Praní špinavých peněz, daňový podvod. Francouzský exministr pro rozpočet dostal tři roky vězení

ČTK ČTK
8. 12. 2016 11:46
Francouzský soud poslal na tři roky do vězení bývalého ministra pro rozpočet Jérôma Cahuzaka za daňový podvod a praní špinavých peněz. Tribunál tak plně vyhověl návrhu prokuratury na tříletý nepodmíněný trest. Podle francouzských médií potrestala justice také Cahuzakovu někdejší manželku Patricii dvěma roky nepodmíněně.
Francouzský bývalý ministr pro rozpočet Jerome Cahuzac u soudu.
Francouzský bývalý ministr pro rozpočet Jerome Cahuzac u soudu. | Foto: Reuters

Paříž/Praha – Bývalý ministr pro rozpočet Jérome Cahuzac půjde na tři roky do vězení za daňový podvod a praní špinavých peněz.

Francouzský soud tak vyhověl návrhu prokuratury na tříletý nepodmíněný trest. Zakázal mu také na pět let vykonávat volenou politickou činnost. Cahuzakův advokát se podle agentury AFP proti rozsudku na místě odvolal.

Podle francouzských médií potrestala justice také Cahuzakovu někdejší manželku Patricii, která se podílela na ukrývání jejich majetku, dvěma roky nepodmíněně. Pokuta ve výši 1,875 milionu eur (50,7 milionu korun) byla uložena švýcarské bance Reyl sídlící v Ženevě, která sloužila jako "nástroj k zatajení majetku".

Cahuzac, který se zasloužil o největší vládní finanční skandál v éře prezidenta Francoise Hollanda, sloužil jako "pověřený ministr" (ministre délégué) pro rozpočet pod dohledem exministra hospodářství a financí Pierra Moscoviciho.

Pověření ministři nahrazovali v letech 2012 až 2014 státní tajemníky, kteří jsou protokolárně na nižší úrovni než plnoprávní ministři, ale mohou se účastnit zasedání vlády. Mají na starost užší okruh témat než ministři, kterým mohou, ale nemusí podléhat.

Aféra začala na konci roku 2012, kdy zpravodajský server Mediapart uvedl, že Cahuzac má nepřiznaná konta ve Švýcarsku a v Singapuru. Cahuzac po měsících zapírání přiznal, že v roce 1992 si ve Švýcarsku otevřel konto, kam posílal nezdaněné peníze ze svého soukromého podnikání. V roce 2009 obsah konta ve výši 600 tisíc eur (dnes 16,2 milionu Kč) převedl do Singapuru přes fiktivní společnost registrovanou na Seychelských ostrovech.

Politik, jehož Hollande představil jako odhodlaného bojovníka proti daňovým podvodům a garanta lepšího státního rozpočtu, byl obviněn z praní špinavých peněz, daňového podvodu a lhaní úřadům a hrozilo mu až sedmileté vězení.

Případ s mužem, který byl označován za jeden z pilířů nového kabinetu po vítězství socialistů na jaře 2012, byl prvním velkým skandálem Hollandovy vlády. Prezident pak nechal zveřejnit majetkové poměry všech svých ministrů. Hollande i další tehdejší Cahuzakovi kolegové zdůrazňovali, že o ničem nevědí a že Cahuzac lhal i jim. Ztracenou důvěru ale vláda už zpět nezískala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy