Füle řekl Chorvatům, že vstup do EU není hotovou věcí

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 2. 2011 21:30
Chorvatsko si vede dobře, ale to nejtěžší jej podle eurkomisaře Füleho ještě čeká
Eurokomisař pro rozšíření EU Štěfan Füle
Eurokomisař pro rozšíření EU Štěfan Füle | Foto: Reuters

Štrasburk - Chorvatsko udělalo v poslední době obrovský pokrok, ale pokud chce pomýšlet na brzký vstup do Evropské unie, musí udělat víc.

Zejména v oblasti vyšetřování a trestání válečných zločinů, zajištění nezávislosti justice a boje proti korupci.

Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení eurokomisaře pro rozšíření a vnější vztahy Štefana Füleho v Evropském parlamentu.

Chorvatsko už splnilo 28 z 35 přístupových podmínek, které si Brusel vymínil před začátkem přístupových rozhovorů,a český eurokomisař vyjádřil naději, že bude možné 19. dubna na ministerské konferenci o rozšíření uzavřít další kapitoly přístupových jednání.

Na druhou stranu nejdůležitějšími a nejsložitějšími výzvami se musí Záhřeb podle něj ještě poprat.

"Přestože proces zdárně pokračuje, nejdůležitější problémy ještě zbývá vyřešit a pokud chtějí Chorvaté splnit ambiciózní plán předsedajícího Maďarska, které chce uzavřít rozhovory o přijetí ještě v první polovině tohoto roku, nesmějí ustat v enormním úsilí," uvedl Füle. 

Kromě důsledného potrestání válečných zločinců Brusel požaduje, aby Chorvaté garantovali bezpečnost a vymahatelnost práva pro srbskou menšinu. K nezávislé justici a boji s korupcí by navíc měl Záhřeb přidat také na posílení volné hospodářské soutěže.

Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stát Chorvatsko členem Evropské unie v roce 2013.

Paradoxem je to, že vstup do EU musejí v referendu posvětit chorvatští občané a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že to bude napínavé. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy