Obhájce: Sebevraždě únosce Castra se dalo zabránit

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
5. 9. 2013 10:55
Právník se ohradil proti názorům, že smrt únosce je "šťastným koncem" příběhu.
Ariel Castro se svým obhájcem u soudu.
Ariel Castro se svým obhájcem u soudu. | Foto: Reuters

Cleveland - Právník odsouzeného únosce Ariela Castra Craig Weintraub naznačil, že sebevraždě jeho klienta se dalo zabránit, kdyby vězení přijalo příslušná preventivní opatření.

Obhájci podle něj žádali o povolení nechat Castra vyšetřit nezávislým forenzním psychologem, ale žádost byla zamítnuta, uvedla stanice CNN.

Pokud by se prokázalo, že Castro měl sebevražedné sklony, mohl podléhat přísnější ochraně, řekl obhájce. V rozhovoru pro BBC uvedl, že ho náhlá smrt jeho klienta překvapila.

"Bylo to opravdu překvapivé. Došlo mi, že ho nakonec vězeňský systém udolá a že pokud má sebevražedné sklony, tak si možná později sáhne na život. Ale ne tak brzy, to je to, co mě znepokojuje," řekl Weintraub.

Byl v ochranné vazbě

Ariela Castra, odsouzeného na doživotí plus tisíc let za to, že deset let ve svém domě zadržoval, znásilňoval a trýznil tři ženy, našli v úterý pozdě v noci oběšeného ve vlastní cele.

Podle mluvčí vězeňského zařízení ve státě Ohio JoEllen Smithové odsouzence často kontrolovali.

"Byl umístěn v ochranné vazbě, což znamená, že byl v cele sám a kontrolován každých 30 minut. Poté, co (dozorci) vězně Castra našli, zahájili pokusy o oživení. Krátce po převozu na zdravotnické oddělení byl ve 22:52 prohlášen za mrtvého," dodala.

Neměli bychom oslavovat, míní právník

Castrův právník se zároveň ohradil proti názorům, že smrt jeho klienta je "šťastným, rychlým a ospravedlnitelným koncem příběhu".

"Žijeme v civilizované společnosti a nikdo by to neměl oslavovat," řekl Weintraub.

Žalobce Timothy J. McGinty sebevraždu komentoval svéráznými slovy o zbabělosti. "Tento muž nezvládl ani měsíc, malou porci z toho, co sám dělal déle než deset let," uvedl.

Třiapadesátiletý Castro si tak ze svého neobvyklého trestu doživotí plus 1000 let navrch odseděl přibližně měsíc.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy