Masový hrob? To ne, vrtí hlavou syrský režim

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 5. 2011 21:30
Až 26 mrtvol ve dvou hromadných hrobech patří podle aktivistů obětem demonstrací
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě.
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě. | Foto: Reuters

Ammán/ Dará  - Režim syrského prezidenta Bašára Assada odmítl existenci masových hrobů poblíž hlavního centra protivládních demonstrací, města Dará. 

Místní obyvatelé ale tvrdí, že nedaleko Dará našli dva masové hroby. Vykopáno bylo údajně 22 až 26 těl. Mezi mrtvými mají být i děti. Nález mrtvol ve svém vysílání měla potvrdit i syrská státní televize. 

Damašek podobné zprávy kategoricky odmítá. Podle vládních vyjádření jde o "cílenou kampaň, jež jej má očernit". 

Zprávy nelze ověřit, protože Sýrie neumožňuje zahraničním novinářům vstup do země. 

Vojenské zásahy pokračují. 

Starobylé Dará leží nedaleko hranic s Jordánskem u dálnice Damašek-Ammán. Před dvěma měsíci se stalo symbolem rozsáhlých protestů proti vládnímu režimu. Demonstranti se nechali inspirovat v ostatních arabských zemích. Stejně jako aktivisté v Egyptě či Tunisku požadují společenské reformy. 

Assadův režim, jenž platí za jeden z nejtužších v arabském světě, proti protestujícím nasadil armádu s tanky. Od začátku nepokojů zemřelo nejméně 700 civilistů. Od té doby museli vojáci zasahovat také v Homsu, Aleppu a Hamě.

Naposledy byla střelba slyšet z města Tel Kalach. 

Spojené státy označily zásahy proti demonstrantům za "barbarské". Evropská unie uvalila sankce na některé vysoce postavené představitele režimu - vyjma prezidenta Assada. 

Sýrie tvrdí, že za nepokoji stojí zločinecké a islamistické gangy. Podle oficiálních zpráv zemřelo během dvouměsíčních nepokojů na 120 vojáků a policistů. 


 

Právě se děje

před 6 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy