Masový hrob? To ne, vrtí hlavou syrský režim

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 5. 2011 21:30
Až 26 mrtvol ve dvou hromadných hrobech patří podle aktivistů obětem demonstrací
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě.
Dará: symbol protestů proti Assadově vládě. | Foto: Reuters

Ammán/ Dará  - Režim syrského prezidenta Bašára Assada odmítl existenci masových hrobů poblíž hlavního centra protivládních demonstrací, města Dará. 

Místní obyvatelé ale tvrdí, že nedaleko Dará našli dva masové hroby. Vykopáno bylo údajně 22 až 26 těl. Mezi mrtvými mají být i děti. Nález mrtvol ve svém vysílání měla potvrdit i syrská státní televize. 

Damašek podobné zprávy kategoricky odmítá. Podle vládních vyjádření jde o "cílenou kampaň, jež jej má očernit". 

Zprávy nelze ověřit, protože Sýrie neumožňuje zahraničním novinářům vstup do země. 

Vojenské zásahy pokračují. 

Starobylé Dará leží nedaleko hranic s Jordánskem u dálnice Damašek-Ammán. Před dvěma měsíci se stalo symbolem rozsáhlých protestů proti vládnímu režimu. Demonstranti se nechali inspirovat v ostatních arabských zemích. Stejně jako aktivisté v Egyptě či Tunisku požadují společenské reformy. 

Assadův režim, jenž platí za jeden z nejtužších v arabském světě, proti protestujícím nasadil armádu s tanky. Od začátku nepokojů zemřelo nejméně 700 civilistů. Od té doby museli vojáci zasahovat také v Homsu, Aleppu a Hamě.

Naposledy byla střelba slyšet z města Tel Kalach. 

Spojené státy označily zásahy proti demonstrantům za "barbarské". Evropská unie uvalila sankce na některé vysoce postavené představitele režimu - vyjma prezidenta Assada. 

Sýrie tvrdí, že za nepokoji stojí zločinecké a islamistické gangy. Podle oficiálních zpráv zemřelo během dvouměsíčních nepokojů na 120 vojáků a policistů. 


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy