Opusťme už konečně EU. Obyvatelé anglického města si stěžují, že rozvod s Evropou trvá moc dlouho

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 9. 2016 19:45
Koncem června se tu slavilo. Sedm z deseti voličů se tehdy v referendu vyslovilo pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Nyní ale přišlo vystřízlivění, protože vláda start procesu odchodu z osmadvacítky neustále oddaluje. A místním to hodně vadí. Vítejte v Clacton-on-Sea, přímořském městě na východě Anglie.
Městečko Clacton na východě Anglie.
Městečko Clacton na východě Anglie. | Foto: Reuters

Clacton-on-Sea - Žije tu 55 000 lidí a 23. června tu 70 % voličů vyslalo vládě jasný vzkaz, že si již nepřejí, aby byla jejich země součástí Evropské unie.

Po čiré radosti, který jim výsledek referenda o Brexitu přinesl (52 ku 48 pro vystoupení), se teď ale místní bouří. Znepokojuje je, že jednání tak váznou.

Aby toho nebylo málo, vyvstává stále více otázek, zda se Brexit vůbec uskuteční.

"Cítíme akorát nejistotu," přiznává deziluzi šestapadesátiletý důchodce Tony Goldstone, jenž o vystoupení Británie z EU "snil" více než deset let. Podle něj výsledek referenda ztrácí na váze, když se o odchodu Británie zatím nezačalo oficiálně jednat.

Nic jiného než Brexit není

Ačkoliv nová premiérka Theresa Mayová, která po referendu vystřídala v čele země Davida Camerona, vyloučila možnost, že Londýn členem EU nakonec zůstane, zároveň oznámila, že nechce článek 50 Lisabonské smlouvy (který řeší vystoupení členské země z EU) aktivovat před koncem roku. Podle svých slov chce poskytnout dost času na přípravu strategie pro výstupní jednání s Bruselem.

Tím ale rozhněvala drtivou většinu obyvatel Clactonu.

Velké oblibě se tu těší euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která po červencové rezignaci Nigela Farage čeká na nového předsedu. Právě díky tomuto městečku partaj před dvěma roky vybojovala v doplňovacích volbách křeslo v Dolní sněmovně parlamentu.

"Stará dobrá Británie"

Úspěch UKIPu v Clactonu je přičítán zejména vysokému počtu důchodců. V průměru na každého třetího obyvatele tu připadá jeden důchodce. Mnohým starým lidem lpí v hlavě vzpomínka na časy, kdy podle nich v Británii "bylo líp".

Pamatují si zemi, která měla vlastní zákony, nemusela se zpovídat Evropské unii a nebyla tolik zaplavena migranty z Evropy. Těm lidem zkrátka chybí časy, kdy o své zemi mohli rozhodovat sami, píše agentura Reuters.

Clacton se vyznačuje také nadprůměrnou nezaměstnaností a část sousední vesnice Jaywick byla vyhodnocena jako sociálně nejslabší oblast v Anglii.

Chudoba a nedostatek investic tak patří k dalším důvodům, proč třiapadesátiletý řidič Graham Thornton hlasoval pro Brexit. "Potřebujeme získat naši zemi zpátky. Musíme se navrátit do té reality, kdy si všichni mohli dovolit obstojný život v obstojných domovech."

Město doufá, že se UKIP postará o to, aby Brexit zůstal jedním z předních témat při budoucích jednáních britské vlády. "Musíme dát věci do pohybu," zní z Clactonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy