Periskop: Skoti v zahraničí mohou na referendum zapomenout

Přenos skončil
Úterý 22. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Konec syrské exilové vlády

Syrská exilová opozice rozpustila svou vládu a oznámila, že do měsíce sestaví novou. Důvodem jsou neshody mezi členy opozice i jejími spojenci.

Exulanti před dvěma týdny zvolili do svého čela Hádího Bahru. Jeho předchůdce Ajmad Džarba úřad vykonával dva šestiměsíční mandáty a další prodloužení nebylo možné. Oba mají blízko k Saúdské Arábii, která patří k nejvýznamnějším spojencům opozice.

Foto: Reuters

Vězení pro turecké policisty

Desítky vysokých policejních činitelů pozatýkali dnes při velkém zátahu v Turecku. Prokuratura je podle agentury Reuters viní ze zapojení do ilegálního sledování premiéra Erdogana a jeho nejbližších spolupracovníků.

Celkem úřady nechaly zatknout 67 vysokých pracovníků policie v aktivní službě i v důchodu. Tato nová vlna zatýkání podle agentury AFP souvisí s prezidentskými volbami, které se v zemi uskuteční za tři měsíce. Premiér Erdogan si policejními čistkami upevňuje moc.

Turecký premiér Recep Erdogan.
Turecký premiér Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Skoti v zahraničí hlasovat nebudou

Více než milion Skotů žijících mimo zemi svého původu nebude moci hlasovat v referendu o odtržení od Velké Británie.

Statisíce Angličanů a desetitisíce Poláků, kteří se do Skotska přestěhovali, však volit mohou.

Právě z toho důvodu hlasování, které se uskuteční 18. září, vzbuzuje kontroverze. Někteří britští politici prohlašují, že referenda by se měli zúčastnit voliči z celého Spojeného království. Vlády Británie a Skotska nicméně tuto možnost nakonec zavrhly s tím, že nezávislost je interní záležitostí Skotska. 

Foto: Reuters

Carnajevův kamarád je vinen

Americký soud rozhodl o vině Azamata Tazhajakova, kamaráda bostonského atentátníka Džochara Carnajeva. Odsouzen byl za maření vyšetřování.

Ve dnech po teroristickém útoku při maratonu Bostonu totiž zlikvidoval Carnajevův batoh a notebook. Kazachovi za to hrozí až 20 let vězení. Při atentátu v Bostonu zemřeli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno.

Foto: Reuters

Ruská vláda v hledáčku hackerů

Ruská hackerská skupina Anonymní internacionála zveřejnila korespondenci vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče. Obsahuje znepokojivé informace o sestavování ruského státního rozpočtu. Kreml jejich pravost nepopřel.

Dvorkovič v korespondenci píše například premiérovi Dmitriji Medveděvovi, že nevidí možnost splnit cíle v klíčových ekonomických sektorech. Z dokumentu také vyplývá, že ruské ekonomice chybí peníze.

Prezident Putin s premiérem Medveděvem.
Prezident Putin s premiérem Medveděvem. | Foto: Reuters

Nigerijci prchají před Boko Haram

Nigerijci hromadně opouští své domovy. Z města Damboa uprchlo kvůli bojům až 15 000 lidí. Nepokoje mají zřejmě na svědomí islamisté z hnutí Boko Haram.

Ozbrojenci ve městě a přilehlých vesnicích zabili nejméně 40 lidí a vypálili desítky domů. V dubnu milice Boko Haram unesly více než 270 dívek z gymnázia v Chiboku, 219 jich je stále v zajetí.  

Foto: Reuters

Nový prezident pro Indonésii

Prezidentské volby v Indonésii vyhrál guvernér metropole Jakarty Joko Widodo. Získal 53 procent hlasů voličů. Jeho sok, bývalý generál z dob diktatury Prawobo Subianto, dnes nejprve oznámil, že z voleb odstupuje, později ale podle agentury Reuters svá tvrzení upravil s tím, že "odstupuje z procesu sčítání hlasů".

Dodal, že výsledky napadne u soudu. Očekávají se nepokoje, a zemi proto hlídá více než 250 000 policistů.

Foto: Reuters

Krejčířův soud odložen

Soud v Jihoafrické republice odložil o měsíc proces s Radovanem Krejčířem. Spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě z únosu a pokusu o vraždu bratra údajného drogového dealera.

Čech je v JAR stíhán i za několik dalších kauz. Je spojovaný například s vraždou výběrčího pohledávek Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho. Krejčíř je od loňského listopadu ve vazbě.

Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013)
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013) | Foto: ČTK
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 22. 7. 2014 16:16
 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy