Periskop: Vyšetřovatelé už ví, co srovnalo West se zemí

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
7. 5. 2013 17:05
Úterý 7. května: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Shodli jsme se, že se shodneme

Foto: Aktuálně.cz

Ačkoliv mezi Spojenými státy a Ruskem panují rozdílné názory na řadu věcí, na stabilitě Blízkého východu mají zájem obě země. V Moskvě se na tom shodli americký ministr zahraničí John Kerry a ruský prezident Vladimir Putin.

Řeč tak přišla nejen na Sýrii, kterou již dva roky zmítá občanská válka, ale i Írán, jehož jaderný program zneklidňuje Západ. Šéf americké diplomacie vládci Kremlu rovněž poděkoval za pomoc při vyšetřování dubnového teroristického útoku na bostonský maraton.

Ministr zahraničí USA John Kerry pózuje před moskevským chrámem Vasila Blaženého.
Ministr zahraničí USA John Kerry pózuje před moskevským chrámem Vasila Blaženého. | Foto: Reuters

Povstalci zajali pozorovatele OSN

Foto: Aktuálně.cz

Syrští povstalci zajali u Golanských výšin čtyři mírové pozorovatele OSN. K únosu se podle agentury Reuters přihlásili členové Brigády mučedníků od řeky Jarmúk.

Ti mají na svědomí i obdobný případ ze začátku března, kdy se zmocnili hned 21 filipínských pozorovatelů. Za jejich svobodu tehdy požadovali stažení jednotek prezidenta Bašára Asada z jihosyrské provincie Dará. Propustili je po několika dnech.

V městě s potomky Čechů zabíjel dusičnan amonný

Foto: Aktuálně.cz

Za dubnovou tragédii v texaském městečku West může dusičnan amonný, napsala agentura Reuters.

"Nevíme ale, proč k tomu došlo," dodala k závěrům vyšetřování mluvčí texaského hasičského sboru Rachel Morenová. Zatím nic ale podle ní nenasvědčuje tomu, že by za neštěstím v továrně na hnojiva byl zločinný úmysl.

Silná exploze otřásla městečkem českých přistěhovalců 17. dubna. O život přišlo 14 lidí, na dalších 200 bylo zraněno. Tlaková vlna zdemolovala desítky domů, škody vyšetřovatelé odhadli na 100 milionů dolarů.

Guvernér hubne operací

Foto: Aktuálně.cz

Chris Christie, guvernér amerického New Jersey a jeden z nejpopulárnějších republikánských politiků, se pustil do boje s nadváhou. Podle serveru The New York Post podstoupil v únoru bandáž žaludku, operaci, která by mu měla pomoci zhubnout.

"Potýkám se s tím dvacet let," řekl listu politik. K přehodnocení názoru ho prý přiměly 50. narozeniny, které oslavil loni v září. "Podíval jsem se na děti a zjistil, že tu chci být pro ně," dodal.

Christie nemá problém o své váze mluvit. "Jen pro případ, že jste si nevšimli, mám trochu nadváhu," nechal se slyšet před guvernérskými volbami v roce 2009.

O Christiem se poměrně často hovoří jako o možném prezidentském kandidátovi pro volby v roce 2016. Obdobné zvěsti ostatně kolovaly už v roce 2011, kdy ale kandidaturu odmítl. Nyní je pro něj prioritou obhájit v listopadu post guvernéra.

Snímek ze 4. září 2011. Guvernér New Jersey Chris Christie (vlevo) vítá prezidenta Baracka Obamu, který se přiletěl podívat na rozsah škod způsobených hurikánem Irene.
Snímek ze 4. září 2011. Guvernér New Jersey Chris Christie (vlevo) vítá prezidenta Baracka Obamu, který se přiletěl podívat na rozsah škod způsobených hurikánem Irene. | Foto: Reuters

Fico, nebo Radičová?

Vlajka Slovenska.
Vlajka Slovenska. | Foto: Aktuálně.cz

Slovenský premiér Robert Fico má - jako ostatně každý politik - rád gesta.

Loni tak před novináři trhal návrh rozpočtu z dílny jeho předchůdkyně Ivety Radičové. Tvrdil při tom, že je to jen cár papíru. A že pokud jeho vláda nezakročí, schodek rozpočtu bude podstatně vyšší. Nyní se ale podle Eurostatu ukazuje, že neměl pravdu.

Jednobarevná vláda sociálních demokratů loni přijala dodatečné opatření a osekala výdaje o zhruba 300 milionů eur, tedy o 0,4 % HDP. Snížila příspěvek do druhého pilíře důchodového pojištění (z 9 na 4 % hrubé mzdy), zvýšila odvody bankám a regulovaným firmám, vzrostla i registrační daň na automobily.

Výsledek? Pokud by k těmto opatřením nepřistoupila, deficit by byl oproti plánům Radičové vyšší asi o 0,1 procenta HDP. Kdyby se současná vláda držela mého rozpočtu, plán by byl splněný, napsal v Hospodárských novinách exministr financí Ivan Mikloš.

Mrtvých v Dháce už je přes 700

Vlajka Bangladéše.
Vlajka Bangladéše. | Foto: Aktuálně.cz

Počet obětí zřícení osmipodlažního komplexu Rana Plaza na předměstí bangladéšské Dháky nadále neúprosně roste. Záchranáři oznámili, že necelé dva týdny od neštěstí z trosek vytáhli už 705 mrtvých.

Na seznamech pohřešovaných ale stále zůstává mnoho lidí. Úřady přiznávají, že nemají ponětí, kolik lidí v budově bylo. Už nyní přitom jde o nejhorší průmyslové neštěstí v moderních dějinách.

Na dháckém předměstí Savar mezitím roste napětí. Stovky dělníků, kteří měli to štěstí, že tragédii přežili, zablokovali blízkou dálnici a domáhají se vyplacení mezd.

Chybí otisky prstů, napsali bezrukému

Vlajka Kazachstánu.
Vlajka Kazachstánu. | Foto: Aktuálně.cz

Čtyřiačtyřicetiletý kazašský umělec Karipbek Kujukov se musel od mala vypořádávat s nepřízní osudu. Narodil se sice bez rukou, ale ani to ho nezastavilo a maluje tak, že štětec drží mezi prsty na nohou.

S čím si ale nedokázal poradit, byli britští úředníci. Když se totiž chtěl v dubnu zúčastnit protijaderné konference v Edinburghu, se zlou se potázal.

"Biometrické údaje jsou špatné kvality," dočkal se od britského konzulátu v Istanbulu odpovědi na žádost o vízum. Chyběly totiž otisky prstů. "Možná nepochopili, že jsem handicapovaný, nebo se nepodívali na přiložené údaje," komentoval to podle BBC Kujukov s tím, že svůj zdravotní stav v online žádosti popsal.

Britská diplomacie tvrdí, že žádost o vízum nebyla zamítnuta a došlo zřejmě k "chybné komunikaci".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy