Masový hrob? To ne, vrtí hlavou syrský režim

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 5. 2011 21:30
Až 26 mrtvol ve dvou hromadných hrobech patří podle aktivistů obětem demonstrací
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě.
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě. | Foto: Reuters

Ammán/ Dará  - Režim syrského prezidenta Bašára Assada odmítl existenci masových hrobů poblíž hlavního centra protivládních demonstrací, města Dará. 

Místní obyvatelé ale tvrdí, že nedaleko Dará našli dva masové hroby. Vykopáno bylo údajně 22 až 26 těl. Mezi mrtvými mají být i děti. Nález mrtvol ve svém vysílání měla potvrdit i syrská státní televize. 

Damašek podobné zprávy kategoricky odmítá. Podle vládních vyjádření jde o "cílenou kampaň, jež jej má očernit". 

Zprávy nelze ověřit, protože Sýrie neumožňuje zahraničním novinářům vstup do země. 

Vojenské zásahy pokračují. 

Starobylé Dará leží nedaleko hranic s Jordánskem u dálnice Damašek-Ammán. Před dvěma měsíci se stalo symbolem rozsáhlých protestů proti vládnímu režimu. Demonstranti se nechali inspirovat v ostatních arabských zemích. Stejně jako aktivisté v Egyptě či Tunisku požadují společenské reformy. 

Assadův režim, jenž platí za jeden z nejtužších v arabském světě, proti protestujícím nasadil armádu s tanky. Od začátku nepokojů zemřelo nejméně 700 civilistů. Od té doby museli vojáci zasahovat také v Homsu, Aleppu a Hamě.

Naposledy byla střelba slyšet z města Tel Kalach. 

Spojené státy označily zásahy proti demonstrantům za "barbarské". Evropská unie uvalila sankce na některé vysoce postavené představitele režimu - vyjma prezidenta Assada. 

Sýrie tvrdí, že za nepokoji stojí zločinecké a islamistické gangy. Podle oficiálních zpráv zemřelo během dvouměsíčních nepokojů na 120 vojáků a policistů. 


 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy