Český komisař Füle nadzvedl školní přednáškou Chorvaty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 12. 2010 22:31
Füle vystoupil v programu chorvatského expremiéra Ivo Sanadera, jehož vláda je vyšetřována kvůli podezření z rozsáhlé korupce
Eurokomisař ČR Štefan Füle
Eurokomisař ČR Štefan Füle | Foto: Jan Langer

Záhřeb / New York - Přednáška unijního komisaře pro rozšíření Štefana Füleho v rámci programu bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera na Harrimanově institutu Columbijské univerzity v New Yorku vyvolala rozruch v chorvatských médiích.

Upozorňují totiž, že Sanader čelí v rodné zemi obviněním, že může být zapleten do několika velkých případů korupce, napsala agentura APA.

"Využil příležitosti"

Sanader nyní působí jako vedoucí pracovní skupiny východní Evropa a EU na Harrimanově institutu Columbijské univerzity v New Yorku. Jako první host v tomto programu vystoupil právě Füle, což jeho mluvčí Angela Filoteová potvrdila chorvatským médiím. Odmítla však komentovat otázku týkající se údajných Sanaderových korupčních afér.

"Evropská komise však sleduje vývoj v Chorvatsku velmi podrobně, zejména pokud jde o justici a základní práva," řekla APA mluvčí. Füle podle ní jen využil příležitosti (poskytnuté Sanaderem), aby na renomované univerzitě USA diskutoval o vizích EU.

Rezignace, teď velké vyšetřování

Ivo Sanader je vyšetřován kvůli kontroverznímu prodeji chorvatské státní rafinerie INA maďarskému koncernu MOL.
Ivo Sanader je vyšetřován kvůli kontroverznímu prodeji chorvatské státní rafinerie INA maďarskému koncernu MOL. | Foto: Aktuálně.cz

Sanader loni v červenci nečekaně dva roky před koncem svého premiérského mandátu rezignoval. Svůj odchod tehdy nijak nekomentoval. Po Sanaderově odchodu zintenzivnila vláda boj proti korupci, která údajně prorostla až na nejvyšší posty. Jeho strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) letos v lednu svého někdejšího šéfa a bývalého ministerského předsedu ze svých řad vyloučila.

Nyní je Sanader parlamentním výborem vyšetřován v souvislosti s kontroverzním prodejem kontrolního podílu státní rafinerie INA maďarskému ropnému a plynařskému koncernu MOL. Ten odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl INA a o čtyři roky později zvýšil svůj podíl na 47 procent. To je údajně více, než vlastní Chorvatsko. Výbor nyní zjišťuje, proč byla INA vůbec privatizována a proč maďarská firma získala kontrolu nad jednou z největších chorvatských společností.

V září byl z účasti na nezákonných finančních machinacích v potravinářském koncernu Podravka obviněn bývalý vicepremiér Damir Polančec. Kvůli korupci je od ledna souzen mimo jiné také bývalý ministr obrany Berislav Rončević. Nekalostí se dopustil údajně při nákupu kamionů pro armádu v roce 2004.

Chorvatsko, jedna z bývalých jugoslávských republik, chce vstoupit do Evropské unie v roce 2012. Nicméně Brusel upozornil Záhřeb, že musí přitvrdit v boji s korupcí a posílit justiční systém.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu. V rekordu dráhy vyhrála Ivanie Blondinová z Kanady.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy