reklama
 
 

Füle řekl Chorvatům, že vstup do EU není hotovou věcí

16. 2. 2011 21:30
Chorvatsko si vede dobře, ale to nejtěžší jej podle eurkomisaře Füleho ještě čeká

Štrasburk - Chorvatsko udělalo v poslední době obrovský pokrok, ale pokud chce pomýšlet na brzký vstup do Evropské unie, musí udělat víc.

Zejména v oblasti vyšetřování a trestání válečných zločinů, zajištění nezávislosti justice a boje proti korupci.

Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení eurokomisaře pro rozšíření a vnější vztahy Štefana Füleho v Evropském parlamentu.

Chorvatsko už splnilo 28 z 35 přístupových podmínek, které si Brusel vymínil před začátkem přístupových rozhovorů,a český eurokomisař vyjádřil naději, že bude možné 19. dubna na ministerské konferenci o rozšíření uzavřít další kapitoly přístupových jednání.

Na druhou stranu nejdůležitějšími a nejsložitějšími výzvami se musí Záhřeb podle něj ještě poprat.

"Přestože proces zdárně pokračuje, nejdůležitější problémy ještě zbývá vyřešit a pokud chtějí Chorvaté splnit ambiciózní plán předsedajícího Maďarska, které chce uzavřít rozhovory o přijetí ještě v první polovině tohoto roku, nesmějí ustat v enormním úsilí," uvedl Füle. 

Kromě důsledného potrestání válečných zločinců Brusel požaduje, aby Chorvaté garantovali bezpečnost a vymahatelnost práva pro srbskou menšinu. K nezávislé justici a boji s korupcí by navíc měl Záhřeb přidat také na posílení volné hospodářské soutěže.

Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stát Chorvatsko členem Evropské unie v roce 2013.

Paradoxem je to, že vstup do EU musejí v referendu posvětit chorvatští občané a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že to bude napínavé. 

autor: Petr Jemelka | 16. 2. 2011 21:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama