Slovenský autobus havaroval v Srbsku. Zemřelo pět lidí, včetně dvou Češek

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 21. 6. 2016 17:42
V úterý ráno havaroval v Srbsku autobus s českými a slovenskými turisty. Při nehodě zahynuly dvě Češky a tři Slováci. Dalších 26 lidí bylo zraněno, mezi nimi osm českých turistů. Většina se zranila jen lehce, jeden cestující středně těžce, ale není ohrožený na životě. Čeští cestující pocházejí podle mluvčí ministerstva zahraničí z Brna a Olomouce, přes Srbsko se vraceli z dovolené na Korfu. Autobus sjel ze silnice v úseku mezi městem Aleksinac a obcí Ražanj. Příčiny vážné nehody se vyšetřují. Doprava na dálnici však kvůli nehodě přerušena nebyla.
Reportáž srbského serveru Vesti o tragické nehodě. | Video:

Bělehrad - Tragická nehoda autobusu s českými a slovenskými klienty cestovní kanceláře Aeolus se podle webu srbské televize RTS stala po 03:30 SELČ na úseku dálnice Niš-Bělehrad u obce Bobovište.

Foto: Repro Twitter/RTS

Při nehodě zemřelo pět lidí, dvě Češky a tři Slováci. Dalších 26 lidí včetně osmi českých turistů se zranilo. Nejmladšímu je 15 let.

Zranění většiny Čechů jsou podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové lehčího charakteru. "Jeden člověk se zranil středně těžce, ale ani on není ohrožený na životě," uvedla mluvčí s tím, že většina z Čechů bude moci už v úterý opustit nemocnici.

Celkem 12 českých občanů, kteří v autobuse cestovali, pocházelo z Brna, Olomouce a Ostravy. Nyní pro ně ministerstvo zajišťuje převoz do Bratislavy. "Všichni budou ubytováni v Niši, přiletí slovenský speciál. Spolu se slovenskými občany je odveze do Bratislavy, my pak pomůžeme zajistit návrat do Olomouce a Brna," řekla Aktuálně.cz Langronová.

"Poskytneme pomoc České republice. Několik občanů České republiky pravděpodobně přiletí spolu s námi," potvrdil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Podle ministra zatím není známý počet cestujících, které vládní speciál přepraví na Slovensko. "Budeme usilovat, aby to byl co největší počet a mohli jsme je předat rodinám nebo do zdravotnických zařízení," řekl Kaliňák. Dodal, že jeden řidič autobusu spolu s nejvážněji zraněnou Slovenkou zatím zůstanou v Srbsku.

Autobus sjel z vozovky v úseku mezi městem Aleksinac a obcí Ražanj. Příčiny neštěstí se vyšetřují, policie jeden jízdní pruh uzavřela.

Podle Tomáše Němce z cestovní kanceláře Aeolus se cestující vraceli z řeckého ostrova Korfu. Dopravu pro cestovní kancelář podle Němce zajišťovala slovenská firma.

"Okamžitě jsme zahájili součinnost s ministerstvem zahraničí a zastupitelskými úřady v Bělehradu. Vzniklá situace námi otřásla, snažíme se v dané chvíli pro klienty udělat maximum," napsala cestovní kancelář dopoledne na Facebooku.

Mezi pasažéry byly hlavně starší manželské páry

Ředitel Klinického centra v Niši Miodrag Lazić podle televizní stanice B92 sdělil, že v jeho zdravotnickém zařízení bylo přijato 14 zraněných, přičemž postižení jednoho je vážné.

Lazić srbské státní televizi RTS upřesnil, že do nemocnice byli zranění turisté přivezeni kolem páté hodiny ráno. Jeden z nich má podle něj vážné poranění hrudního koše. Mezi postiženými je i jedno dítě, které ale utrpělo lehčí zranění a v nemocnici nemusí zůstat.

Dalších osm zraněných bylo přijato v nemocnici v Aleksinaci a jejich stav je podle RTS nyní stabilní. Televize rovněž uvedla, že mezi pasažéry, kteří se vraceli z Korfu, byly hlavně starší manželské páry. Nejmladšímu cestujícímu je 15 let.

 

Právě se děje

před 31 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy