Po volbách v Kongu jsou hlášené násilnosti i mrtví

ČTK ČTK
10. 12. 2011 20:22
Opozice tvrdí, že volby ve skutečnosti nevyhrál Joseph Kabila, ale Etienne Tshisekedi
Jeden z renegátů ze sborů generála Nkunda; Kongo
Jeden z renegátů ze sborů generála Nkunda; Kongo | Foto: Reuters

Kinshasa - Násilnosti a protesty opozice jsou hlášeny z Konga po oznámení výsledků prezidentských voleb, v nichž podle volební komise zvítězil současný prezident Joseph Kabila.

Od pátku, kdy byly zveřejněny výsledky hlasování z 28. listopadu, do soboty byli při nepokojích v Kinshase zabiti nejméně čtyři lidé, oznámila agentura AFP s odvoláním na předběžnou bilanci konžského policejního šéfa Charlese Bisengimany.

Všichni čtyři mrtví se podle něj stali obětí střelby pořádkových sil. Tři lidé byli zastřelení při drancování, jedna žena byla smrtelně zasažena zbloudilou kulkou, upřesnil Bisengimana.

Tshisekedi odmítl uznat porážku

Opozice tvrdí, že volby vyhrál Etienne Tshisekedi, který podle oficiálních výsledků získal jen 32 procent hlasů, a nikoli Kabila se 49 procenty hlasů.

Násilnosti začaly po pátečním prohlášení Tshisekediho, který odmítl uznat vítězství současného prezidenta a prohlásil se za právoplatně zvoleného nového prezidenta. Podle informací agentury Reuters byla v ulicích Kinshasy i na dalších místech Konga slyšet střelba.

"Od minulé noci je situace špatná, nemohli jsme kvůli střelbě spát," uvedl jeden obyvatel Kinshasy. Většina čtvrtí metropole ale byla tichá. Střety mezi stoupenci opozice a bezpečnostními silami však byly hlášeny z jiných částí země. OSN hlásila nejméně jednoho mrtvého. Protesty podle Reuters propukly i v bývalé konžské koloniální mocnosti Belgii.

Listopadové volby byly prvním hlasováním, jež organizovalo samo Kongo po občanské válce, která stála život více než pět milionů lidí. Měly být symbolem dalšího pokroku v rozvoji země a stability. Jejich přípravy však provázely násilnosti, chaos a obvinění z podvodů.

Volební pozorovatelé z amerického Carterova centra uvedli, že část výsledků je podezřelá, zejména v těch místech, odkud byla hlášena stoprocentní účast a všechny hlasy byly pro Kabilu. Například ve městě Manono v provincii Katanga přišlo údajně 100,14 procenta voličů a Kabila získal 99,98 procenta hlasů. Ukázalo se také, že nejméně 2000 lístků nebylo sečteno.

Kvůli volbám v Kongu policie zatýkala až v Bruselu

Spojené státy a OSN varovaly před povolebními násilnostmi. Vyzvaly vládu, aby zajistila bezpečnost v zemi a potrestala případné útočníky. Podle policejního šéfa Bisengimany má policie situaci pod kontrolou.

V Bruselu zatkla policie v pátek asi 200 lidí, když při protestu proti výsledkům prezidentských voleb v Kongu házeli zápalné lahve a rozbíjeli okna obchodů.

Joseph Kabila se dostal k moci po atentátu, který byl spáchán na jeho otce Laurenta v roce 2001. Poprvé vyhrál volby v roce 2006.

 

Právě se děje

Další zprávy