Füle řekl Chorvatům, že vstup do EU není hotovou věcí

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 2. 2011 21:30
Chorvatsko si vede dobře, ale to nejtěžší jej podle eurkomisaře Füleho ještě čeká
Eurokomisař pro rozšíření EU Štěfan Füle
Eurokomisař pro rozšíření EU Štěfan Füle | Foto: Reuters

Štrasburk - Chorvatsko udělalo v poslední době obrovský pokrok, ale pokud chce pomýšlet na brzký vstup do Evropské unie, musí udělat víc.

Zejména v oblasti vyšetřování a trestání válečných zločinů, zajištění nezávislosti justice a boje proti korupci.

Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení eurokomisaře pro rozšíření a vnější vztahy Štefana Füleho v Evropském parlamentu.

Chorvatsko už splnilo 28 z 35 přístupových podmínek, které si Brusel vymínil před začátkem přístupových rozhovorů,a český eurokomisař vyjádřil naději, že bude možné 19. dubna na ministerské konferenci o rozšíření uzavřít další kapitoly přístupových jednání.

Na druhou stranu nejdůležitějšími a nejsložitějšími výzvami se musí Záhřeb podle něj ještě poprat.

"Přestože proces zdárně pokračuje, nejdůležitější problémy ještě zbývá vyřešit a pokud chtějí Chorvaté splnit ambiciózní plán předsedajícího Maďarska, které chce uzavřít rozhovory o přijetí ještě v první polovině tohoto roku, nesmějí ustat v enormním úsilí," uvedl Füle. 

Kromě důsledného potrestání válečných zločinců Brusel požaduje, aby Chorvaté garantovali bezpečnost a vymahatelnost práva pro srbskou menšinu. K nezávislé justici a boji s korupcí by navíc měl Záhřeb přidat také na posílení volné hospodářské soutěže.

Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stát Chorvatsko členem Evropské unie v roce 2013.

Paradoxem je to, že vstup do EU musejí v referendu posvětit chorvatští občané a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že to bude napínavé. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy