Rodí se největší letadlo světa. Létat bude k orbitě

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 12. 2011 21:11
Stratolaunch bude vynášet rakety k oběžné dráze. Uvnitř Video
Vizualizace projektu.
Vizualizace projektu. | Foto: Stratolunch

Seattle - Autoři projektu prvního soukromého raketoplánu Space Ship One, který v roce 2004 překonal magickou hranici 100 km nad zemským povrchem - Paul Allan a Burt Rutan - se po letech opět sešli, aby naplnili další ambiciózní plán.

A ne jen tak ledajaký. Hodlají zkonstruovat největší letadlo na světa, jež bude schopné vynést do výšky 10 tisíc metrů nákladní i pilotované rakety.

To by lety na oběžnou dráhu značně zjednodušilo. Odpadla by potřeba staveb, provozování a údržby kosmodromů a ušetřilo by se za přídavné nosné rakety.

Základní rysy projektu představili spoluzakladatel společnosti Microsoft Allen a letecký inženýr Rutan na úterní tiskové konferenci.

Letoun Stratolaunch, který prý "napíše další kapitolu americké kosmonautiky," se má skládat ze dvou trupů a rozpětí křídel by mělo být 115 metrů, bude tedy delší než fotbalový stadion.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Šest motorů, vyvinutých pro obří dopravní letouny Boeing 747, prý zajistí, že Stratolaunch dopraví k oběžné dráze "cokoliv" a to "kdykoliv". Nebude to ale dříve než po roce 2016, na kdy je naplánován první zkušební let.

První kosmonauty by pak mohl, půjde-li vše podle plánu, dopravit ke hvězdám o dalších pět let později.

Kromě spoluzakladatele společnosti Microsoft Paula Allana a známého leteckého inženýra Burta Rutana, slíbil svou účast na projektu také zakladatel internetového platebního systému Pay Pal a kosmické společnosti Space X Elon Musk.

 

Právě se děje

Další zprávy