Merkelová je perfektně připravená šprtka, jako Líza ze seriálu Simpsonovi. Umí ale říct i "hov*o"

Ondřej Houska Ondřej Houska
8. 9. 2017 7:24
Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den své předvolební kampaně. Na východě Německa ji odpůrci její imigrační politiky tvrdě vypískali. Merkelová i přesto v předvolebních průzkumech jasně vede a po parlamentních volbách v neděli 24. září se velmi pravděpodobně počtvrté stane německou kancléřkou. Vděčí za to svému klidnému politickému stylu, ve kterém se mísí perfektní příprava, rozvaha i schopnost přebrat politickým protivníkům argumenty.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - V Německu začala horká fáze předvolební kampaně a Angela Merkelová objíždí zemi s jednoduchým poselstvím: "Já".

Takto nazval volební strategii současné kancléřky deník Handelsblatt. Vystihl tím, na co Merkelová sází. Koneckonců, už do minulých voleb před čtyřmi lety šla s heslem "Znáte mě".

Během středeční předvolební akce na náměstí v polabském Torgau ji sice vypískali stoupenci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) a pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), kteří bučeli během celého jejího projevu.

Ve zbytku Německa má ale populární kancléřka pořád většinovou podporu. Podle průzkumů by mohla ve volbách, které budou už 24. září, získat až 40 procent hlasů. Nad svými konkurenty zatím drtivě vede.

Bezpečnost a jistota

Merkelová stojí v čele Německa už 12 let a má zkušenosti tolik, jako žádný jiný demokratický politik v Evropě. To je její hlavní výhoda.

"Němci jsou přesvědčeni, že svět je nebezpečnější. Hlavně po zvolení Donalda Trumpa nebo kvůli sporům s Tureckem a napětí s Ruskem," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Wolfgang Merkel, profesor berlínského Vědeckého centra pro sociální výzkum.

S kancléřkou ho pojí jen příjmení, žádný příbuzenský vztah mezi nimi není.

"Většina lidí uvažuje ve stylu: s Merkelovou víme, na čem jsme. Je zárukou určité stability, má velký mezinárodní respekt. Lidé věří, že v neklidné době je lepší mít v čele vlády někoho se zkušenostmi než nováčka," dodává vídeňský profesor.

Němci Merkelovou chápou jako kancléřku, která je se svým klidným vůdcovským stylem a schopností vyjednat kompromisy ideální osobou do dnešní rozbouřené doby.

A kancléřka toho využívá.

V předvolební kampani se voličům "prodává" jako kandidátka, která znamená jistotu a stabilitu. Důraz na zkušenosti a kompetentnost ale u Merkelové není jen reklamním tahem.

"Nikdy jsem neviděl politika, který by byl na jednání lépe připraven než Merkelová. Je to taková v dobrém slova smyslu "šprtka". Poctivě čte všechny důležité dokumenty, zná detaily. Dokáže poznat, co je podstatné," říká o Merkelové nejmenovaný diplomat, který ji zažil během řady jednání na summitech lídrů zemí Evropské unie v Bruselu.

Podle něj se mnohokrát stalo, že Merkelová na těchto uzavřených schůzkách opravila premiéra jiné země, když tvrdil něco, co ve skutečnosti nebyla pravda.

Vždycky to ale udělala velmi slušně. Nevyhledává konflikty.

Angela Simpsonová? Ne tak docela…

Takže velmi inteligentní, ale nudná šprtka - něco jako Líza z animovaného seriálu Simpsonovi, jak ji nazval jeden její životopisec? Ne tak docela.

Merkelová je údajně v soukromí velmi vtipná společnice. A "slovo 'Scheisse' ('hov*o') říká častěji, než kdokoliv z jejích předchůdců", tvrdí německý deník Bild.

Kancléřka údajně nadává například u fotbalu. Nikdy ale podobná slova nepoužívá na adresu svých politických soupeřů.

O schopnostech a znalostech Merkelové nepochybují ani její kritici a odpůrci. Vyčítají jí něco jiného.

"Nemá žádný cíl, žádnou ideologii," prohlásil Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějších filosofů současnosti. Vystihl tak dojem, že Merkelová nenastoluje témata, nemá žádné velké vize.

Kancléřka své křesťanské demokraty (CDU) posunula výrazně do středu. Přebírá tedy velkou část agendy, která by jinak patřila sociálním demokratům.

Za vlády Merkelové například Německo zavedlo minimální mzdu nebo snížilo věk pro odchod do důchodu u některých vybraných profesí.

V německých médiích se tak dá běžně dočíst, že Merkelová je vlastně nejúspěšnější sociálně demokratickou kancléřkou v historii. Tento bonmot shrnuje její politický posun.

Novinář Hugo Müller-Vogg vydal v roce 2005 knihu rozhovorů s Merkelovou. "Když si tu knihu přečtete dnes, tak Merkelovou skoro nepoznáte," tvrdil Müller-Vogg letos v Praze na setkání s několika českými novináři.

Merkelová v roce 2005 vedla CDU do voleb vůbec poprvé a měla velmi liberální ekonomický program, ve kterém počítala například se zavedením rovné daně.

Voliči se ale lekli a CDU, která v průzkumech drtivě vedla, nakonec volby vyhrála jen s minimálním náskokem.

Merkelové vážně hrozil politický pád.

Vzala si z toho ponaučení: lidé nemají rádi experimenty. Koneckonců, s tímto heslem - "Žádné experimenty" - vyhrál s CDU přesně před 60 lety parlamentní volby legendární kancléř Konrad Adenauer.

Merkelová prodává sebe

"Merkelová nemá žádné vize, prodává sama sebe," popisuje její strategii Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů.

Podle médií Merkelová s oblibou cituje výrok, připisovaný Helmuthu Schmidtovi, kancléři z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let: "Kdo má vize, měl by jít k doktorovi."

Faktem je, že Merkelová je s tímto přístupem mimořádně úspěšná.

"Řeší politické problémy krok za krokem tak, jak přicházejí. Nevymýšlí žádná velká témata. A to, co musí řešit, řeší docela dobře," upozorňuje Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Němci to podle průzkumů oceňují. Popularita kancléřky zůstává vysoká a náskok její CDU před německými sociálními demokraty je pořád velmi silný.

"Německo je vlastně šťastná země a v takové zemi se daří vládě," poznamenává Vladimír Handl.

Německá ekonomika šlape, nezaměstnanost je nejnižší od sjednocení západního a východního Německa na začátku devadesátých let.

Lídr sociálních demokratů Martin Schulz upozorňuje na to, že i v Německu, podobně jako ve Spojených státech nebo Velké Británii, narostla nerovnost mezi bohatými a chudými.

Problém ale zdaleka není tak velký jako v obou zmiňovaných zemích a Němci ho zatím nevnímají jako zásadní.

Bezpečnost mezi voliči vede

Tématem číslo jedna je pro voliče podle průzkumů bezpečnost. To je oblast, která k CDU tradičně patří, je v ní silná.

A neohrozila ji ani kancléřčina vstřícná migrační politika. Několik lidí, kteří se do Německa dostali mezi uprchlíky, se přitom podílelo na teroristických útocích nebo pokusech o ně.

"Podle toho, co tvrdí čeští politici, to vypadá, že Angela Merkelová zničila Německo. Ale realita je taková, že Německo problém s uprchlíky v zásadě zvládá," říká Vladimír Handl.

Uprchlická vlna pro zemi sice znamenala velké těžkosti, ale počet přicházejících žadatelů o azyl od jara loňského roku klesl na čísla, která Němci vnímají jako přijatelná.

"Němcům nevadilo, že k nim přišel milion muslimů. Vadila jim ztráta kontroly, tedy že tito lidé se do Německa dostali bez jakýchkoliv bezpečnostních prověrek nebo že museli přespávat v parcích a v tělocvičnách. Stát tehdy na čas přestal fungovat," připomíná Jakub Eberle.

S tím je ale konec. "Německo krizi vyřešilo," říká Eberle. 

Profil Angely Merkelové | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy