Palestinci vyměnění za Šalita se učí žít s internetem

ČTK ČTK
3. 11. 2011 9:49
Músá Takatka, který si v Izraeli odseděl 18 let, si jen těžce zvyká na nový svět
Músá Takatka je jedním ze 477 vězňů vyměněných v první vlně za izraelského vojáka Gilada Šalita. (Ilustrační foto.)
Músá Takatka je jedním ze 477 vězňů vyměněných v první vlně za izraelského vojáka Gilada Šalita. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

Gaza - Músá Takatka je čerstvě oholen a na sobě má úplně novou, právě vybalenou košili. Lehce se sklání, když vstupuje pod květinovým baldachýnem do sálu, nad jehož pódiem stojí jediné slovo - maharar, svobodní.

Takatka je jedním z Palestinců, které Izrael 18. října propustil, aby dostal domů vojáka Gilada Šalita, který strávil v pásmu Gazy jako rukojmí pět let. Jak píše The International Herald Tribune, Takatka se snaží zorientovat ve světě, v němž 18 let chyběl.

V sále s ním sedí další muži ověnčení podobně jako on květinami. Připomínají svatebčany, ale je to přivítací ceremoniál, který pro navrátilce připravila univerzita v Gaze.

Osmatřicetiletý Takatka byl ve skupině 477 vězňů, kteří se v rámci dohody o Šalitovi dostali na svobodu jako první. Dalších 550 má následovat. V izraelském vězení si pobyl 18 let, často v naprosté samotě. Zatímco Šalita Izrael drží stranou veřejnosti, propuštění Palestinci jsou vystaveni neustálému zájmu publika.

Takatka například neumí používat mobilní telefon nebo počítač. "Má pořád pocit, že je ve vězení, ne na svobodě," říká o něm sestra Zajnab. Přijela za ním do Gazy, aby mu pomohla najít nevěstu.

Propuštění vězni se vracejí do Palestiny. Někteří, jako třeba Músa Takatka, po více než 15 letech za mřížemi.
Propuštění vězni se vracejí do Palestiny. Někteří, jako třeba Músa Takatka, po více než 15 letech za mřížemi. | Foto: Reuters

"Nejdřív dostuduji"

Takatka pochází z Betléma na Západním břehu Jordánu, ale jakožto usvědčený organizátor protiizraelských atentátů se spolu s desítkami dalších nesměl domů vrátit a jeho domovem teď bude pásmo Gazy. "Nejdřív ze všeho bych chtěl dostudovat," říká.

S těmi, kteří mají podobný osud jako on, bydlí v pětihvězdičkovém hotelu Al-Maštal, kde za jednu noc obvykle účtují 140 dolarů (2500 korun). Hamás, který pásmu vládne, za skupinu ubytovaných bývalých vězňů, kteří v Gaze nemají domovy, hotelu měsíčně platí 110 000 dolarů (dva miliony korun).

Hotel s bazénem a výhledem na Středozemní moře bude domovem bývalých trestanců několik týdnů.

Takatka byl usvědčen z účasti na vojenském výcviku, ze zabíjení v rámci teroristických operací a z členství v podvratné organizaci. Rozruch, který se kolem něj vytváří, mu není příjemný.

"Myslím, že ta moje minulost už je za mnou. Čeká mě nové období a bude jiné. Byl jsem tehdy mladý a věci jsem posuzoval jinak. Neznamená to, že už nejsem účastníkem našeho boje. Patřím ke Gaze, ale dívám se na ten boj z jiného pohledu, z jiného než tehdy, když jsem nastoupil do věznice," říká nad kávou v hotelové restauraci.

Klíč ke všemu: internet

Prozatím pochopil, že klíčem jeho kontaktu s okolním světem a rodinou v Betlémě bude internet. Zajnab ho zasvěcuje do ovládání mobilu i počítače. Na stole v hotelové hale mu nad laptopem vysvětluje, že když otevře příliš mnoho oken naráz, počítač to nezvládne a zkolabuje.

"Tráví nad počítačem celé noci, snaží se to pochopit. Já jsem tu proto, abych mu pomohla najít byt a nevěstu, to je celý můj plán," vysvětluje sestra.

Takatkovi je v kruhu přátel, nad kuřetem a rybou a s dětmi pobíhajícími kolem zjevně lépe než na oficiálních recepcích. Nesnáší přesně stanovené schůzky a dav lidí, který vězně vítal, ho šokoval.

Vítání v Palestině
Vítání v Palestině | Foto: Reuters

Zatímco někteří z bývalých kolegů chystají sňatek, Takatku toto téma spíš dráždí. "Začít nějaký vztah je teď pro mne obtížné a myslím, že by to bylo podobné i pro partnera. Je to moc uspěchané," říká.

V Gaze není těžké zapadnout znovu do nebezpečného a svůdně živelného života bojovníka Hamásu. Izraelští komentátoři dohodu o výměně většinou hodnotili jako přiměřenou cenu za Šalita, avšak upozornili na to, že svobodu dostávají teroristé, kteří se ke své činnosti zase vrátí.

Takatka ví, co si o něm Izraelci myslí, a nelíbí se mu, nakolik ustrnulý názor o sobě navzájem obě strany mají. "Bude těžké to změnit. Dívají se na nás jako na teroristy. Neumějí nás vnímat jinak. Nenávidím okupanta i to, co dělá mému národu. Až tahle bitva skončí, měli bychom žít jako sousedé," uvažuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy