Popálená Natálka je symbolem nenávisti, píše CNN

Domácí Domácí
25. 6. 2010 17:25
Málokdy se Česko dostane do hlavních zpráv amerických médií. Rasová nenávist jej nyní "proslavila"
Fotografie Natálky u článku na CNN
Fotografie Natálky u článku na CNN | Foto: Repro CNN

Atlanta - Americká televizní stanice CNN si všimla procesu se žháři z Vítkova.

V pátečním článku uvedeným pod titulkem "Popálená dívka - symbol romské nenávisti a naděje", který umístila na titulní stranu svého webu, se kromě osudu popálené Natálky věnuje i radikální pravici a životním podmínkám Romů v České republice a okolních zemích.

Zpravodajský štáb televize se dokonce zúčastnil soudního přelíčení s obžalovanými útočníky v Ostravě a v blízké době plánuje odvysílat i televizní reportáž.

CNN v článku popisuje strasti, které tříleté Natálce Kudrikové útok zápalnými láhvemi způsobil.

Kromě samotné události letmo představuje i čtveřici útočníků Cojocaru, Müllera, Lukeša a Vaculíka. Upozorňuje na prokázanou spolupráci dvou z nich s Dělnickou stranou a připomíná snahu žalobce dokázat, že k akci došlo na počest 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

Téma článku postupně přechází od zmíněného případu přes strohé představení české extrémní pravice, zastoupené Dělnickou stranou, až k výsledkům voleb silně pravicových stran v Česku, Maďarsku a Slovensku.

Televize se na rasismus a situaci Romů v Česku zeptala i několika zasvěcených osob a neopomněla ani tematické prohlášení odstupujícího premiéra Jana Fischera.

V článku cituje odborníka na extremismus Miroslava Mareše z brněnské Masarykovy univerzity, dvacetiletou sympatizantku DSSS Lucii Šlégrovou a závěrem i Jana Vrbu, jednoho z posledních přeživších pracovního tábora v Letech. 

Žháři na domek romské rodiny zaútočili loni v noci na 19. dubna. Tři z nich do budovy okny hodily tři zápalné láhve. Při následném požáru se zranili tři lidé.

 

Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle lékařů bude mít dítě doživotní následky.

Davidovi Vaculíkovi, Jaromíru Lukešovi, Ivo Müllerovi a Václavu Cojocaruovi hrozí za pokus o rasově motivovanou vraždu až 15 let vězení. Mohou ale také dostat výjimečný trest, tedy doživotí. Soudní líčení bude pokračovat v pondělí, kdy budou na programu zadržené věci obžalovaných.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy