Němci ani Švédové nevědí, kam zmizely tisíce dětských uprchlíků

Anna Jordanová
11. 3. 2016 20:00
Západní státy evidují desetitisíce uprchlíků ze Sýrie či Afghánistánu, kteří volí raději nelegální přežívání na ulici nebo v provizorním ubytování, které si sami najdou, než aby se vrátili do své vlasti. Jen ve Švédsku úřady ztratily přehled o pohybu více než 7000 lidí. Německá spolková vláda potvrdila, že nemá dohled nad asi 130 000 lidmi, kteří nedorazili na přidělené ubytovny. Velkou část z nich tvoří osamocené děti, které se navíc snadno stávají kořistí organizovaných gangů, jsou nuceny k tvrdé dětské práci nebo sexuálně zneužívány.
Uprchlíci ve Švédsku.
Uprchlíci ve Švédsku. | Foto: Reuters

Berlín/Stockholm - Zůstali bez dokumentů, bez práva na azyl, ale Evropu opustit nechtějí.

Západní státy evidují desetitisíce uprchlíků ze Sýrie či Afghánistánu, kteří volí raději nelegální přežívání na ulici nebo v provizorním ubytování, které si sami najdou, než aby se vrátili do své vlasti.

Velkou část z nich tvoří osamocené děti, které se navíc snadno stávají kořistí organizovaných gangů, jsou nuceny k tvrdé dětské práci nebo sexuálně zneužívány.

Jen ve Švédsku úřady ztratily přehled o pohybu více než sedmi tisíc lidí poté, co jim v loňském roce nepřiznaly právo na azyl. Podle místní agentury pro migraci by se do tří let mohl jejich počet vyšplhat až na 46 000.

"Doposud jich zvládáme najít mezi deseti a dvaceti procenty," přiznal velitel švédské pohraniční policie pro deník Svenska Dagbladet.

"Kam by se také měli vrátit? Sice vědí, že tady budou žít na okraji společnosti, ale mnohdy nemají alternativu," upozornil Sten-Erik Johansson ze Švédské obchodní unie, která na monitoringu pohybu uprchlíků spolupracuje s Centrem pro nezaregistrované migranty.

V nebezpečí jsou osamocené děti

Také německá spolková vláda potvrdila, že ztratila dohled nad asi 130 tisíci lidmi, kteří nedorazili na přidělené ubytovny.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Tobiase Plata mohou být údaje zkresleny tím, že uprchlíkům nejsou snímány otisky prstů ani není ověřována jejich identita, takže se v databázích občas objeví vícekrát. Stále se však jedná o 13 procent z více než milionu uprchlíků, kteří zatím dorazili z Východu do Německa.

Nejzranitelnější ze ztracených uprchlíků jsou děti, zejména ty bez doprovodu rodičů.

Ředitel Evropského policejního úřadu (Europol) Brian Donald varoval, že jen v Itálii zmizelo po registraci beze stopy na pět tisíc dětí, ve Švédsku další tisícovka. "Můžeme říct, že v Evropě teď hledáme celkem více než deset tisíc dětí," řekl Donald pro britský The Guardian a dodal, že se některé mohly stát oběťmi celoevropských gangů, které se specializují na ilegální přemísťování utečenců.

Zločinecké organizace v Německu i Maďarsku se podle něj za posledních osmnáct měsíců specializovaly na využívání špatné situace uprchlíků.

Sexuální násilí a otrocká práce

Europol už eviduje případy, kdy byly uprchlické děti oběťmi sexuálního násilí. Také objevil přímé spojení mezi těmi, kteří pašují uprchlíky do EU, a místními gangy, které pak děti nutí k otrocké dětské práci nebo je právě vystavují sexuálnímu zneužívání.

"Ne všechny z nich musely být nutně kriminálně zneužity nebo jsou ohrožené - některé se mohly například přidat ke svým rodinným příslušníkům. Pouze nevíme, kde jsou, co dělají nebo s kým jsou," doplnil Donald.

Z dat OSN je zřejmé, že děti nyní tvoří více než třetinu všech příchozích uprchlíků do Evropy, přičemž vzhledem k loňskému roku tento poměr roste.

Nejvíce migrantů přichází se Sýrie, v menším měřítku z Afghánistánu a Iráku. Europol odhaduje počet nezletilců bez doprovodu rodičů nebo příbuzných až na 270 000. Byl to jeden z důvodů, proč organizace Save the Children a komise OSN apelovaly na Velkou Británii, aby mimořádně přijala tři tisíce těchto osamocených syrských dětí.

Britský premiér David Cameron však požadavek odmítl s tím, že bude raději pomáhat poblíž hranic Sýrie.

Migranti a uprchlíci, kteří uvízli na řecko-makedonské hranici, jsou po summitu EU zklamaní, že rozhovory s Tureckem nevyřešily jejich situaci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy