Zkáza prezidenta Francie. Jeho lidé mají tajné účty

Martin Novák Martin Novák
10. 4. 2013 7:55
Ministr se řídil heslem nevěrných manželů a manželek: Zatloukat, zatloukat, zatloukat
Francois Hollande během necelého roku přišel o značnou část voličů.
Francois Hollande během necelého roku přišel o značnou část voličů. | Foto: Reuters

* I mnozí z těch, co Hollanda volili, jsou nyní nespokojeni. * Nezaměstnanost stoupá, zatímco výkon ekonomiky stagnuje. * Podle deníku Le Monde prochází francouzská demokracie velkou krizí.

Paříž - Prezidentský mandát Francoise Hollanda má po necelém roce podobu volného pádu.

Kandidát socialistů porazil loni ve volbách Nicolase Sarkozyho sliby o hospodářském růstu, snížení nezaměstnanosti a nástupu čestných, nezkorumpovaných mužů do čela státu.

Zatím nevychází ani jedno a podle průzkumu je nyní s prací prezidenta spokojeno 22 procent Francouzů. Po roce ve funkci je to jeden z nejhorších výsledků v dějinách Francouzské republiky.

Slova o nástupu čestných a čistých politiků nyní navíc vyznívají poněkud komicky ve světle afér, které se na Hollanda a jeho vládu valí.

Minulý týden odstoupil ministr pro rozpočet Jérome Cahuzac. Čtyři měsíce odmítal podezření, že má ve Švýcarsku a Singapuru tajný bankovní účet.

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

V televizi v živém vysílání i při zasedání parlamentu tvrdošíjně opakoval: "Nemám a nikdy jsem neměl žádný účet v zahraničí." Řídil se známým heslem nevěrných manželů a manželek "zatloukat, zatloukat, zatloukat."

Jérôme Cahuzac.
Jérôme Cahuzac. | Foto: Reuters

Nakonec musel přiznat, že účet má a že Francouzům několikrát naprosto bezostyšně lhal. Navíc se ukazuje, že původně zmiňovaná částka 600 000 eur, kterou má uloženu v zahraničí, bude možná podstatně vyšší. Podle švýcarských médií až 15 milionů eur.

Kariéra nadějného politika tak patrně skončí ve vězení, ale stahuje dolů i samotného Hollanda. Ten poprvé přiznal Cahuzacovo lhaní na tiskové konferenci v marockém Rabatu a na televizních záběrech bylo jasně vidět, že má zpocené čelo. Jistě to nebylo jen tím, že v Maroku je už na začátku dubna docela horko.

Účet šéfa diplomacie by vláda neustála

Ale může být pro Hollanda ještě hůře. Internetový deník Médiapart, který je jakousi francouzskou obdobou Aktuálně.cz, údajně pracuje na dalším odhalení. Prověřuje, zda tajná konta ve Švýcarsku nemá i ministr zahraničí Laurent Fabius.

Pokud ano, situace už bude zralá na demisi vlády, píše ve svém komentáři deník Libération, který je přitom levicově zamřený a bližší současné socialistické vládě než pravicové opozici.

Prezidentovi přitížil také únik dat o majitelích offshorových účtů na Britských Panenských ostrovech a Kajmanských ostrovech, které má k dispozici Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

Na seznamu totiž figuruje jméno Jean-Jacques Augier. Hollandův dlouholetý přítel a poradce, který měl v jeho volební kampani na starosti finance.

Krize francouzské demokracie

Průzkum společnosti TNS Sofres ukazuje, že sedmdesát procent Francouzů nemá v prezidenta ani vládu důvěru. Podle deníku Le Monde Francie prochází krizí demokracie, kdy "selhává kontrakt mezi lidmi a jejich vládou."

Na nelichotivém hodnocení Francoise Hollanda se projevují i nenaplněné ekonomické sliby. Nezaměstnanost vystoupala na 10,6 procenta a zřejmě letos překoná jedenáctiprocentní hranici. Bude tak nejvyšší od poloviny devadesátých let.

Francouzská ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí velmi těsně vyhnula recesi, rostla jen o 0,1 procenta. Celý rok podle předpovědí ekonomů nebude o mnoho lepší.

Vláda a prezident se snaží zachránit svou pověst urychleným prosazením zákona o povinném zveřejnění veškerého majetku všech ministrů. Včetně třeba šperků.

 

Právě se děje

Další zprávy