Damašek/Tripolis - Nejméně 63 civilistů bylo zabito v Sýrii během pátečních útoků policejních a vojenských sil proti protivládním demonstrantům.
Novou bilanci, která je oproti předchozím zprávám asi dvojnásobná, oznámila agentura Reuters s odvoláním na sobotní údaje místní humanitární organizace.
Nejvíce obětí, celkem 53, pochází ze středosyrského města Hamá, kde se v pátek protestní akce zúčastnilo asi 50 tisíc demonstrantů.
Dalších 7 lidí zemřelo ve středosyrském městě Rastanu, v němž podle dostupných informací armáda do lidí střílí už od neděle. Podle agentury Reuters zde od té doby přišlo o život 74 osob. Město prý v pátek navíc bombardovalo dělostřelectvo a vojáci pak stříleli i na lidi, kteří se snažili uprchnout.
O život přišli v pátek i dva civilisté ze severozápadní provincie Idlib a jeden v Damašku.
Páteční demonstrace svolala opozice v Sýrii k uctění památky dětských obětí protestů. Mezi více než tisícovkou mrtvých bylo od března už 30 dětí.
Úřady se zjevně snažily opozici zabránit zorganizovat větší akce, a proto přerušily v některých městech internetové připojení.
Syrská opozice se na svém jednání v Turecku tento týden dohodla, že udělá maximum pro to, aby režim padl. Žádá okamžitou demisi prezidenta Bašára Asada a také uspořádání parlamentních a prezidentských voleb nejdéle do roka.
Odmítá jakoukoli pomoc zvenčí, čímž se liší od libyjské opozice, která naopak o zahraniční vojenskou intervenci proti Muammaru Kaddáfímu žádala.
Zastřelené děvčátko i umučený chlapec
Podle opozice je mezi mrtvými od začátku revoluce zhruba třicet malých dětí.
Poslední případ je hlášen ze čtvrtka, kdy ve městě Rastan syrští vojáci při palbě v ulicích usmrtili čtyřletou dívku. Mezi oběťmi je i jedenáctiletý chlapec, který zemřel, když vojáci začali střílet při domovní prohlídce.
Na internetu koluje videozáznam, na kterém je tělo třináctiletého Hamzy Alí Chatíba z města Dará.
Syrští policisté jej zatkli, když byl na demonstraci s otcem 29. dubna. Tělo nesoucí stopy krutého mučení vydali rodině o měsíc později.
Protesty po celé zemi potlačují především speciální oddíly, které podléhají velení Mahíra Asada, bratra prezidenta Bašára Asada.
Opozice viní z brutálního násilí a vraždění lidí také milice Šahíba. Ozbrojenci, extrémně loajální režimu, kteří nejsou oficiálně součástí žádných struktur, ale mají zcela volnou ruku.
Jeden z příbuzných Hamzy uprchl do Kuvajtu a tvrdí, že ozbrojené složky režimu záměrně útočí na děti, aby zastrašily lidi před pokračováním demonstrací.
Příbuzný také vypověděl, že matka Hamzy se nervově zhroutila a otce pod pohrůžkou násilí vládní agenti donutili, aby se setkal před televizními kamerami s prezidentem Asadem.
Po skandálu, který případ vyvolal, vláda oznámila, že případ vyšetří. Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) žádá potrestání viníků.
"Obrázky a záběry, které vidíme, jsou šokující. Nechápu, jak někdo může takto brutálně zacházet s tak malým chlapcem," uvedl k tomu mluvčí UNICEF Patrick McCormick.
Bašár Asad slíbil tento týden amnestii politických vězňů a těch, kteří byli zatčení během protestů. Několik osob, mezi nimi i známí disidenti, už vězení opustilo.
Zástupci syrské opozice se ve středu setkali v turecké Antalyi s cílem vytvořit jednotnou frontu proti režimu. Shodli se, že diktatura strany Baas musí skončit a v Sýrii musí být uspořádány svobodné a demokratické volby.
Baas vládne v zemi od roku 1963. Bašár Asad je prezidentem jedenáct let, ve funkci nahradil svého otce Háfize.
Klíčové posty režimu, hlavně v armádě a zpravodajských službách, ovládají příslušníci muslimské sekty alávitů, k nimž patří i prezident. Tvoří přitom jen jedenáct procent obyvatel. Většina Syřanů se hlásí k sunnitskému islámu.
Opozice však tvrdí, že protesty nemají sektářský charakter a jsou motivovány touhou po svobodě a demokracii.
Televize Al-Džazíra oznámila, že podle jejích zdrojů v armádě propukají vzpoury a někteří vojáci odmítají střílet do civilistů.