než 7000 lidí. Německá spolková vláda potvrdila, že nemá dohled nad asi 130 000 lidmi, kteří nedorazili na přidělené ubytovny. Velkou část z nich tvoří osamocené děti, které se navíc snadno stávají kořistí organizovaných gangů, jsou nuceny k tvrdé dětské práci nebo sexuálně zneužívány.
Uprchlíci ve Švédsku.
Uprchlíci ve Švédsku. | Foto: Reuters

Berlín/Stockholm - Zůstali bez dokumentů, bez práva na azyl, ale Evropu opustit nechtějí.

Západní státy evidují desetitisíce uprchlíků ze Sýrie či Afghánistánu, kteří volí raději nelegální přežívání na ulici nebo v provizorním ubytování, které si sami najdou, než aby se vrátili do své vlasti.

Velkou část z nich tvoří osamocené děti, které se navíc snadno stávají kořistí organizovaných gangů, jsou nuceny k tvrdé dětské práci nebo sexuálně zneužívány.

Jen ve Švédsku úřady ztratily přehled o pohybu více než sedmi tisíc lidí poté, co jim v loňském roce nepřiznaly právo na azyl. Podle místní agentury pro migraci by se do tří let mohl jejich počet vyšplhat až na 46 000.

"Doposud jich zvládáme najít mezi deseti a dvaceti procenty," přiznal velitel švédské pohraniční policie pro deník Svenska Dagbladet.

"Kam by se také měli vrátit? Sice vědí, že tady budou žít na okraji společnosti, ale mnohdy nemají alternativu," upozornil Sten-Erik Johansson ze Švédské obchodní unie, která na monitoringu pohybu uprchlíků spolupracuje s Centrem pro nezaregistrované migranty.

V nebezpečí jsou osamocené děti

Také německá spolková vláda potvrdila, že ztratila dohled nad asi 130 tisíci lidmi, kteří nedorazili na přidělené ubytovny.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Tobiase Plata mohou být údaje zkresleny tím, že uprchlíkům nejsou snímány otisky prstů ani není ověřována jejich identita, takže se v databázích občas objeví vícekrát. Stále se však jedná o 13 procent z více než milionu uprchlíků, kteří zatím dorazili z Východu do Německa.

Nejzranitelnější ze ztracených uprchlíků jsou děti, zejména ty bez doprovodu rodičů.

Ředitel Evropského policejního úřadu (Europol) Brian Donald varoval, že jen v Itálii zmizelo po registraci beze stopy na pět tisíc dětí, ve Švédsku další tisícovka. "Můžeme říct, že v Evropě teď hledáme celkem více než deset tisíc dětí," řekl Donald pro britský The Guardian a dodal, že se některé mohly stát oběťmi celoevropských gangů, které se specializují na ilegální přemísťování utečenců.

Zločinecké organizace v Německu i Maďarsku se podle něj za posledních osmnáct měsíců specializovaly na využívání špatné situace uprchlíků.

Sexuální násilí a otrocká práce

Europol už eviduje případy, kdy byly uprchlické děti oběťmi sexuálního násilí. Také objevil přímé spojení mezi těmi, kteří pašují uprchlíky do EU, a místními gangy, které pak děti nutí k otrocké dětské práci nebo je právě vystavují sexuálnímu zneužívání.

"Ne všechny z nich musely být nutně kriminálně zneužity nebo jsou ohrožené - některé se mohly například přidat ke svým rodinným příslušníkům. Pouze nevíme, kde jsou, co dělají nebo s kým jsou," doplnil Donald.

Z dat OSN je zřejmé, že děti nyní tvoří více než třetinu všech příchozích uprchlíků do Evropy, přičemž vzhledem k loňskému roku tento poměr roste.

Nejvíce migrantů přichází se Sýrie, v menším měřítku z Afghánistánu a Iráku. Europol odhaduje počet nezletilců bez doprovodu rodičů nebo příbuzných až na 270 000. Byl to jeden z důvodů, proč organizace Save the Children a komise OSN apelovaly na Velkou Británii, aby mimořádně přijala tři tisíce těchto osamocených syrských dětí.

Britský premiér David Cameron však požadavek odmítl s tím, že bude raději pomáhat poblíž hranic Sýrie.

Migranti a uprchlíci, kteří uvízli na řecko-makedonské hranici, jsou po summitu EU zklamaní, že rozhovory s Tureckem nevyřešily jejich situaci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy