Obhájce: Sebevraždě únosce Castra se dalo zabránit

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
5. 9. 2013 10:55
Právník se ohradil proti názorům, že smrt únosce je "šťastným koncem" příběhu.
Ariel Castro se svým obhájcem u soudu.
Ariel Castro se svým obhájcem u soudu. | Foto: Reuters

Cleveland - Právník odsouzeného únosce Ariela Castra Craig Weintraub naznačil, že sebevraždě jeho klienta se dalo zabránit, kdyby vězení přijalo příslušná preventivní opatření.

Obhájci podle něj žádali o povolení nechat Castra vyšetřit nezávislým forenzním psychologem, ale žádost byla zamítnuta, uvedla stanice CNN.

Pokud by se prokázalo, že Castro měl sebevražedné sklony, mohl podléhat přísnější ochraně, řekl obhájce. V rozhovoru pro BBC uvedl, že ho náhlá smrt jeho klienta překvapila.

"Bylo to opravdu překvapivé. Došlo mi, že ho nakonec vězeňský systém udolá a že pokud má sebevražedné sklony, tak si možná později sáhne na život. Ale ne tak brzy, to je to, co mě znepokojuje," řekl Weintraub.

Byl v ochranné vazbě

Ariela Castra, odsouzeného na doživotí plus tisíc let za to, že deset let ve svém domě zadržoval, znásilňoval a trýznil tři ženy, našli v úterý pozdě v noci oběšeného ve vlastní cele.

Podle mluvčí vězeňského zařízení ve státě Ohio JoEllen Smithové odsouzence často kontrolovali.

"Byl umístěn v ochranné vazbě, což znamená, že byl v cele sám a kontrolován každých 30 minut. Poté, co (dozorci) vězně Castra našli, zahájili pokusy o oživení. Krátce po převozu na zdravotnické oddělení byl ve 22:52 prohlášen za mrtvého," dodala.

Neměli bychom oslavovat, míní právník

Castrův právník se zároveň ohradil proti názorům, že smrt jeho klienta je "šťastným, rychlým a ospravedlnitelným koncem příběhu".

"Žijeme v civilizované společnosti a nikdo by to neměl oslavovat," řekl Weintraub.

Žalobce Timothy J. McGinty sebevraždu komentoval svéráznými slovy o zbabělosti. "Tento muž nezvládl ani měsíc, malou porci z toho, co sám dělal déle než deset let," uvedl.

Třiapadesátiletý Castro si tak ze svého neobvyklého trestu doživotí plus 1000 let navrch odseděl přibližně měsíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy