Syřan odpovídal online: Revoluci už nikdo nezastaví

Zahraničí Zahraničí
21. 4. 2011 12:19
Rashid Khalil v rozhovoru se čtenáři uvedl, že se obává libyjského scénáře
Rashid Khalil
Rashid Khalil | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sýrie je další arabskou zemí, kterou zachvátila revoluce. Režim strany Baas, který je u moci od roku 1963, čelí po celé zemi demonstracím a protestům.

Prezident Bašár Asad vyměnil vládu a zrušil desítky let trvající výjimečný stav, zároveň ale bezpečnostní síly zabily už více než 200 lidí a několik měst na určitou dobu odřízly od okolního světa.

Dění v Sýrii je důležité pro celý Blízký východ. Dvacetimilionová země je sousedem Izraele i Iráku, má velký vliv na události v Libanonu i na palestinských územích a je také dlouhodobým strategickým partnerem Íránu.


Proč se Syřané rozhodli protestovat? A jaké jsou šance, že se země dočká demokratických voleb? Nebo režim utopí povstání v krvi?

Od 11.30 na vaše dotazy v online rozhovoru odpovídal Syřan Rashid Khalil. Podnikatel a tlumočník, který v současné době žije v České republice.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:31Autor: Robert

Otázka: Dobrý den, jaká je alternativa ke stávajímu režimu? Vláda islámských radikálů?

Rashid Khalil: Myslím, že to je téměř vyloučené, protože syrská revoluce vychází od mladých lidí, kteří chtějí lepší budoucnost. Žádná strana tu revoluci neřídí.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:32Autor: Miroslav Konečný

Otázka: Pane Khalíle, když se změní vládnoucí strana, uzavřou Sýrii a Izrael konečně mír? Nebo se toho už nedožijeme?

Rashid Khalil: O tom bude rozhodovat syrský lid, až se vytvoří skutečná demokratická vláda.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:33Autor: Gamila

Otázka: Dobrý den, chystám se za měsíc do Sýrie na čtyřměsíční pobyt zaměřený na studium arabštiny, myslíte si, že je země alespoň pro obyvatelstvo, které se neúčastní pátečních demonstrací, bezpečná ? Myslíte si, že alespoň v Damašku bude klid ?

Rashid Khalil: To je těžké předpovědět, co se stane. Klíčový bude zítřejší den. Zatím Vám cestovat do Sýrie nedoporučuji.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:34Autor: Sulc

Otázka: Nebojíte se, že to v Sýrii dopadne jako v Libyi?

Rashid Khalil: Ano, bojím. Víme, jaký je současný režim v Sýrii s ohledem na jeho krvavou minulost.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:35Autor: Zara

Otázka: Dobrý den, jak se Vám žije v naší české kotlině? Setkáváte se ze strany obyvatel se vstřícností nebo jsme spíše rezervovaní? díky

Rashid Khalil: Po třiadvaceti letech života v ČR už ani nevnímám, že bych žil v cizím prostředí. Můj domov už je zde.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:38Autor: 1984

Otázka: Nemyslíte, že média o situaci v Sýrii (potažmo i Libyi) lžou? Není to s tou "revolucí" náhodou tak, že valná většina obyvatelstva je na straně prezidenta, zatímco vraždění civilistů tam provádějí z ciziny vyzbrojené a placené bandy "revolucionářů," často cizinců s cílem vyvolat nepokoje?

Rashid Khalil: Tuto verzi prezentují tajné služby, které se nikdy nepřiznaly a nepřiznají, že zavraždily vlastní obyvatele. A je to znamení toho, jako v případě Libye, že se režim otřásá v základech a že jeho dny jsou sečteny.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:40Autor: Zara

Otázka: ohledně situace v Sýrii - cítíte, že demonstrace resp. potřeba změny opravdu pramení z nálady a potřeb obyvatel? Necítíte tam také vnější intervenci, jako např. dotovaná "školení" na využívání sociálních sítí ke svolávání demonstrací, které podporovaly USA?

Rashid Khalil: Tato revoluce je o vůli syrského lidu. Jakékoliv spekulace o tom, že za tím jsou USA nebo jiné cizí faktory, jsou výtvorem současného režimu.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:41Autor: Radovan Raczynski, Ostrava-Poruba

Otázka: Dobrý den přeji,
situaci v Sýrii sleduji a je zajímavé, jak všichni prorokovali, že v Sýrii se asi nic nestane, že je jiná než Egypt nebo Tunisko, a přesto se to stalo. Když lidé riskují, že je policie nebo armáda na ulici zastřelí, a přesto jdou protestovat, tak to musí být tedy asi hodně naštvaní

Rashid Khalil: Téměř 50 let lidé žili v takové demagogii, která spočívá v tom, že jsme ve válečném stavu s Izraelem a tím pádem není čas na nějaké svobody. Ale lidé už toho mají plné zuby a za dosažení svobody jsou ochotni položit své životy.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:43Autor: Atheist

Otázka: Dočkal byste se rád okamžiku, kdy bude syrská televize přenášet soudní proces s Asadem a jeho následnou popravu ?

Rashid Khalil: Nevidím rád, když život jakéhokoliv Syřana přijde nazmar. Včetně prezidenta. Spíš to vidím cestou odpuštění a myslím si, že je stále šance zabránit tomu nejhoršímu a k tomu stačí, aby pan prezident se omluvil rodinám padlých a předal moc mírovým způsobem.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:45Autor: Simona

Otázka: Nakolik je skutecne Basar Asad mezi Syrany oblibeny a nakolik je to propaganda?
Nakolik je realne, ze splni, co v sobotu slibil: povoli cenzuru, umozni shromazdovani, existenci opozice atd?



Rashid Khalil: Kdybychom vycházeli z oficiálních výsledků referenda o potvrzení prezidenta ve funkci, je to 99,9 procent. Sami si můžete udělt obrázek o jeho oblíbenosti. I mrtví chodí k volbám.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:47Autor: Radim Klekner

Otázka: Asad starší byl nepochybně diktátor. Platí to ale beze zbytku také o jeho synovi? Není to spíše tak, že se u moci drží klika starých asadovských technokratů a Bašír mezi nimi jen tak lavíruje, aniž by byl skutečný vládce země?

Rashid Khalil: S tímto názorem do jisté míry souhlasím. Stará garda má obrovský vliv a spojení politiky s podnikáním a byznysem je také překážkou pro prezidenta, k tomu, aby mohl prosadit nějakou svou myšlenku. Faktem zůstává, že prezident má neomezené pravomoce a tím pádem i neomezenou odpovědnost za dění v zemi.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:49Autor: Tereza

Otázka: Dobrý den,
zajímalo by mne, jak funguje v těchto dnech v Sýrii "běžný" život. Děti chodí do škol, lidé do práce?

Rashid Khalil: Jakž takž ten běžný život běží, až na nějaké výjimky. Například v Dará a v Banjásu, které jsou v obležení armádou.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:50Autor: Myšák

Otázka: zdravím do Sýrie. Chcie se zeptat, jestli Syřané vůbec vědí o existenci opozice v zemi, když státní média, jestli tomu dobře rozumím, vysílají jen vládní propagandu: Co se běžný Syřan z místních médií o situaci dozví? Díky

Rashid Khalil: Syřané nesledují státní média. Protože zkreslují vše, co se dá.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:53Autor: Jakub

Otázka: 2/2 sťanů. kteří nyní žijí v obdivuhodné jednotě a shodě dokonce i s židovskou menšinou? Sýrie byla doposud vzorem bezkonfliktního soužití. Není možné, že je skutečně i euroamerický prostor pod vlivem propagandy a Západ se snaží cíleně rozvrátit region?

Rashid Khalil: Já sám jsem z města Kamišli, ve kterém výše uvedená etnika žijí mnoho desítek let bez žádného problému. je to zásluha Syřanů, kteří jsou velmi kultivovaní a právě tato vlastnost jim pomůže, aby nespadli do nějaké nesmylsné občanské války.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:53Autor: Marek

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne, zda by po případném vítězství revoluce získal Izrael mírumilovnějšího a přátelštějšího souseda. Děkuji za odpověď.

Rashid Khalil: Už jsem na podobnou otázku odpověděl níže.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:55Autor: karel

Otázka: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se reformami třeba časem změní i něco v postoji vůči Izraeli? Nebo to to bude stále nepřítel číslo 1?

Rashid Khalil: Spousta arabských zemí podepsala mírovou dohodu s Izraelem. Nevidím důvod, proč by to nemohlo být i v případě Sýrie, když ji budou navrácena okupovaná území.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:56Autor: Lukáš Sekanina

Otázka: Dobrý den,
Kam až podle Vás může Syrský režim zajít, může si v dnešní době "dovolit" scénář z Hamá (těžké zbraně, mnoho mrtvých).

Rashid Khalil: Když jednáte s bezpečnostní službou Sýrie, tak je vše možné. Bohužel.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:57Autor: Ahmad

Otázka: Čím to je, že většina mé rodiny a známých podporuje prezidenta Assada, přitom jsou liberální a demokraticky smýšlející, ale ze západních médií se dozvídáme stále opak? Co si myslíte o tom, že revoluci vyvolávají žoldácké gardy ze zahraničí?

Rashid Khalil: Říká se o syrských bezpečnostntích složkách, že jim neunikne ani moucha. Jak je možné, že najednou jsou bezmocné.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:58Autor: Adam

Otázka: Mluví se mezi obyčenými Syřany o krveprolití v Hamá?

Rashid Khalil: Je to bolestivé téma, které bylo dlouho tabu. Dozvíme se celou pravdu po pádu režimu, ale zdůrazňuji, že Syřané jdou cestou vzájemného odpouštění.

Odpovězeno: 21. 04. | 11:59Autor: Hana

Otázka: Dobrý den,
jste Syřan, žijete v ČR a proto se Vás chci zeptat,zda jste si vědom,že svými odpověďmi a názory na situaci a dění v Sýrii, můžete ovlivnit pohled zdejších občanů.Jste přece také informován příbuznými, médii apd..Nejste přímo v místě dění.Děkuji

Rashid Khalil: Já si ověřuji informace z více zdrojů.

Odpovězeno: 21. 04. | 12:01Autor: Zdena

Otázka: Proč se Syřané rozhodli protestovat? A jaké jsou šance, že se země dočká demokratických voleb? Toto jsou Vase slova?????????????????
Ja se chci zeptat, vy si myslite, ze vse zacalo tim, ze syrani se rozhodli protestovat???

Rashid Khalil: připomeňme si vlnu revolucí na konci osmdesátých let tady ve východní Evropě. Současná revoluce v arabském světě překonává hranice a nikdo ji nezastaví.

Odpovězeno: 21. 04. | 12:02Autor: Ahmad

Otázka: Rozhodujícím momentem pro úspěch revoluce je postoj armády,v Tunisku i Egyptě (na rozdíl od Libyí) armáda časem přešla k lidu a tak president musel odejít,Myslíte si,že vzhledem různorodostí etnik a náboženských větví v Syrské armádě je tu nějaká šance na rozkol v armádě a pomoc tak revoluci?

Rashid Khalil: Nedokáži odhadnout, jak se zachová armáda. Každopádně syrský lid volá po míru a po nastolení demokracie.

Odpovězeno: 21. 04. | 12:04Autor: Ahmad

Otázka: Druhá otázka: myslíte si, že v případě rapidního zhoršení situace (občanská válka) zasáhne Turecko vojensky? (nějaké náznaky z úst premiéra Ordogana byly) a pomůže spíš režimu nebo revoluci?

Rashid Khalil: Nechtěl bych se dožít takového scénáře. Vylučuji zásah jakékoliv cizí armády, protože Syřané si nepřejí cizí armádu na svém území.

Odpovězeno: 21. 04. | 12:06Autor: Lukáš Ryšavý

Otázka: Je v Sýrii blokován Facebook či podobné sociální sítě? Mají obyčejní lidé přístup k informacím o událostech v Egyptě, Libyi či Bahrajnu v necenzurované formě?

Rashid Khalil: Internet v Sýrii jakž takž funguje. Prezident nedávno zrušil zákaz Facebooku, což je považováno za pozitivní. Lidé se dozvídají nejvíce informací ze satelitních televizních stanic. Například z Al-Džazíry, Al-Arabíji nebo BBC v arabštině.

Odpovězeno: 21. 04. | 12:08Autor: rimu

Otázka: jak je možné, že se tak stalo až po 48 letech, byla společnost dosud spokojená se stávajícími poměry?

Rashid Khalil: Spíš krutost režimu v potlačování jakýchkoliv snah o změnu zabránila dřívějšímu zlomu. O Sýrii je známo, že je to země s největším počtem politických vězňů a pohřešovaných.

Odpovězeno: 21. 04. | 12:09Autor: Cajzl

Otázka: Dobrý de, chápou Arabové vůbec základní principy demokracie? Znásilňování a bití žen, být jenom s dětmi zavřená doma,... Upřímně si myslím, že Arabové západní způsob života nikdy nepochopí, natož demokracii jako politický systém... Vy jste zoufalci...

Rashid Khalil: Házení do jednoho pytle je nespravedlivým principem. Nezapomeňte, že mluvíte o mezopotámské civilizaci. Co není dnes, může být v budoucnosti.


 

Právě se děje

Další zprávy