Při explozi na severu Sýrie zemřelo nejméně pět lidí. Turecko obviňuje kurdské milice

ČTK ČTK
10. 11. 2019 18:04
Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic v neděli explodovala bomba nastražená v autě. Podle Ankary zemřelo osm civilistů a 20 dalších bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že zemřelo pět lidí a 13 bylo zraněno, nespecifikovala ale, zda šlo o civilisty.
Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic dnes explodovala bomba nastražená v autě.
Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic dnes explodovala bomba nastražená v autě. | Foto: ČTK

Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, ale Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) pachatele nezná. Ankara zahájila před měsícem vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie s cílem vyhnat od svých hranic kurdské milice YPG, které považuje za teroristy a které ale spolu s USA v předchozích letech výrazně pomohly v Sýrii územně porazit organizaci Islámský stát (IS).

Washington minulý měsíc z této oblasti na severovýchodě Sýrie své vojáky stáhl a Kurdové pak na pomoc pozvali syrskou armádu. Ta z této oblasti odešla před několika lety během občanské války, kdy oblast ovládly jednotky v čele s YPG.

Turecká invaze, kterou zastavilo nejprve příměří vyjednané Washingtonem a pak druhé příměří vyjednané Moskvou, pomohla Ankaře ovládnout v Sýrii území podél jihovýchodních tureckých hranic v délce asi 120 kilometrů a do hloubky asi 30 kilometrů.

V této oblasti chce Turecko vytvořit podle svých slov "bezpečnou zónu", kam chce přemístit na dva miliony ze 3,6 milionu Syřanů, kteří před občanskou válkou od roku 2011 utekli do Turecka.

Operace Ankary na severovýchodě Sýrie si vyžádala životy několika desítek civilistů a vyhnala z domovů desítky tisíc lidí, zejména Kurdů. V tomto regionu totiž během občanské války vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou Damašek neuznal a v níž byly hlavní obrannou silou arabsko-kurdské milice SDF, včele s YPG.

Právě obavy z narůstajícího vlivu Kurdů u hranic vedly Ankaru k nynější operaci. Na jihovýchodě Turecka totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy