Při explozi na severu Sýrie zemřelo nejméně pět lidí. Turecko obviňuje kurdské milice

ČTK ČTK
10. 11. 2019 18:04
Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic v neděli explodovala bomba nastražená v autě. Podle Ankary zemřelo osm civilistů a 20 dalších bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že zemřelo pět lidí a 13 bylo zraněno, nespecifikovala ale, zda šlo o civilisty.
Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic dnes explodovala bomba nastražená v autě.
Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic dnes explodovala bomba nastražená v autě. | Foto: ČTK

Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, ale Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) pachatele nezná. Ankara zahájila před měsícem vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie s cílem vyhnat od svých hranic kurdské milice YPG, které považuje za teroristy a které ale spolu s USA v předchozích letech výrazně pomohly v Sýrii územně porazit organizaci Islámský stát (IS).

Washington minulý měsíc z této oblasti na severovýchodě Sýrie své vojáky stáhl a Kurdové pak na pomoc pozvali syrskou armádu. Ta z této oblasti odešla před několika lety během občanské války, kdy oblast ovládly jednotky v čele s YPG.

Turecká invaze, kterou zastavilo nejprve příměří vyjednané Washingtonem a pak druhé příměří vyjednané Moskvou, pomohla Ankaře ovládnout v Sýrii území podél jihovýchodních tureckých hranic v délce asi 120 kilometrů a do hloubky asi 30 kilometrů.

V této oblasti chce Turecko vytvořit podle svých slov "bezpečnou zónu", kam chce přemístit na dva miliony ze 3,6 milionu Syřanů, kteří před občanskou válkou od roku 2011 utekli do Turecka.

Operace Ankary na severovýchodě Sýrie si vyžádala životy několika desítek civilistů a vyhnala z domovů desítky tisíc lidí, zejména Kurdů. V tomto regionu totiž během občanské války vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou Damašek neuznal a v níž byly hlavní obrannou silou arabsko-kurdské milice SDF, včele s YPG.

Právě obavy z narůstajícího vlivu Kurdů u hranic vedly Ankaru k nynější operaci. Na jihovýchodě Turecka totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy