Ruské školství změní osnovy. Chce vylepšit obraz země

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2012 16:16
Moc se zdůrazňuje ukrajinský hladomor, vadí například úředníkům
Russian servicemen take part in the Victory Parade on Moscow's Red Square May 9, 2012. Russia celebrates the 67th anniversary of victory over Nazi Germany on Wednesday. REUTERS/Sergei Karpukhin (RUSSIA - Tags: POLITICS ANNIVERSARY SOCIETY TPX IMAGES OF THE DAY) Published: Kvě. 9, 2012, 9:29 dop.
Russian servicemen take part in the Victory Parade on Moscow's Red Square May 9, 2012. Russia celebrates the 67th anniversary of victory over Nazi Germany on Wednesday. REUTERS/Sergei Karpukhin (RUSSIA - Tags: POLITICS ANNIVERSARY SOCIETY TPX IMAGES OF THE DAY) Published: Kvě. 9, 2012, 9:29 dop. | Foto: Reuters

Moskva - Ruské ministerstvo školství chce vnést pořádek do učebnic dějepisu a kontroverzní pasáže hodlá nahradit budováním pozitivního obrazu o ruské historii.

Podle listu Izvestija je cílem čelit pokusům o falzifikaci ruských a sovětských dějin a dát učitelům pomůcku k vytvoření příznivějšího obrazu o Rusku a jeho dějinách. Akce má stát devět milionů rublů.

Ministerstvo chce "odbourat stereotypy" a nově interpretovat klíčové etapy ruských dějin, aby změnilo povědomí o historii země v myslích jejích obyvatel a ovlivnilo i obraz o Rusku v zahraničí.

Podle expertů ministerstva je falzifikace dějin jedním z hlavních nástrojů soudobého politického boje. Nepřátelé Ruska prý chtějí s použitím pokřiveného historického výkladu oslabit vliv Ruska na světovou politiku a poškodit jeho mezinárodní prestiž.

Centrem zájmu historiků se má stát zejména druhá světová válka, její výsledky a podíl SSSR na vítězství nad fašismem.

Historikům například vadí oslavování pobaltských vojáků, kteří bojovali proti sovětské okupaci po boku nacistického wehrmachtu, projevy neúcty k osvobozovací misi Rudé armády, ale například i přílišné zdůrazňování následků hladomoru na Ukrajině ve 30. letech minulého století.

Podobné interpretace podle ministerstva poškozují přátelství mezi národy bývalého SSSR a v myslích studující mládeže vyvolávají stud za osud vlastní země.

Ministerstvo v současné době shromažďuje náměty a připomínky k plánované revizi učebnic dějepisu, které chce vyhodnotit počátkem června. Výsledkem mají být nejen nové učebnice a skripta, ale i speciální pomůcka o falšování historie určená pro učitele základních a středních škol.

 

Právě se děje

Další zprávy