Masakry povstání nezastavily, Kaddáfí je nad propastí

Martin Novák Martin Novák
21. 2. 2011 10:00
Stovky obětí v Benghází, demonstrace se rozšířily i do hlavního města Tripolisu
Dav na náměstí v Benghází (foceno mobilním telefonem).
Dav na náměstí v Benghází (foceno mobilním telefonem). | Foto: Reuters

* Budeme bojovat do posledního dechu, tvrdí mladý Kaddáfí. * Střelba do neozbrojených demonstrantů v Benghází i Tripolisu.

Tripolis - Režim Muammara Kaddáfího, který se držel u moci v Libyi rekordních 42 let, je nad propastí, i když se ještě nevzdává.

Většina země je pod kontrolou povstalců a vojáků, kteří přešli na stranu povstání Diktátora opouštějí doposud loajální kmeny. V Tripolisu dnes ráno dav napadl budovu státní televize a zapálil jí. 

Kaddáfího syn nicméně varoval, že zemi hrozí občanská válka a že vládce bude bojovat do posledního muže, do poslední kulky. V noci bezpečnostní síly střílely ostrými náboji do davů demonstrantů v Tripolisu.

Protest na východě Libye proti diktátorovi začal minulý týden a o víkendu přerostl v povstání, při kterém armáda a zřejmě i najatí zahraniční žoldnéři zmasakrovali ve městě Benghází desítky, ne-li stovky lidí.

Poslední zprávy hovoří o tom, že sedmisettisícové město - druhé největší v Libyi - v podvečer ovládli rebelové, kteří žádali pád Kaddáfího režimu. Větší část armády ve městě a okolí přešla na jejich stranu.

Vůdcův syn: Staly se chyby

Protesty se navíc rozšířily i do metropole Tripolisu, v neděli večer tam speciální jednotky střelbou rozháněly tisíce lidí. Obyvatelé metropole ale ztráceli zábrany i strach a házeli kameny na billboardy s Kaddáfího tváří.

Libyjští velvyslanci v Číně a u Ligy arabských států na protest proti masakrování civilistů odstoupili a vyzvali všechny libyjské diplomaty po celém světě, aby učinili totéž.

Venezuelská vláda popřela spekulace, že ji Kaddáfí požádal, aby mu povolila v případě nouze odletět do této jihoamerické země.

Vůdcův syn Sajf Islám Kaddáfí v noci promluvil v televizi.

Uvedl, že vojáci a policisté se při demonstracích "dopustili chyb," ale odmítl zprávy o stovkách mrtvých na východě země. Lidem slíbil vyšší platy, zrušení cenzury a další reformy.

V sobotu i neděli podle svědků pálili ostřelovači do demonstrantů a lidí v Benghází z automatických zbraní. Ulice jsou plné barikád.

Nemocnice jsou přeplněné raněnými a postřelenými lidmi. Hlásí, že nemají dost léků a vybavení, lékaři provádějí operace bez narkózy.

Střílejí po každém

"Je to velký masakr. Střílí se všude, i kolem nemocnice. Vozí nám lidi se střelným poraněním hlavy, krku i hrudě. Zastřelili i osmiletého chlapce," řekla televizi Al-Dzazíra lékařka, která se představila jen jako Marjam.

Jeden ze svědků do telefonu řekl: "Ostřelovačí pálí i ze střech domů a jedoucích automobilů. Střílejí po každém, koho vidí."

Vývoj tak potvrdil předpoklady, že Kaddáfí se bude bránit za jakoukoliv cenu a že revolta v Libyi bude krvavější než revoluce v Tunisku a v Egyptě.

V neděli večer podle televize Al-Džazíra vzbouřenci vzali v Benghází útokem místní opevněnou základnu, odkud podnikali vojáci výpady do města. Pomocí aut napěchovaných výbušninami se jim podařilo prorazit bránu a zmocnit se zbraní a vojenské techniky.

Kaddáfí už vládne skoro 42 let. Na snímku s Mubarakem v roce 1989.
Kaddáfí už vládne skoro 42 let. Na snímku s Mubarakem v roce 1989. | Foto: Reuters

Benghází se tak dostalo do rukou odpůrců Kaddáfího, vláda nad ním ztratila kontrolu.

Informace se velmi špatně ověřují, protože zahraniční novináři nemají do Libye přístup, internet vláda v neděli po půlnoci vypnula.

Znalci Libye, které o víkendu oslovila agentura Reuters nebo britské deníky, soudí, že o osudu Kaddáfího se rozhodne právě v Tripolisu. Pokud se revolta rozšíří ve velkém i tam, režim už se ocitne nad propastí, což se v neděli večer stalo.

Jsou tu žoldnéři, zní z Twitteru

Na Twitteru také kolují informace, že Kaddáfí si na střelbu do civilistů objednal žoldnéře ze států subsaharské Afriky, hlavně z Nigérie a Čadu. Demonstranti údajně několik z nich zajali a zjistili, že jsou to cizinci, kteří neumějí arabsky.

Východní část Libye byla vždy baštou opozice proti Kaddáfímu, zde žijící kmeny nepatří k těm, které současný režim drží u moci.

Libyjská společnost je stále silně tribalistická. Muammar Kaddáfí se opíral hlavně o vlastní kmen Kaddáfa z okolí města Sirta ve střední části Libye a také o kmeny Margarha a Warfala.

Posledně jmenovaný kmen v posledních hodinách přešel na stranu povstání, což byla pro diktátora nepochybně těžká rána. K revoluci se přidali i Tuaregové z jižní Libye.

Londýn protestuje, Řím a Praha ne

Střelbu do civilistů zatím z evropských zemí důrazně odsoudila Velká Británie.

Je však v choulostivé pozici. Po nedávném zlepšení vztahů mezi Londýnem a Tripolisem prodali Britové do Libye zásilku zbraní, z nichž mnohé zřejmě používají režimní ozbrojenci právě při brutálním potlačování demonstrací v Benghází a Bajdá.

Povstání zuří hlavně na severovýchodě země.
Povstání zuří hlavně na severovýchodě země. | Foto: Aktuálně.cz

Italský premiér Silvio Berlusconi se na přímý dotaz novinářů odmítl k situaci v Libyi vyjádřit. Berlusconi a Kaddáfí se už několik let navzájem nazývají přáteli.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyzval Evropskou unii, aby do dění v Libyi raději nezasahovala, protože tím podle něj ničemu nepomůže.

Západ Kaddáfího mnoho let ostrakizoval kvůli jeho podpoře terorismu a také atentátu na letadlo společnosti PanAm na skotským Lockerbie v roce 1988.

Na konci devadesátých let ale Libye vydala k soudu do Nizozemska dva podezřelé a vztahy se začaly zlepšovat. Tento trend vydržel i poté, co Libyjci několik let věznili bulharské zdravotní sestry, obviněné z šíření viru HIV.

Libye patří k největším světovým producentům ropy a poskytuje kontrakty řadě evropských a amerických těžařských společností.

Vláda v Tripolisu dnes vzkázala do Bruselu, že pokud evropské země budou podporovat povstání, vypoví spolupráci při zadržování afrických imigrantů, snažících se přes Libyi dostat do zemí Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy