Masový hrob? To ne, vrtí hlavou syrský režim

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 5. 2011 21:30
Až 26 mrtvol ve dvou hromadných hrobech patří podle aktivistů obětem demonstrací
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě.
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě. | Foto: Reuters

Ammán/ Dará  - Režim syrského prezidenta Bašára Assada odmítl existenci masových hrobů poblíž hlavního centra protivládních demonstrací, města Dará. 

Místní obyvatelé ale tvrdí, že nedaleko Dará našli dva masové hroby. Vykopáno bylo údajně 22 až 26 těl. Mezi mrtvými mají být i děti. Nález mrtvol ve svém vysílání měla potvrdit i syrská státní televize. 

Damašek podobné zprávy kategoricky odmítá. Podle vládních vyjádření jde o "cílenou kampaň, jež jej má očernit". 

Zprávy nelze ověřit, protože Sýrie neumožňuje zahraničním novinářům vstup do země. 

Vojenské zásahy pokračují. 

Starobylé Dará leží nedaleko hranic s Jordánskem u dálnice Damašek-Ammán. Před dvěma měsíci se stalo symbolem rozsáhlých protestů proti vládnímu režimu. Demonstranti se nechali inspirovat v ostatních arabských zemích. Stejně jako aktivisté v Egyptě či Tunisku požadují společenské reformy. 

Assadův režim, jenž platí za jeden z nejtužších v arabském světě, proti protestujícím nasadil armádu s tanky. Od začátku nepokojů zemřelo nejméně 700 civilistů. Od té doby museli vojáci zasahovat také v Homsu, Aleppu a Hamě.

Naposledy byla střelba slyšet z města Tel Kalach. 

Spojené státy označily zásahy proti demonstrantům za "barbarské". Evropská unie uvalila sankce na některé vysoce postavené představitele režimu - vyjma prezidenta Assada. 

Sýrie tvrdí, že za nepokoji stojí zločinecké a islamistické gangy. Podle oficiálních zpráv zemřelo během dvouměsíčních nepokojů na 120 vojáků a policistů. 


 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy