V Itálii skončil obří proces s mafií 'Ndrangheta. Trest dostal i fotbalista Iaquinta

ČTK ČTK
31. 10. 2018 17:26
Soud vynesl tresty nad 129 lidmi. Jedním z nich je i bývalý útočník Juventusu, fotbalista Vincenzo Iaquinta.
Vincenzo Iaquinta.
Vincenzo Iaquinta. | Foto: Reuters

Reggio Emilia (Itálie) - V italském městě Reggio Emilia padly ve středu rozsudky v rozsáhlém procesu, v němž bylo obžalováno na 150 lidí ze spolupráce s kalábrijskou mafií 'Ndrangheta. Odsouzeno bylo celkem 129 lidí, včetně italského fotbalisty, mistra světa z roku 2006 Vincenza Iaquinty a jeho otce. Informovala o tom agentura APA.

Osmatřicetiletý fotbalista Iaquinta, který pochází z Kalábrie, dostal trest dva roky vězení za ilegální držení zbraní. Prokuratura pro něj žádala trest šesti let vězení. Jeho otce poslal soud do vězení na 19 let za členství v 'Ndranghetě.

Při odchodu ze soudní síně bývalý útočník Juventusu novinářům řekl, že je absolutně nevinný. "Naše rodina ani neví, co slovo 'Ndrangheta znamená. Zničili nám život absolutně za nic, jen proto, že pocházíme z Kalábrie," řekl Iaquinta.

"Vyhrál jsem mistrovství světa a jsem pyšný na to, že jsem z Kalábrie," dodal fotbalista podle agentury ANSA. Řekl také, že se s otcem proti rozsudku odvolají.

Soud ve středu vynesl tresty nad 129 lidmi, 23 lidí zprostil obžaloby, z toho čtyři kvůli promlčení. Jeden z největších procesů s mafií na severu Itálie, v médiích nazývaný Aemilia, začal v roce 2015. Mezi obžalovanými ze spolupráce s 'Ndranghetou byli úředníci, politici, podnikatelé, řemeslníci i novináři.

Mafie 'Ndrangheta, která se zrodila v 19. století v jihoitalské Kalábrii, je od konce 90. let 20. století nejmocnějším zločinným syndikátem v Itálii. Působí ale i jinde v Evropě a v Severní i Jižní Americe, kde má silné vazby na obchodníky s drogami. V obchodu s kokainem si 'Ndrangheta udržuje podle loňské zprávy protimafiánského oddělení italské prokuratury absolutní prvenství v Evropě.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy