Muslimové proti buddhistům. Barma vyhlásila stav nouze

Zahraničí Zahraničí
11. 6. 2012 20:36
Barmský prezident Thein Sein má obavy o demokratizaci země
Foto: Reuters

Rangún - Západní část Barmy zachvátily nepokoje. Ve státě Arakan proti sobě bojují muslimové a buddhisté. Během potyček přišlo o život osm lidí, dalších 17 je zraněno.

Prezident Thein Sein proto vyhlásil stav nouze. Ve čtyřech městech Arakanu platí zákaz vycházení.

"Pokud rasové a náboženské otázky postavíme nad vše ostatní, pokud se budeme zabývat nekončící nenávistí, touhou po odplatě a anarchií, pokud budeme oplácet, terorizovat a zabíjet jeden druhého, hrozí, že se problémy znásobí a překročí hranice Arakanu," uvedl Thein Sein v barmské státní televizi.

Největší obavy má hlava státu z hrozby, kterou násilí představuje pro právě probíhající demokratizaci země.

Ke klidu vyzvala i vůdkyně demokratické opozice Su Ťij, která je na návštěvě Evropy. Zatím není jasné, zda stav nouze nějak ovlivní její cestovní plány, píše britský list The Guardian.

Nepokoje zapříčinil incident ze 3. června. Skupina muslimských poutníků byla tehdy ubita k smrti buddhisty z Arakanu. Údajně šlo o odplatu za znásilnění a vraždu 26leté ženy na konci května.

"Spojené národy dočasně stěhují z bezpečnostních důvodů své zaměstnance z regionu," citoval zpravodajský server CNN Ašóka Nigama, koordinátora OSN z největšího barmského města Rangúnu. Pracovníci OSN podle Nigama uvedli, že nepokoje znemožňují jejich činnost na zmíněném území.

Rasové a náboženské nepokoje trápily Arakan už dříve. Oblast leží na hranicích s Bangladéšem a žije v ní velká komunita muslimů. Současné násilí je ale podle pozorovatelů nejhorší za posledních deset let.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy