Füle řekl Chorvatům, že vstup do EU není hotovou věcí

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 2. 2011 21:30
Chorvatsko si vede dobře, ale to nejtěžší jej podle eurkomisaře Füleho ještě čeká
Eurokomisař pro rozšíření EU Štěfan Füle
Eurokomisař pro rozšíření EU Štěfan Füle | Foto: Reuters

Štrasburk - Chorvatsko udělalo v poslední době obrovský pokrok, ale pokud chce pomýšlet na brzký vstup do Evropské unie, musí udělat víc.

Zejména v oblasti vyšetřování a trestání válečných zločinů, zajištění nezávislosti justice a boje proti korupci.

Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení eurokomisaře pro rozšíření a vnější vztahy Štefana Füleho v Evropském parlamentu.

Chorvatsko už splnilo 28 z 35 přístupových podmínek, které si Brusel vymínil před začátkem přístupových rozhovorů,a český eurokomisař vyjádřil naději, že bude možné 19. dubna na ministerské konferenci o rozšíření uzavřít další kapitoly přístupových jednání.

Na druhou stranu nejdůležitějšími a nejsložitějšími výzvami se musí Záhřeb podle něj ještě poprat.

"Přestože proces zdárně pokračuje, nejdůležitější problémy ještě zbývá vyřešit a pokud chtějí Chorvaté splnit ambiciózní plán předsedajícího Maďarska, které chce uzavřít rozhovory o přijetí ještě v první polovině tohoto roku, nesmějí ustat v enormním úsilí," uvedl Füle. 

Kromě důsledného potrestání válečných zločinců Brusel požaduje, aby Chorvaté garantovali bezpečnost a vymahatelnost práva pro srbskou menšinu. K nezávislé justici a boji s korupcí by navíc měl Záhřeb přidat také na posílení volné hospodářské soutěže.

Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stát Chorvatsko členem Evropské unie v roce 2013.

Paradoxem je to, že vstup do EU musejí v referendu posvětit chorvatští občané a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že to bude napínavé. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 37 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy