Po eurokomisařích řekne Chorvatsku své ano i Rada EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 6. 2011 16:33
EU by se mohla rozšířit už v roce 2013. Háček je v tom, že Chorvaté nechtějí

Brusel - Špičky Evropské unie vyzvou tento týden na unijním summitu k ukončení přístupových rozhovorů s Chorvatskem. Ty by měly být završeny do konce června.

Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu rezoluce, který byl v pondělí zveřejněn v Bruselu.

"S přihlédnutím k pokroku, kterého se podařilo dosáhnout, Rada ministrů EU navrhuje uzavření vyjednávání s Chorvatskem do konce června 2011," cituje Reuters z návrhu rezoluce.

Návrh budou muset jednohlasně schválit ministři všech členských zemí, kteří se v Bruselu sejdou ve čtvrtek a v pátek. Pokud se tak stane, což je velmi pravděpodobné, bude to znamenat, že se Chorvatsko může stát členem Unie už v roce 2013. Nejčastěji se hovoří o datu 1. 7. 2013. 

Od Evropské komise dostalo Chorvatsko zelenou už 10. června, kdy souhlas komisařů s uzavřením přístupových jednání tlumočil předseda EK José Manuel Barroso.

Pokud budou členské státy se vstupem bývalé jugoslávské republiky do EU souhlasit, bude následovat vypracování přístupové smlouvy a její ratifikace v jednotlivých členských zemích.

Ratifikaci v členských zemích prý nic nebrání

Štefan Füle.
Štefan Füle. | Foto: Repro: Vláda.cz

"Jestliže jednání o přistoupení skončí opravdu do konce června a jestliže bude smlouva o přistoupení podepsána do konce roku, tak považuji rok a půl na ratifikaci ve všech členských státech za dostatečně dlouhé období pro dokončení ratifikačního procesu," řekl již dříve českým novinářům eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Komisař také předpokládá, že přistupování Chorvatska se už nijak nezkomplikuje. "Neočekávám žádné politické problémy v žádné ze zemí, kde ratifikační proces proběhne," dodal.

K rozšíření se vyjádřila i eurokomisařka Viviane Redingová. Ta v Lucemburku řekla, že ještě před rokem by si těžko uměla představit, že komise takové doporučení vydá. Dodala však, že nyní tak činí s klidným svědomím a je s výsledkem spokojená.

Ještě není hotovo

Přístupová jednání v podstatě znamenají, že ve více než třech desítkách oblastí kandidátská země slaďuje své domácí právo a normy s těmi evropskými. K tomu, aby mohla země přistoupit, je třeba uzavřít všechny tyto kapitoly, které se dotýkají například reforem justice, rybolovu či zajištění volné hospodářské soutěže.

Foto: Aktuálně.cz

Komise či některé země EU Záhřeb v minulosti kritizovaly například za nedostatečný pokrok v justičních reformách či boji proti korupci. "Komise ani já osobně nepochybujeme o tom, že (Chorvatsko) je hodno doporučení stát se 28. státem Evropské unie," řekl nicméně český komisař.

Současně ale podotkl, že komise bude až do vstupu Chorvatska bedlivě dohlížet na to, zda tato balkánská země plní všechny podmínky a závazky, které Unii dala.

Malý háček - Chorvati jsou proti

Snaha Chorvatska rozšířit Evropskou unii na "osmadvacítku" může ztroskotat na referendu. Vláda jej musí vypsat a má se konat na podzim, krátce před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v Unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy