S Trumpem si poradím lépe než Merkelová, slibuje Schulz. V Německu se rozjíždí předvolební kampaň

Martin Novák Martin Novák
8. 8. 2017 15:12
Před čtyřmi lety kandidovala Angela Merkelová ve volbách úspěšně se sloganem "Znáte mě." Letos toto heslo nezopakuje. Šest týdnů před volbami má podle průzkumů před svým soupeřem Martinem Schulzem náskok patnácti procent.
Křesťanští demokraté ukázali volební plakáty s Angelou Merkelovou.
Křesťanští demokraté ukázali volební plakáty s Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Berlín - Usmívající se kancléřka a spokojené děti s rodiči.

Volební plakát CDU.
Volební plakát CDU. | Foto: Reuters

Němečtí křesťanští demokraté (CDU) představili šest týdnů před parlamentními volbami plakáty, které mají Němcům připomínat, aby 24. září volili právě stranu Angely Merkelové.

Jedno z hlavních hesel strany zní: Za Německo, ve kterém dobře a rádi žijeme. Hlavními tématy jsou pro CDU rodina, pracovní místa a bezpečnost.

Merkelová zahájila kampaň v sobotu v Dortmundu a již dříve uvedla, že jejím cílem je plná zaměstnanost do roku 2025 a že její vláda nezvýší daně.

Kancléřka si přitom udržuje velký náskok. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Emnid by křesťanské demokraty volilo 38 procent voličů, sociální demokraty (SPD) Martina Schulze jen 23 procent.

Schulz se snaží vůči Merkelové vymezit

Schulz nyní hledá témata, kterými by se proti Merkelové vymezil. A která by mu pomohla snížit rozdíl v podpoře u voličů.

V rozhovoru pro časopis Der Spiegel uvedl, že působení Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta je ještě mnohem horší, než očekával, a Německo by se vůči němu mělo více vymezit.

"Někdy je v politice zapotřebí jasných slov. V tomto směru jsem lepší než Angela Merkelová," uvedl volební lídr SPD.

Trumpovi věnují německá média velkou pozornost v neposlední řadě kvůli tomu, že kritizuje podle jeho slov příliš velký německý export do Spojených států. Zejména vývoz automobilů.

Schulz nesouhlasí také s požadavkem Trumpa na to, aby evropští členové Severoatlantické aliance dávali alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu na armádu a zbrojení. Merkelová se tomu nebrání.

Kandidát sociálních demokratů se rovněž pokouší vrátit mezi volební témata uprchlíky. Kritizuje Merkelovou za to, že mlčí ke krizi v Itálii, kde žije v táborech přes 90 tisíc migrantů z Afriky.

Profil Martina Schulze
1:47
Profil Martina Schulze | Video: Ondřej Houska

Itálii je podle Schulze třeba pomoci, jinak může Německu znovu hrozit nekontrolovaný příchod žadatelů o azyl jako v roce 2015.

Klíčové může být i třetí místo

Schulz zahájil kampaň v úterý cestou do východních spolkových zemí Saska a Braniborska.

"Sociální demokraté sázejí na to, že mnozí voliči jsou stále nerozhodnutí," napsal deník Die Welt.

Klíčový pro podobu budoucí vládní koalice může být souboj o třetí místo. Aspirují na něj liberální Svobodní demokraté (FDP) a Zelení.

Je totiž možné, že křesťanští demokraté nebudou muset znovu jít do velké koalice se sociálními demokraty a k dosažení většiny jim postačí spojení s menší stranou.

Pravděpodobnější je varianta s FDP, se kterou Merkelová vládla v koalici v letech 2009 až 2013.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 6 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy