Zatímco po zpravodaji britské rozhlasové a televizní stanice BBC Alanu Johnstonovi, který zmizel před týdnem v Gaze, se doslova slehla zem, rodině a přátelům reportéra italského listu La Repubblica Daniela Mastrogiacoma, jenž byl unesen před téměř dvěma týdny v Afghánistánu, o víkendu svitla jiskřička naděje.
Svobodě o krok blíž (?)
Podle informací agentury AFP předali ozbrojenci z hnutí Taliban italského novináře a jeho afghánského tlumočníka do rukou kmenových vůdců v jihoafghánské provincii Hílmand poté, co vláda propustila na svobodu dva vězněné členy Talibanu, Latifa Hakímího a Ustada Jásara.
Pokud prý však nebude osvobozen také mluvčí Talibanu Mohammad Hanif, vezmou si únosci Mastrogiacoma zpět. Jak zástupci afghánské vlády, tak mluvčí italského velvyslanectví v Kábulu ale popřeli, že by měli jakékoli informace o podobné dohodě.
"Za volného jej budeme považovat až ve chvíli, kdy bude v bezpečí v italských rukou," uvedl k tomu mluvčí italského ministerstva zahraničí v Římě.
Zástupci Talibanu se před necelými dvěma týdny k únosu zkušeného italského novináře přihlásili a zdůvodnili jej podezřením, že Mastrogiacomo prováděl výzvědnou činnost pro britské jednotky operující na jihu Afghánistánu v rámci mise NATO. Ve čtvrtek pak oznámili, že za špionáž popravili Italova afghánského řidiče
Představitelé listu La Repubblica se za bezúhonnost svého reportéra zaručili. Za jeho propuštění se přimluvila i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.
V Gaze ticho po pěšině
Ještě beznadějněji vypadá situace kolem Alana Johnstona, který zmizel minulé pondělí v Gaze na cestě z práce. Palestinské bezpečnostní zdroje tvrdí, že jej unesli maskovaní muži.
BBC, pro niž Johnston pracuje od roku 1991, nemůže tyto informace potvrdit. Za propuštění v Tanzánii narozeného britského novináře, který je jediným v Gaze akreditovaným západním zpravodajem, se kromě BBC přimlouvají i členové palestinské vlády.
Johnston, který dříve působil jako zpravodaj také v Uzbekistánu či Afghánistánu, pracuje v pásmu Gazy už tři roky a je tam všeobecně respektován.
"Je zřejmé, že v Gaze je Alan považován především za místního, až potom za západního novináře," prohlásil šéf blízkovýchodní kanceláře BBC Simon Wilson, který se o víkendu zúčastnil spolu s dvacítkou zdejších žurnalistů malé demonstrace před palestinským parlamentem.
Johnston není zdaleka prvním uneseným západním občanem v pásmu Gazy, kde mají bezpečnostní síly vážné problémy s udržováním pořádku a zákonnosti.
Žádnému z rukojmích se ale dosud nic nestalo, všichni byli po několika dnech propuštěni na svobodu. Důvody únosů jsou většinou místní povahy často jde o nevyplacené mzdy či žádost o práci, případně o propuštění vězněného rodinného příslušníka a podobně.