Český komisař Füle nadzvedl školní přednáškou Chorvaty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 12. 2010 22:31
Füle vystoupil v programu chorvatského expremiéra Ivo Sanadera, jehož vláda je vyšetřována kvůli podezření z rozsáhlé korupce
Eurokomisař ČR Štefan Füle
Eurokomisař ČR Štefan Füle | Foto: Jan Langer

Záhřeb / New York - Přednáška unijního komisaře pro rozšíření Štefana Füleho v rámci programu bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera na Harrimanově institutu Columbijské univerzity v New Yorku vyvolala rozruch v chorvatských médiích.

Upozorňují totiž, že Sanader čelí v rodné zemi obviněním, že může být zapleten do několika velkých případů korupce, napsala agentura APA.

"Využil příležitosti"

Sanader nyní působí jako vedoucí pracovní skupiny východní Evropa a EU na Harrimanově institutu Columbijské univerzity v New Yorku. Jako první host v tomto programu vystoupil právě Füle, což jeho mluvčí Angela Filoteová potvrdila chorvatským médiím. Odmítla však komentovat otázku týkající se údajných Sanaderových korupčních afér.

"Evropská komise však sleduje vývoj v Chorvatsku velmi podrobně, zejména pokud jde o justici a základní práva," řekla APA mluvčí. Füle podle ní jen využil příležitosti (poskytnuté Sanaderem), aby na renomované univerzitě USA diskutoval o vizích EU.

Rezignace, teď velké vyšetřování

Ivo Sanader je vyšetřován kvůli kontroverznímu prodeji chorvatské státní rafinerie INA maďarskému koncernu MOL.
Ivo Sanader je vyšetřován kvůli kontroverznímu prodeji chorvatské státní rafinerie INA maďarskému koncernu MOL. | Foto: Aktuálně.cz

Sanader loni v červenci nečekaně dva roky před koncem svého premiérského mandátu rezignoval. Svůj odchod tehdy nijak nekomentoval. Po Sanaderově odchodu zintenzivnila vláda boj proti korupci, která údajně prorostla až na nejvyšší posty. Jeho strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) letos v lednu svého někdejšího šéfa a bývalého ministerského předsedu ze svých řad vyloučila.

Nyní je Sanader parlamentním výborem vyšetřován v souvislosti s kontroverzním prodejem kontrolního podílu státní rafinerie INA maďarskému ropnému a plynařskému koncernu MOL. Ten odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl INA a o čtyři roky později zvýšil svůj podíl na 47 procent. To je údajně více, než vlastní Chorvatsko. Výbor nyní zjišťuje, proč byla INA vůbec privatizována a proč maďarská firma získala kontrolu nad jednou z největších chorvatských společností.

V září byl z účasti na nezákonných finančních machinacích v potravinářském koncernu Podravka obviněn bývalý vicepremiér Damir Polančec. Kvůli korupci je od ledna souzen mimo jiné také bývalý ministr obrany Berislav Rončević. Nekalostí se dopustil údajně při nákupu kamionů pro armádu v roce 2004.

Chorvatsko, jedna z bývalých jugoslávských republik, chce vstoupit do Evropské unie v roce 2012. Nicméně Brusel upozornil Záhřeb, že musí přitvrdit v boji s korupcí a posílit justiční systém.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy