reklama
 
 

Masakry povstání nezastavily, Kaddáfí je nad propastí

21. 2. 2011 10:00
Stovky obětí v Benghází, demonstrace se rozšířily i do hlavního města Tripolisu

* Budeme bojovat do posledního dechu, tvrdí mladý Kaddáfí. * Střelba do neozbrojených demonstrantů v Benghází i Tripolisu.

Tripolis - Režim Muammara Kaddáfího, který se držel u moci v Libyi rekordních 42 let, je nad propastí, i když se ještě nevzdává.

Většina země je pod kontrolou povstalců a vojáků, kteří přešli na stranu povstání Diktátora opouštějí doposud loajální kmeny. V Tripolisu dnes ráno dav napadl budovu státní televize a zapálil jí. 

Kaddáfího syn nicméně varoval, že zemi hrozí občanská válka a že vládce bude bojovat do posledního muže, do poslední kulky. V noci bezpečnostní síly střílely ostrými náboji do davů demonstrantů v Tripolisu.

Protest na východě Libye proti diktátorovi začal minulý týden a o víkendu přerostl v povstání, při kterém armáda a zřejmě i najatí zahraniční žoldnéři zmasakrovali ve městě Benghází desítky, ne-li stovky lidí.

Poslední zprávy hovoří o tom, že sedmisettisícové město - druhé největší v Libyi - v podvečer ovládli rebelové, kteří žádali pád Kaddáfího režimu. Větší část armády ve městě a okolí přešla na jejich stranu.

Vůdcův syn: Staly se chyby

Protesty se navíc rozšířily i do metropole Tripolisu, v neděli večer tam speciální jednotky střelbou rozháněly tisíce lidí. Obyvatelé metropole ale ztráceli zábrany i strach a házeli kameny na billboardy s Kaddáfího tváří.

Libyjští velvyslanci v Číně a u Ligy arabských států na protest proti masakrování civilistů odstoupili a vyzvali všechny libyjské diplomaty po celém světě, aby učinili totéž.

Venezuelská vláda popřela spekulace, že ji Kaddáfí požádal, aby mu povolila v případě nouze odletět do této jihoamerické země.

Vůdcův syn Sajf Islám Kaddáfí v noci promluvil v televizi.

Uvedl, že vojáci a policisté se při demonstracích "dopustili chyb," ale odmítl zprávy o stovkách mrtvých na východě země. Lidem slíbil vyšší platy, zrušení cenzury a další reformy.

V sobotu i neděli podle svědků pálili ostřelovači do demonstrantů a lidí v Benghází z automatických zbraní. Ulice jsou plné barikád.

Nemocnice jsou přeplněné raněnými a postřelenými lidmi. Hlásí, že nemají dost léků a vybavení, lékaři provádějí operace bez narkózy.

Střílejí po každém

"Je to velký masakr. Střílí se všude, i kolem nemocnice. Vozí nám lidi se střelným poraněním hlavy, krku i hrudě. Zastřelili i osmiletého chlapce," řekla televizi Al-Dzazíra lékařka, která se představila jen jako Marjam.

Jeden ze svědků do telefonu řekl: "Ostřelovačí pálí i ze střech domů a jedoucích automobilů. Střílejí po každém, koho vidí."

Vývoj tak potvrdil předpoklady, že Kaddáfí se bude bránit za jakoukoliv cenu a že revolta v Libyi bude krvavější než revoluce v Tunisku a v Egyptě.

V neděli večer podle televize Al-Džazíra vzbouřenci vzali v Benghází útokem místní opevněnou základnu, odkud podnikali vojáci výpady do města. Pomocí aut napěchovaných výbušninami se jim podařilo prorazit bránu a zmocnit se zbraní a vojenské techniky.

Benghází se tak dostalo do rukou odpůrců Kaddáfího, vláda nad ním ztratila kontrolu.

Informace se velmi špatně ověřují, protože zahraniční novináři nemají do Libye přístup, internet vláda v neděli po půlnoci vypnula.

Znalci Libye, které o víkendu oslovila agentura Reuters nebo britské deníky, soudí, že o osudu Kaddáfího se rozhodne právě v Tripolisu. Pokud se revolta rozšíří ve velkém i tam, režim už se ocitne nad propastí, což se v neděli večer stalo.

Jsou tu žoldnéři, zní z Twitteru

Na Twitteru také kolují informace, že Kaddáfí si na střelbu do civilistů objednal žoldnéře ze států subsaharské Afriky, hlavně z Nigérie a Čadu. Demonstranti údajně několik z nich zajali a zjistili, že jsou to cizinci, kteří neumějí arabsky.

Východní část Libye byla vždy baštou opozice proti Kaddáfímu, zde žijící kmeny nepatří k těm, které současný režim drží u moci.

Libyjská společnost je stále silně tribalistická. Muammar Kaddáfí se opíral hlavně o vlastní kmen Kaddáfa z okolí města Sirta ve střední části Libye a také o kmeny Margarha a Warfala.

Posledně jmenovaný kmen v posledních hodinách přešel na stranu povstání, což byla pro diktátora nepochybně těžká rána. K revoluci se přidali i Tuaregové z jižní Libye.

Londýn protestuje, Řím a Praha ne

Střelbu do civilistů zatím z evropských zemí důrazně odsoudila Velká Británie.

Je však v choulostivé pozici. Po nedávném zlepšení vztahů mezi Londýnem a Tripolisem prodali Britové do Libye zásilku zbraní, z nichž mnohé zřejmě používají režimní ozbrojenci právě při brutálním potlačování demonstrací v Benghází a Bajdá.

Italský premiér Silvio Berlusconi se na přímý dotaz novinářů odmítl k situaci v Libyi vyjádřit. Berlusconi a Kaddáfí se už několik let navzájem nazývají přáteli.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyzval Evropskou unii, aby do dění v Libyi raději nezasahovala, protože tím podle něj ničemu nepomůže.

Západ Kaddáfího mnoho let ostrakizoval kvůli jeho podpoře terorismu a také atentátu na letadlo společnosti PanAm na skotským Lockerbie v roce 1988.

Na konci devadesátých let ale Libye vydala k soudu do Nizozemska dva podezřelé a vztahy se začaly zlepšovat. Tento trend vydržel i poté, co Libyjci několik let věznili bulharské zdravotní sestry, obviněné z šíření viru HIV.

Libye patří k největším světovým producentům ropy a poskytuje kontrakty řadě evropských a amerických těžařských společností.

Vláda v Tripolisu dnes vzkázala do Bruselu, že pokud evropské země budou podporovat povstání, vypoví spolupráci při zadržování afrických imigrantů, snažících se přes Libyi dostat do zemí Evropské unie.

autor: Martin Novák | 21. 2. 2011 10:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama